İletişim

Kendimden başka hiç kimseye güvenemiyorum

Gizli Kullanıcı25 Haziran 2024 00:07

Hayatta kendimden başka hiç kimseye güvenemiyorum bir kez güvenim kırıldı diye herkesin kötü olduğunu zannediyorum hep tetikteyim biri bana yaklaşmasın biri benle konuşmasın sadece kendim olayım ama bazen de birileriyle iletişim kurmakta çok zorlanıyorum ve artık korkmayın birilerine güvenmek istiyorum ama asla başaramıyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, güven kaybı, kişisel gelişim ve ilişkilerde önemli bir engel olabilir ancak, bu duyguyu aşmak ve yeniden güven kurmak da mümkün. :)

Daha önce yaşadığınız olumsuz deneyimlerle, güvensizlik hissi bazen aynı orantıda ilerler. Siz kendinizde duygusal deformasyon muhasebesini adil şekilde yapabildiniz mi? Güven sorunlarının kökenini anlamak ve geçmiş deneyimlerinizi kabullenmek daha yararlı başlangıç olabilir. Birinin sizi hayal kırıklığına uğratması, genel olarak herkesin kötü olduğunu düşünmenize sebep oldu belki. Ancak, herkes farklıdır ve herkesin size zarar vereceği veya güveninizi kötüye kullanacağı anlamına gelmez. Başkalarının size karşı ihanet etmesi veya sadakatsiz davranışlar sergilemesi, güven duygusunu ciddi şekilde zedeleyebilir. Bu tür deneyimler insanların gelecekte başkalarına olan güvenini kaybetmelerine neden olabilir.

Peki sadece yaşadığımız olumsuz anılara odaklanmak sorunumuzu çözer mi? Kişinin ayrıca bireysel özellikleri, kişilik yapısı ve yaşadığı olaylar başkalarına olan güvenini etkileyebilir. Örneğin, içine kapanık bir kişilik yapısı veya sürekli olarak hayal kırıklığı yaşamış bir birey, başkalarına güvenmekte zorlanabilir. İnsan ilişkilerinde güveni yeniden kazanmak zaman alabilir. İlişkilerinizi yavaş yavaş kurun, insanları tanıyın ve güveninizi adım adım inşa edin. Herkesi aynı kefeye koymamaya özen gösterin olur mu? :)

Kimi zaman da insanlara yaralarımızdan bakarak yanlış görürüz. Başkalarını anlamaya çalışmak, onların bakış açısını görmek ve duygularını anlamak ilişkilerinizi güçlendirebilir. Empati kurmak, karşılıklı güvenin temelini oluşturabilir. Güven sorunuyla baş etmeye çalışırken göz önünde bulundurmamız gereken başka bir konu da geçmiş öğretiler ve yetiştiğimiz ortamın bize kodladığı düşüncelerdir. Bazı toplumlarda veya kültürlerde, insanlar genel olarak başkalarına karşı daha temkinli olabilirler. Toplumsal normlar veya kültürel değerler, bireylerin başkalarına olan güvenini etkileyebilir. Buna bir bütün olarak baktığımızda, hem çevremizden hem iç dünyamızdan kaynaklanan faktörleri baştan sağlıklı şekilde yapılandırmaya odaklanmak daha yapıcı görünüyor. :)

İnsanlarla güvenli bağlar kurduğunuz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...


Cevaplanmış benzer sorular