Kendime nasıl gelebilirim?

Gizli Kullanıcı16 Mayıs 2024 14:03

Merhaba 26 yaşında 2 çocuk annesiyim 6 yıllık evliyim eşimle severek evlendik başlarda çok mutluyduk ama sonradan aramıza 3. Kişiler girdi kızkardeşi ve eniştesi sürekli onlarla vakit geçirmeye başladı ikinci plana atılmaya başladım yanlız hissetmeye başladım kendimi geri çektim soğudum artık hiç bişey mutlu etmiyor beni kimseye birşey anlatmak istemiyorum kimseyi etrafımda istemiyorum geleceğe dair umudum amacım yok benliğimi kaybetmiş gibiyim ayrılmak istediğim zamanlar oldu ama ne onsuz ne onla yapamıyorum eşim farkında bu durumun düzeltmeye çalışıyor ama ben eskisi gibi olamıyorum ne olursa olsun deniyorum ama yapamıyorum bir çıkmazın içindeymişim gibi hiçbir şey zevk vermiyor hiç bişey mutlu etmiyor beni sinirli agresif depresif bi insana dönüştüm düzeltmek istiyorum ama düzeltemiyorum kendimi yaşayan ölü gibiyim ne öyle mutluyum ne böyle ve çok çaresiz çıkmazda hissediyorum hayata dair hiçbir amacım kalmamış gibi ve mutluluğa dair bir inancımda kalmadı nasıl kendimi düzeltebilirim

  • Cevaplandı

Merhabalar, “kendimi düzeltmek istiyorum” cümlesini kurmanız dikkatimi çekti. Aslında bu söylem kendinize istemsiz baskı kurmanıza neden olabilir çünkü bozuk değilsiniz. Sadece içinde bulunduğunuz zorlayıcı durum, olumsuz duygular hissetmenize sebep olmuş. Hayatınızda annelik rolünüz de var. İster istemez kendinize zaman ayırmak 6 yıldır çok mümkün olmamış olabilir.

Olumsuz yaşantılardan sonra karamsar duygular hakim olabilir. . Sürekli düşünüp olumsuz duyguda kaldığımızda davranışa geçemeyebiliriz. Bu yüzden hareketli olduğunuz hobiler edinebilirsiniz. Günde 10 dakika bile olsa tek başınıza yürüş yapmayı rutininiz haline getirebilirsiniz. Dans edebilirsiniz. Olumlu duygularınızı harekete geçirmek için her gün yaşadığınız 3 olumlu şeyi yazdığınız bir günlük tutabilirsiniz. Kendinize zaman ayırdıkça daha objektif düşünüp değerlendirebilirsiniz. Sonrasında da “içinde bulunduğum durumun artıları ve eksilerini” kağıdı ikiye bölerek listeleyebilirsiniz. Yazdıklarınızı önce kendiniz değerlendirip gerekli yerleri eşinizle paylaşabilirsiniz. Ama bu listeyi yapmadan önce kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin. İyi günler dilerim.

Cevaplanmış benzer sorular