Kendimi beceriksiz hissediyorum

Gizli Kullanıcı8 Mayıs 2024 19:19

Kendimi gereksiz beceriksiz hissediyorum.

Ne yapsam hiçbir şey yolunda gitmiyor.

Neden böyle hissediyorum bilmiyorum. Geçmiş de yaşadıklarım beni bu hale e getirdi bilmiyorum. Kendimi denizin dibindeyim yüzeye çıkmak istiyorum ama çıkamıyorum neden. Hiç bir şey istediğim gibi olmuyor.

  • Cevaplandı

Merhaba, beceriksizlik düşüncesi kişinin kendini değersiz hissetmesine neden olabilir. Öncelikle bunu açıklayarak başlamak isterim.

Değersizlik hissi, kişinin üst üste çok fazla olumsuz durum veya insanla karşı karşıya geldiğinde yaşadığı ‘’çaresizlik’’ hissi olarak tanımlayabiliriz. Bu his zamanla kişinin işe yaramadığı, beceriksiz olduğu veya boşlukta olduğu düşüncesine neden olabilir.

Değersizlik inancının temeli çocukluk zamanlarında atılmış olabilir. İlk olarak, kişinin kendini yetersiz hissetmesine neden olan bir olay veya durum yaşanmış sonrasında da bu hissi destekleyen deneyimlerle birlikte bu olumsuz düşünceler yerleşmiş olabilir. Aile desteğinin alınmaması veya söz hakkı tanınmaması bu hissi pekiştirebilir.

Değersizlik hissi yaşayan kişi genel olarak hayatın olumsuz yönlerini görmeye meyillidir; hayattan zevk alamaz, kendilerine olan saygıları azalır, çevresindeki insanlardan kendini aşağıda tutar ve harekete geçmek için motivasyon kaynağı bulamaz.

Değersizlik hissi ile baş etmek için öncelikle kendiniz hakkında detaylı bir şekilde düşünüp iyi yönlerinizi sıralayabilirsiniz. Bunlar,  fiziksel veya karakteristik özellikleriniz olabilir. Bunlarla ilgili olumlu düşünmeniz ve bunları yazıya dökmeniz sizi iyi hissettirebilir. Eğer kendiniz yeteri kadar düşünüp bulamıyorsanız, kendinize yakın hissettiğiniz birileri ile (arkadaşınız veya kardeşiniz gibi) durumu konuşabilir ve onlardan yardım alabilirsiniz. Onlardan sizin iyi yönlerinizi söylemenizi isteyebilirsiniz. Değersizlik hissettiğinizde iyi yönlerinizi hatırlatan bu listeye tekrar bakabilir ve eklemeler yapabilirsiniz.

Kendinizi değerli hissetmek için daha önce yaşadığınız başarıları, gurur duyduğunuz anları, arkadaşlarınız veya ailenizle yaşadığınız mutlu ve keyifli zamanları düşünebilirsiniz. Kendinizi mutlu hissettiğiniz anları tekrarlayabilirsiniz.

Bir gününüzü düşünebilirsiniz. Gün içinde neler yapıyorsunuz ve nasıl hissediyorsunuz. Eğer monoton bir hayatınız varsa oraya basit egzersizler veya ilgi alanlarınıza yönelik aktiviteler ekleyebilirisiniz.

İletişim içinde olduğunuz insanları iyi seçmelisiniz. Sizi destekleyen ve yanınızda olan insanlarla bir arada olmanız daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Sizi eleştiren veya başkalarıyla kıyaslayan kişilerin düşünceleri sizin kendi değeriniz hakkındaki inançlarınızı olumsuz etkiler. Eleştirilerin aslında kişilerin kendileri hakkındaki düşüncelerinin yansıması olduğunu düşünebilirsiniz.

Başkalarında gördüğümüz başarının altında saatlerce çalışmanın olduğunu ve mükemmelliğin gerçek olmadığını unutmayın. Gerçekçi bir bakış açısına sahip olmak, hataları kabullenmek ve kusurları görmezden gelmeyi barındırır.

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak yerine kendinizi iyi hissedecek ve size katkıda bulunacak şeyler yapabilirsiniz. Kendinize kısa ve uzun süreli amaçlar belirleyebilirsiniz. Bu amaçları listeleyebilir ve hedeflerinize ulaştıkça tik atabilirsiniz.

Ayrıca, sizin başarılı olmanızın veya harekete geçmenizin önündeki engellerin veya bahanelerin bir listesini yapabilirsiniz. Bu maddeler üzerinde iyice düşünün. Bunlardan hangileri sizden kaynaklanıyor hangileri sizin kontrol alanınız dışında bulunuyor. Kendi kontrolünüzde olanları değiştirmek için neler yapabilirsiniz bunları düşünün, kontrolünüz dışında olanların farkına varın ve onları akışa bırakın.


Herkes geçici bir süre için değersizlik hissi yaşayabilir ve kendini beceriksiz hissedebilir. Bu süre ne kadar uzarsa, yardım almadan bu duyguyu kendi kendinize aşmanız o kadar zor olabilir.

Sevgiler. 

Cevaplanmış benzer sorular