İletişim

Kendimi bilmem ve bulmam için ne yapmam gerekir?

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 22:39

Sosyal biriydim. Ama şu an öyle değilim. Tam anlamıyla sağlıklı iletişim kuramıyorum. Sürekli dinleyen tarafım. Bende bir şeyler yaşayıp anlatmak istiyorum. Beni en çok ne tetikliyor. Ve sevmeyi bilmiyorum galiba. Derinlerde yatan bir şey mi var ne yapmalıyım

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Kendini bilmekte ve bulmakta zorlanan değerli insan. Nerelerdesin şimdilerde? Kendini nasıl hissediyorsun? Yazdığın kadarıyla iletişim kurmakta zorlanıyorsun ve hep dinleyen taraftasın. Sana şunu sormak istiyorum. Senin için dinlemek ne demek? Dinlenmek ne demek? Yaşadıklarını anlatmakta zorlanıyorsan şunu sormak istiyorum. Çevrendekiler seni dinlemek istemiyorlar mı? Yoksa kabul mu görmeyeceğini düşünüyorsun ya da sen insanları dinlerken yargılayarak mı dinliyorsun, ne var orada? Nasıl bir his var da siz bunu anlatmaktan, konuşmaktan imtina ediyorsunuz? Ne var orada? Bedeninizde bir tepki oluşuyor mu?


Lütfen insanları dinlerken bakın. Siz konuşmak istiyorsunuz ama konuşamıyorsunuz. Bir yerden sonra çevrenizde siz sadece dinlenen insan etiketiyle var olmaya başlamış olabilirsiniz. Bu sefer sizin duvardan farkınız ne? Burada arkadaşlarınız ile sınır koymakta zorlandığınızı düşünüyorum. Siz nasıl sınırlar koyarsınız? Çevrenizdeki insanlar kimler? Bunları üç halka şeklinde düşünüyorsa olsanız ilk halkada en yakınlarınız, sizi yargısız şefkatle dinleyen insanları yerleştirseniz kimleri yerleştirirsiniz? İkinci halkada kimler olur? Burada bir şeyler paylaştığınız ama her şeyinizi konuşmadığınız insanları yerleştirebilirsiniz. Üçüncü halka ise gün içinde konuştuğunuz, işte karşılaştığınız insanlar. Sizin arkadaşlarınız acaba sizin için birinci halkada ama bu anlattıklarıma bakınca ikinci halkada mı olması gereken insanlar? Bu durumda birinci halkaya onlara çekemeyecekseniz nasıl ikinci halkaya koyabilirsiniz?


Sevmeyi bilmiyor olmak sizin için ne demek? Sevilmek ne demek? Siz sevginizi nasıl gösterirsiniz? İnsanlar size sevgilerini nasıl gösterir? Bunlar çok zamanla değişebilen şeyler bu yüzden bunları bir arkadaşınız, dostunuz veya aile üyelerinizle paylaşabilirsiniz. Duygu konuşulmadıkça içe kapanır, içe kapandıkça bir duvar gibi durmayı öğrenirsiniz. Belki duvarın içi çürür ama dıştan duvar diye insanlar bir şeyler konuşmaya, anlatmaya devam eder. Duygunuzu anlattıkça kapılar açılır, insanlar içeriye girmeye başlar. İçerisinde bir çürüme varsa orayı tamir edebilirler. Çünkü ilişki içerisinde iyileşir, ilişki içerisinde kötüleşiriz. Fırsat vermek için önce o kapıları bulmak açığa çıkarmak yoksa montelemek gerekir. Sevgi dilinizi öğrenin ve kendinize lütfen fırsatlar yaratın.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy