Kendimi eşime açamıyorum

mustafa24 Nisan 2024 15:21

Merhaba 32 yaşındayım, 5 yıldır evliyiz eşimle, öncesnde 2 sene aynı evde yaşadık , toplamda 10 yıllık bir birliktelik aslında , benim için çok kıymetli bir kadın, beraber çok güzel zamanlarımız oldu, ancak son 1-2 yıldır ona olan hislerimin daha çok dostça arkadaşça olduğunu, aşk ve tutkudan ziyade , en yakın arkadaşım gibi gördüğümü fark ettim, o ise ilk günkü kadar aşık bana , hala gözlerinin içi parlar , hala heyecanlanır bana bakarken , onu kırmadan bu durumu ona nasıl ifade edebilirim bilmiyorum, artık onu sadece bir arkadaş kadar sevdiğimi nasıl söylemeliyim nerden başlamalıyım

  • Cevaplandı

Merhaba,


İlişkinizdeki bu değişimi açıklamak zor olabilir, ancak açık ve anlayışlı bir iletişimle başlamak önemlidir.


Eşinizi incitmeden durumu ifade etmek için önerebileceğim adımlar:


1- Hazırlık yapın: Duygularınızı ve hislerinizi netleştirmek için zaman ayırın. Ne hissettiğinizi ve bunu neden hissettiğinizi anlamak, ifade ederken size yardımcı olacaktır.


2- İyi bir zaman seçin: Eşinizin duygusal olarak hazır olduğu bir zamanda, sakin ve rahat bir ortamda konuşmayı tercih edin. 


3- Duygularınızı ifade edin: İfade ederken "Ben" ifadelerini kullanarak duygularınızı açıklayın. Örneğin, "Son zamanlarda hislerimde bir değişiklik fark ettim ve bunu seninle paylaşmak istedim" diyebilirsiniz.


4- Empati gösterin: Eşinizin duygularını anladığınızı ve onları ciddiye aldığınızı hissettirin. Onun da bu durumu zor bulabileceğini anlaması önemlidir.


5- Dinlemeyi teşvik edin: Eşinize duygularını ve düşüncelerini ifade etmesi için zaman verin. Sizinle paylaşmak istediği şeyleri dinlemek önemlidir.


6- Uzlaşma arayışında olun: İlişkinizin yeni bir şekil alabileceğini ve bu değişikliğin size ikinizin de daha mutlu olabileceği bir yola götürebileceğini anlatın.


7- Profesyonel Destek: İlişki terapisine başvurarak, bu duygusal değişim sürecini daha derinlemesine ele alabilir ve ilişkinizi nasıl yönlendireceğiniz konusunda profesyonel destek alabilirsiniz.


Bu konuşma zor olabilir, ancak açık ve samimi bir iletişim, ilişkinizin daha sağlıklı bir temel üzerine kurulmasına yardımcı olabilir.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular