Kendimi herkese yük hissediyorum bunun üstesinden nasıl geleceğim?

Gizli Kullanıcı5 Mayıs 2024 08:37

Üniversiteden mezun oldum ve şimdi KPSS çalışma sürecindeyim bu süre zarfında kendimi aileme o kadar yük hissediyorum ki önceki zamanlarda da sanki çok para harcadığım ya da bir seyler istediğim için sürekli yük olarak görüyorum. Aslında bana bunu hissettiren hiçbir davranışları yok ama ben sürekli bir yerlerde kendimi böyle hissediyorum. Oysa ki annem bu konuda hep benimle konuşuyor bunu nasıl hissedebiliriz diye ama ben kendime bunu ikna edemiyorum ve en küçük bir söz söylendiğinde kendimi yük konumuna getirip bu olayı içimde çok büyütüyorum. Acaba sınav stersiyle mi bu kaygım büyüdü diye düşünüyorum ama önceki zamanlarda da bu konu hakkında hep konuşmaktan kaçındığımı biliyordum asla babam ve annem bana bunu hissetirmedikleri hâlde bu yük hissinden nasıl çıkacağını bundan kurtulacağımı bilmiyorum ve bu özgüvenim ile aile ilişkilerimi çok zedeliyor.

  • Cevaplandı

Merhaba,


Bu süreçte yaşadığınız duygular oldukça normal ve birçok kişi benzer duyguları yaşıyor.


Bu düşüncelerin ortaya çıkmasının nedenlerinden bazıları, yeni mezun olmuş olmanız ve sınav stresi gibi faktörlerin birleşimi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca geleceğe yönelik belirsizliklerin olması ve sınav stresi bu tür duyguların artmasına neden olabilir.


Ailenin sizi böyle bir yük olarak görmediğini ve annenizin sizinle bu konuyu konuşmaya çalıştığını belirtmişsiniz.


Bu hislerinle başa çıkmak için öncelikle kendinize şu soruları sorabilirsiniz: Bu hislerim nereden kaynaklanıyor? Gerçekten mantıklı mı yoksa yanlış bir algı mı?


Bu dönemde kendinize zaman tanımalısınız ve kendinize karşı anlayışlı olmalısınız. Ayrıca, bu konuda ailenizle tekrardan açık bir şekilde iletişim kurmayı denemek, hislerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmak ve onların da sizi nasıl gördüklerini öğrenmeniz size yardımcı olabilir olabilir.


Psk. Eslem Yılmaz