Kendimi ifade edemiyorum ve olaylara olması gerektiği gibi tepki veremiyorum

Gizli Kullanıcı28 Nisan 2024 19:37

Erkek arkadaşımla bir konu hakkında anlaşamadığım da yada kırıldığımda sinirlendiğim de tartışmamız gereken bir konuda tepki veremiyorum yada vermiyorum sadece susuyorum konuşmak istediği zaman bir bahane uydurup konuşmamayi tercih ediyorum ama aslında içimden geçenler farklı neden böyle oluyor anlamıyorum. bazen çok mutlu çok konuşkan arkadaşlarımla vakit geçirmeyi severken bazen de herkesten ve herşeyden çok hızlı bir şekilde uzaklaşabiliyorum ve çok mutsuz enerjisi bitmiş biri oluyorum bunu insanlara da yansıtıyorum

  • Cevaplandı

Merhaba,


İlişkilerde bu tür duygusal dalgalanmalar oldukça yaygındır ve normaldir. İçsel çatışmalar veya duygusal karmaşalar bazen bizi sessizliğe itebilir veya kaçma eğiliminde olabiliriz. Bu durumlar genellikle kişisel sınırlarımızı anlamamız gerektiğini veya duygusal ihtiyaçlarımızı ifade etmek için daha etkili yollar bulmamızı gösterir. Bir ilişki terapistiyle çalışmak, bu duygusal zorluklarla başa çıkmak ve daha sağlıklı iletişim becerileri geliştirmek konusunda size rehberlik edebilir. Bu, ilişkinizi daha güçlü ve sağlıklı hale getirebilir.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular

Psikoloji

Neden kendimi bulamadığımı hissediyorum?

12. Sınıf öğrencisiyim sınavdan dolayı çok fazla stres ve baskı altındaymıs gibi hissediyorum çok fazla kaygılarım düşüncelerim var istemsiz bir şekilde yapamama korkusu var bunun yanında ailemi gururlandıramam korkusu da çok fazla onlara zarar verdiğimi düşünüyorum sözlerimle çünkü çok agresif hiç gülmeyen sürekli sinirlenen biriyim bu şeyler ders çalışmami çok etkiliyor masanın başına oturduğum zaman asla odaklanamıyorum kaygılar endişeleri umutsuzluk tekrarlaniyor kafamda bu yüzden son zamanlarda ders çalışmayı bıraktım bu durumu ailem fark ediyor ve daha çok üstüme geliyor sürekli ağlıyorum sürekli iğrenç hissediyorum kendimi çok sıkıyorum ağlarken etrafıma zarar vermek istemiyorum kendimi sarıyorum kollarımla tırnaklarımı batırıyorum başkasına zarar vermektense bu daha mantıklı geliyor sakinleşmek için bekliyorum öylece yağmur olduğumu düşünüyorum bir yağmur gibi yagiyorum buharlasiyorum ve tekrar damlaya dönüşüp tekrar yagiyorum yeniden doğuyorum bu düşünce ile az da olsa sakinlesebiliyorum sayı sayıyorum bazen yüze kadar o da yardımcı oluyor sorduklarında hiç bir şey anlatamıyorum yetersiz beceriksiz biri gibi hissediyorum sanki hiç buraya ait değilmiş gibi kafamdan bir sürü düşünce geçiyor bazen o kadar çok yüksek bi noktaya geliyor ki hani boğuluyormus gibi hissediyorum burda olmamalıymışım gibi kendime zarar verme düşünceleri hiç gitmiyor kafamdan ama yapmamak için kendimi engelleyebiliyorum ben bilmiyorum kendimi bulamıyorum gibi hissediyorum kimim ne için burdayım neden sürekli bu haldeyim neden hep başarısız oluyorum bu kadar iğrenç hissediyorken burda olmamın ne anlamı var bu sorulara bi türlü cevap bulamıyorum.