• Anasayfa
  • Sorular
  • Kendimi kısıtladığım zaman aşırı yeme atakları geçiriyorum
Psikoloji

Kendimi kısıtladığım zaman aşırı yeme atakları geçiriyorum

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 15:52

Kendimi mutsuz sinirli hissettiğim zaman aşırı derecede abur cubur yiyorum ama tatlı değil tuzlu cips gibi ısırdığımda sert bir his oluşmasını seviyorum sonra mide ağrısı çekiyorum bu durum bir de kendimi diyete soktuğumda oluyor kendimi kısıtlanmış gibi hissedip daha çok yiyorum ne yapabilirim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, duygusal açlık sorunuyla baş etmeye çalışan bir çok danışanım oldu. Hepsinin ilk tetiklendiği sebep aynı olmasa da, iyileşmeye giden yolda ortak bir kaç alışkanlık oldu. Sizinle de paylaşayım:

Farkındalığınız hangi düzeyde? İlk adım duygusal yeme alışkanlığınızın farkına varmaktır. Ne zaman, neden ve ne yediğinizi izlemek, duygusal yeme alışkanlığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Duygusal tetikleyicilerin bir listesini çıkarabilir misiniz? Hangi duygusal durumların sizi abur cubur yemeye yönlendirdiğini belirleyin. Stres, sıkıntı, yalnızlık gibi duygular sıkça tetikleyicidir.

Abur cubur yeme isteğiniz geldiğinde alternatif faaliyetler deneyin lütfen. Örneğin, yürüyüş yapmak, bir kitap okumak, meditasyon yapmak gibi aktiviteler duygusal ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Düzenli ve dengeli beslenme abur cubur ihtiyacını azaltabilir. Sağlıklı atıştırmalıklarla dolu bir ortamda bulunmak ve ana öğünlerde protein, lif ve sağlıklı yağlar tüketmek önemlidir.

Stres yönetimi tekniklerini günlük rutininize dahil edin. Yoga, derin nefes egzersizleri, düzenli egzersiz yapmak gibi aktiviteler stresi azaltabilir.

Duygusal yeme ile başa çıkmak için bir destek ağı oluşturun. Arkadaşlarınızla veya bir terapistle konuşmak, duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamada yardımcı olabilir.

Kendinizi aşırı sıkı bir diyetle kısıtlamak yerine, dengeli ve çeşitli bir beslenme programı benimseyin. Besleyici yiyecekler yiyerek vücudunuzun gerçek ihtiyaçlarını karşılarsınız ve abur cubur isteğinizin azalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Belli ki asıl aç olan ve beslenmeye bir güncellenme getirilmesi gereken taraf; ruhunuz. :) Bu nedenle daha bir keşif mantığıyla bakın kendinize olur mu? Ruhunuzu, mental ve manevi açıdan gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde doyurmaya başladığınızda ne mi olacak? Kendisini en görünür olan beden dili ile anlatma çabasını ve dürtüsel yemeye yönelmeyi terk edecek :)

Her açıdan doğru beslendiğiniz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dilleği ve sevgilerimle...