Psikoloji

Kendimi nasıl kabul edip sevebilirim?

Gizli Kullanıcı1 Temmuz 2024 11:53

Sürekli kısıtlanan, değersizleştirilen bi çocuk olarak büyüdüm hiç bir zaman kendimi sevemedim , güzel olmama rağmen kendimi asla beğenmiyorum hatta beni seven biri olunca neden beni seviyor diyip reddediyorum hep bi şüphe hep bi güvensizlik var içimde, yetersiz, değersiz, işe yaramayan biri gibi hissediyorum kendimi bilmediğim için hayatın çoğu bölümünde başarısız oluyorum mesela hazırlık sınıfı olan okuduğum bölümden kaldım daha da çıkmaza girdim bazen düşünmekten başıma ağrılar giriyor aslında çoğu şeyin farkındayım ama fark etmekte yetmiyor bazen kısaca kendimi nasıl sarıp sarmalayabilirim ,nasıl kendimi bulabilirim, nasıl bu dünyada ki amacımı öğrenebilirim

Şimdiden çok teşekkür ederim : )

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar ,


Sürekli kısıtlanan ve değersizleştirilen çocuk olarak büyümek kendinize olan değerinizi ve diğer insanlara olan güveninizi olumsuz etkiliyor olabilir.


Erken yaşam deneyimleriniz şuanki olumsuz inançlarınızı şekillendiriyor olabilir. Çocukluk döneminizde kendinizi değersizleştirmeniz temel inançlarını, ara inançlarını ve otomatik düşüncelerinize yön veriyor olabilir . Bu yüzden de bugün hala düşünceleriniz “değersizlik, yetersizlik” gibi inançlarınızla doğru orantılı olarak kendini yaşadığınız olaylarda gösteriyor olabilir.


Aynı zamanda çocukluktan gelen olumsuz şemalarınızı (örneğin, değersizlik, terk edilme , yetersizlik gibi) tanımaya çalışabilirsiniz ve bunların hayatınızı nasıl etkilediğini anlamaya çalışabilirsiniz.


Hangi şemaların hayatınızı etkilediğini belirlemeyi deneyebilirsiniz. Bu şemaların nasıl geliştiğini ve şu anki yaşamınızdaki etkilerini anlamaya çalışabilirsiniz. Geçmişteki yaşadıklarınızı tekrar ele alabilir ve kendinize nasıl destek verebileceğinizi düşünebilirsiniz.


Değerinizin başkalarının onayına bağlı olmadığını ve kendi değerinizi sizin belirleyebileceğinizin kendinize hatırlatabilirsiniz.


Hayatta size anlam katan şeyleri belirlemeyi ve bu doğrultuda küçük hedefler koyarak ilerlemeyi deneyebilirsiniz.


Bu süreçte bir terapistten yardım almayı deneyebilirsiniz bu süreci daha sağlıklı ve hızlı şekilde atlatmanıza yardımcı olabilir.


Yaşamış olduğunuz sorunlar Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi ile çalışabileceğiniz sorunlardır. Eğer bir destek almak isterseniz bu iki ekolden biriyle çalışan bir terapistle birlikte çalışabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Gönül Tanır Durmaz

alinti

Çok teşekkür ederim💕

Cevaplanmış benzer sorular

İş Hayatı

insanlar tarafından sürekli bir onaylanma ve takdir edilme ihtiyacı

psikoloji öğrencisiyim. şu an bir hastanede psikoloji stajı yapmaktayım. özellikle bu staj yaptığım dönemde hissettiğim fakat önceden de ara ara farklı iş sektörlerinde çalışırken fark ettiğim bir durumdan bahsetmek istiyorum, sürekli otoriteye kendimi beğendirmek istiyor ve onlar tarafından takdir görmek için yerli yersiz çok uğraşıyorum ve hayalimdeki ideal tepkileri ideal takdiri görmediğim zaman dünyanın sonu geliyor sanki. sırf otoritenin gözüne girmek için kendi düşüncemi savunmayı bırakabilirim gibi geliyor bazen. haklı olduğumu bildiğim zamanlarda bile en ufak bir ters tepkiye yol açmamak için kendimi ezdirebiliyorum. bu bir aşağılık kompleksi mi?bu durumun önüne geçebilmek için ne yapmalıyım? en ufak bir onaylanmama, hatalı görülme durumunda kendime çektirdiğim zulümün haddi hesabı yok haklı olduğumu veya bu tırnak içinde kötü/başarısız görüldüğüm durumların bazen benle alakası bile olmayan bir şey olduğunu kendime hatırlatsam bile faydası olmuyor. o otorite figürünün gözünde tekrar yüksek bir konuma çıkabilene kadar bu durumu takıntılı bir şekilde düşünüyor buluyorum kendimi. bu durumdan çok muzdaribim ve olur olmadık her durumda aynı yüksek tepkiyi veriyorum.insanların hepsini memnun edememeyi nasıl öğrenebilirim veya tüm herkes tarafından sevilmemeyi nasıl normal karşılayabilirim?