Psikoloji

Kendimi sevip nasıl değer verebilirim?

Gizli Kullanıcı19 Mayıs 2024 17:15

Eskiden kendimle barışık bir insandım sivilcelerin çıkmış falan deseler bile fark etmemişim derdim şimdi ise kendimi hiç sevemiyorum beğenemiyorum kendime güvenemiyorum sanki kendime saygımı kaybetmiş gibi hissediyorum eskiden insanlar kendini nasıl beğenmiyor falan derdim şimdi bende kendimi beğenemiyorum ve arkadaşlarım güzelsin diyince bile ayıp olmasın diye diyorlar gibi geliyor eskiden kendime verdiğin bir sözü mutlaka tutardım ama şimdi kendime söz versem asla tutamıyorum ya da insanlarla konuşmakta zorlanıyorum bunu itiraf etmek zor olsa da onlar benden üst seviyeymiş gibi hissediyorum özgüvenim hiç kalmadı neredeyse sosyal bir insanımdır normalde hatta çoğu kişi keşke senin kadar özgüvenli olabilsem derdi bana şimdi ise bende keşke eski ben gibi olabilsem diyorum şimdi kendimi tekrardan nasıl sevebileceğimi saygı duyacağımı güveneceğimi bilmiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Öncelikle şunu düşünmenizi rica ediyorum; bu şekilde hissetmenize neden olan, ‘’eski’’ ile ‘’şimdiki’’ haliniz arasında farklılıklar yaratan ne olabilir? Hangi olay, an veya kişi sizin düşüncelerinizi değiştirdi, bunu belirlemelisiniz. Bunu belirledikten sonra aşağıda sizin için derlediğim önerileri hayatınıza uygulayabilirsiniz.

-Kendinizde sevdiğiniz yönleri hatırlamaya ihtiyacınız olabilir, bunu detaylı bir düşünmelisiniz. Arkadaşlarınıza veya ailenize sizin hakkınızda neleri en çok sevdiğini sorabilir, sosyal hayatınızda öne çıkan yönlerinizi belirleyebilirsiniz.

-Küçük yada büyük demeden başardıklarınızla ve ilerlemelerinizle övünebilirsiniz. İyi yaptığınız örnekleri öne çıkartabilir, bunu sesli bir şekilde söyleyebilirsiniz. Bu yönlerinizi kullanarak insanlara yardım edebilir veya gönüllülük faaliyetlerine katılabilirsiniz.

-Kusur diye adlandırdıklarımızın aslında bizi eşsiz kılan özelliklerimizdir. ‘’Kusurlarımızın’’ bizi diğerlerinden farklılaştıran ve özelleştiren özeliklerimiz olduğunu hatırlayın. Mükemmel olmak ve olmaya çalışmak insani güçlerimizi aşabilir.

-Her zaman en güzeli ve en iyisini hak ettiğinizi hatırlayın. Güzel anları ve iyi şeyleri yakalamak için harekete geçin ve çabalayın. Kendinizi olduğu gibi kabullenerek var olan becerilerinizle ve özelliklerinizle güzel işler yapmaya, hayatınızı güzelleştirmeye çalışabilirsiniz.

-İhtiyacı olan birine nasıl yardım etmeye çalışıyorsanız ve şefkat gösteriyorsanız o şefkati kendinize de gösterin. Sizin de kendi sesinizden iyi şeyler duymaya ihtiyacınız olabilir. Başkalarını acımasızca eleştirmiyorsanız ve küçük düşürmüyorsanız kendinize de bunu yapmayın. Öncelikle kendinize kulak verin. İlk olarak, ihtiyacınız olan şeyleri belirleyebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Sonrasında, ilgi alanlarınızı ve yeteneklerini keşfedebilir ve bu alanda ilerleyebilirsiniz. Güçlü olduğunuz yönlerinizin öne çıktığı ortamlarda kendinize olan saygınız artacaktır.

-Şanslı olduğunuz bir nokta; sosyal çevrenizin size olan güveni ve saygısı. Hazır dış dünyada bu etkiyi yaratmışken bunu bozmadan kendi içinizde de yaratmaya çalışıabilir ve gerektiğinde çevrenizin desteğini alabilirsiniz.

-Her iyi hissettiğiniz gün için kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Ayrıca, kendinizi değerli ve iyi hissettiğiniz anları ve olayları hatırlayabilir ve tekrarlayabilirsiniz.

-Özsaygınız duruma ve zamana bağlı olarak değişebilir bu nedenle öz saygınızı artıracak ve destekleyecek insanlarla iletişim halinde olmaya çalışabilirsiniz. Sizi eleştiren ve iyi gelmeyen insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

-Kendi yolculuğunuza odaklanabilirsiniz. Herkesin yolu farklı ve kimse bu yolda nelerle karşılaşacağını bilmiyor bu nedenle görüş alanımıza odaklanmamız ve bu anı en iyi şekilde değerlendirmemiz gelecek faktörlere karşı hazırlıklı olmamıza yardımcı olacaktır.

Bazen zihninizden geçen düşünceleri bir kenara bırakıp kendinize değer vermeniz gerektiğini hatırlayabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakınız.


Sevgilerle,


Uzm. Psk. Ayşegül ERİM 

Cevaplanmış benzer sorular