Kendimi seviyor muyum

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 22:29

Bence güzelim aynaya bakınca çoğu zaman kendimi beğeniyorum ama bazen aslında çirkinmişim diğerleri benden daha güzelmiş gibi geliyor. Karşı cins beni beğenince onları haklı buluyorum ama iş ciddi ilişkiye gelince daha güzelini bulurlar diyorum kendime. Özgüvenim yok mu

  • Cevaplandı

Selam değerli danışan, bence de güzel birisiniz :) Güzel insan, dış görünüşü ile birlikte ruhunu da güzelleştirmeye çalışan kişi değil midir? Burada, kişisel gelişiminiz ve duygu dünyanız için önemli bir arayışta olduğunuzu görüyorum. Bu da çok değerli...

Evrensel bakış açısı tüm dillerde, inanç sistemlerinde ve kültürlerde aynı türden güzelliği arar; ruhun gülüşe, bakışa ve davranışa yansıyan saf güzelliğini.

Beden algısı bozulan kişiler, güzelliği ile ilgili şiddetli biçimde şüpheye düşen kişilerdir. Ama bunun gerçek nedeni bedenlerini değil, benliklerini beğenmemektir. Başkalarının ilgi ve onayına ihtiyaç duyan bir çocuk, en iyi bildiği yoldan dikkat çekmeye çalışır. İnsanlar büyüyünce de içindeki çocuk onunla büyür sanıyoruz ama...

O çocuk bu kez en somut, görünür olan bedeni üzerinden ihtiyaç duyduğu ilgi ve sevgiyi almaya çalışıyor. "Beni sevmeleri için önce görmeleri, fark etmeleri gerek" diye düşünür alt bilinç.

Kendimiz için yaptığımız bakım, özen ve değişimler bizi daha güzel yansıtır. Ancak kendimizi başkalarına beğendirmek amacıyla yaptığımız girişimlerin sınırı olmaz. Ne kadar güzel olsak da yetmez, birinin bir kötü sözüne bakar.

Çünkü içeriden gelen bir onay ve sahiplenilme yok. Güzellik algısı adına yüzyıllardır dayatılan kriterler sürekli değişiyor. Tarihin her dönemine bir kitle çıkar ve 'en güzeli bu ölçütler' der. Biz etkileniyorsak ve bundan kurtulmak istiyorsak şu noktalara dikkat etmeliyiz:

Çeşitliliği kabul etmeye bir yerden, en kolay olandan başlayarak dış güzelliği de onlara dahil etmeliyiz.

Örneğin; tüm çiçeklerin, hayvanların, eşyaların, doğanın, çocukların kendine has güzelliği var.

"Dış görünüşüm dışında hangi konularda başkalarının beğenmesine, onayına açlık hissediyorum? Bunun nedeni ne ve nasıl çözebilirim?" sorunu cevaplamaya ve çözmeye odaklanalım.

Ben kendimin kız çocuğu olsaydım, ona güzelliği ve görünüşü konusunda bu kadar yüklenilmesine izin verir miydim? Onun kendisine bakışını düzeltmek için hangi taraflarını güçlendirmen gerekiyorsa, kendinizde onlara odaklanın lütfen.

Sevilmeye layık olduğunuzu görebilmek için bunlar kalıcı etki gösterecektir.

Öz sevgi dolu bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...