Psikoloji

Kendimi sevmem için ne yapmam gerekir?

Gizli Kullanıcı27 Haziran 2024 20:49

Ben kendimi sevmeye çalışıyorum. Duygularımı anlamaya çalışıyor, onları şefkatle kabul etmeye çalışıyorum. Ve bu gerçekten de kendimi sevmeme katkı sağlıyor. Fakat bir türlü dış görünüşümü kabul edemiyor kendimi o şekilde sevemiyorum. Sürekli aynalara, yansımalarıma bakıyorum. Aynada kendimi güzel bulsam bile bunun gerçek olduğuna inanamıyorum. "Eğer güzelsem neden insanlar bana bunu söylemiyor" sorusu zihnime düşüyor. Birilerinin bana söylemesi ile ben güzel olup olmadığımı bileceğim gibi hissediyorum bu sebepten ki insanları bu konuda çok darlıyorum. "Şuram nasıl, nasıl görünüyorum vs." Bir de çevremde birisinin güzelliğinden bahsediliyorsa kendimi o kişi ile karşılaştırıyor onun kadar güzel olamadığım için de kötü hissediyorum. Güzellik konuları beni çok tetikliyor. Nasıl dış görünüşümü de sevebilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, kendini sevmek, kendine yönelik olumlu bir tutum geliştirmek ve kendini değerli hissetmek demektir. Sizin kendinizle ilgili olumlu ve olumsuz algı biçiminiz ağırlıklı olarak hangi yönde? İyi yönlerinizi, yeteneklerinizi, güçlü yanlarınızı ve gelişim alanlarınızı belirlemek güzel bir başlangıç olabilir. Bu sayede kendinizi daha bütünsel bir şekilde görebilirsiniz. Kendinize karşı kullandığınız dil çok fazla öneme sahip. Olumsuz düşünceler yerine olumlu ve destekleyici cümleler kullanmaya çalıştınız mı? Örneğin, "Başardığım şeyler var ve değerliyim" gibi cümleler insanın kendine güvenini artırabilir. Kendinizi ihmal etmek veya başkalarının beklentilerine aşırı odaklanmak yerine, kendi ihtiyaçlarınızı önemseyerek yaşamak kendine olan saygınızı artırır.

Kendinizi iyi hissettiğiniz, keyif aldığınız aktiviteler ve hobiler bulmak öz sevgiye küçümsenemeyecek derecede yatırım değeri taşır. Bu aktiviteler sizi dış dünyadan biraz uzaklaştırabilir ve ruhunuzu besler çünkü. Kendini olumsuz etkileyen kişilerden veya durumlardan uzak durmaya dikkat ediyor musunuz? Negatif enerjiyi minimize etmek, pozitif düşünmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize hız kazandırabilir. Kendinizi sürekli aynalarda değerlendirmek, güzelliğini veya çekiciliğini sadece dış görünüşe bağlamak doğru bir yol gibi görünmüyor. Güzellik, sadece fiziksel özelliklerden değil, kişiliğin, içsel gücün ve ruh halinin bir yansımasıdır aslında. :)

Güzelliğin sadece dışarıdan bakarak değil, içsel olarak da nasıl hissettiğinle ilgili olduğunu unutuyoruz bazen. Kendini sevmenin ve değer vermenin ilk adımı, içsel güzellik ve değerini kabul etmek halbuki.

Başkalarıyla karşılaştırma yapmak, kendinize zarar veren bir alışkanlıktır. Herkesin kendine özgü güzellikleri var esasen. Başkalarının görünüşleriyle kendi görünüşünü kıyaslamak, sadece kişinin kendine zarar verir. Belirli normlara ulaşmayı aksi halde yetersiz olduğumuzu aşılayan görüşlerden ve dayatmalardan keskin sınırlarla uzaklaşmak en etkili çözüm olabilir. Ayrıca kendimizi sadece dış görünüşümüzle değil, başarılarımız, yeteneklerimiz, hobilerimiz ve sevdiğimiz şeylerle tanımlamayı seçme hakkımız da var, öyle değil mi? İçsel olarak kendinizi ne kadar iyi hissederseniz, dış görünüşünüzle ilgili endişeler de o kadar azalacaktır :)

Öz farkındalık ve öz değer dolu bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

alinti

Çok ilgilisiniz

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Yazdıklarınız beni çok rahatlattı açıkçası. Çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi dikkate alacağım 🌸