Kendimi yalnız hissediyorum - Eve gitmek istemiyorum

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 17:29

Kendimi çok yalnız hissediyorum. Hiçbir şey yapmak istemiyorum okuldan eve gelmek istemiyorum eve gelince daha çok kötü oluyorum İçimde bir sıkıntı var ama onu dile getiremiyorum. Dışlanmış gibi hissediyorum. Ama dışlanmadığımı biliyorum sadece öyle hissediyorum küçüklükten gelen travma sonrası kaybetme korkum çok fazla var ne yapmam gerekiyor. Yardımınız için teşekkür ederim

  • Cevaplandı

Merhaba,


Burada birkaç sorunuz var. Özetlemem gerekirse;

1)Yalnız hissediyorsunuz. Yalnız hissetmek istemediğiniz için okuldan dönmüyorsunuz.

2) Dışlanmış gibi hissediyorsunuz. Kim tarafından onu anlayamadım.

3) Travmanız var bu da siz de kaybetme korkusu oluşturmuş ve yalnız hissetmeniz ile ilgili sanki ilişkili duruyor.


Burada özellikle yalnız hissetmeniz ve uzantısı ya da temeli olan kaybetme korkunuz ile ilgili yazmış olacağım. Yalnız hissettiğiniz zamanları ve durumları kaydedin. Örnek veriyorum. Okuldan eve gelmek istememeniz bir davranış, orada düşünceniz ne? Kaybedecekmiş gibi mi düşünüyorsunuz, ne var orada dışlanılmışlık mı? Sonrasında hissettiğiniz duygu ne suçluluk, utanç ya da korku endişe her ne varsa hepsini bu şekilde yalnız hissettiğiniz zamanlarda not edin. Bu notları bir hafta sonra kontrol ettiğinizde bir örüntü var mı yok mu görmüş olursunuz. Örnek veriyorum; belki de siz öğlen akşam vakitleri daha çok yalnız hissediyorsunuz ya da okuldan gelecekken en çok endişeniz var. Önce bunu tespit ediyor olmak şu açıdan önemli; kendinizi tanımanızda bir yol. Eğer kendinizi tanımazsanız ne yapacağınızı bulmak çok zor olabilir.


Tabloyu oluşturdunuz, bir hafta takip ettiniz. Sonrasında örüntü var mı yok baktınız. Varsa tespit ettiniz. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Eğer benzerlik veya örüntü olduğu kısımlarda ne yaparsa rahatlarsınız? Ne olursa kendinizi güvende hissedersiniz? Bu noktaları tespit edip çevreden, ailenizden, okuldaki arkadaşlarınızdan destek isteyebilir, duygularınızı daha net ifade edebilirsiniz. Çünkü öncesinde sadece bir sıkıntı vardı. Şimdi burada bakın, burada şöyle oluyor, böyle oluyor dediğiniz durumlar var. Bunun dışında sizi neler rahatlatır? Ne olsa ferahlarsınız? Yürümek, koşmak, yazmak, çizmek, bitki bakımı yapmak, kendinize bakım yapmak gibi işler insanların rahatladığı ve kaynakları doldurduğu kısımlar olarak bilinir. Herhangi bir başka sorunuz olursa lütfen yeniden soru sor kısmından kayıt oluşturun.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy