Aile

Kendimi yalnız ve sevgisiz hissediyorum

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 11:33

Geçen günlerde annem hasta olduğu için onunla beraber gitmek istedim ve beni reddetti ama kuzenime beraber gitti. Küçük abimle eskiden çok yakındık ama artık beni terslemekten başka hiçbir şey yapmıyor ve çocukları çok sevdiği halde bana hiç sarılmadı. Bazen ailem dışarda bahçede oturur ve saatlerce beni biri bile çağırmaz veya merak etmez hatta bir keresinde sırf abim beni kucağına alsın diye 30dakika uyuyor numarası yaptım ama kimsenin umurunda olmadı.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, insanlar kendilerini yalnız ve sevgisiz hissedebilirler çeşitli nedenlerden dolayı. Aile veya yakın ilişkilerde yetersiz iletişim, duygusal bağlantıyı zayıflatabilir ve kişiyi yalnız hissettirebilir. Birisi sürekli reddedilirse veya ihmal edilirse, bu kişinin kendisini değersiz hissetmesine neden olabilir. İnsanlar kendilerini anlaşılmadıklarını hissettiklerinde yalnızlık duygusu yaşayabilirler. Kişinin kendi değerini sorgulaması veya olumsuz bir benlik algısı, yalnızlık hissine neden olabilir. Yeni bir şehre taşınma, iş değişikliği veya ilişki sorunları gibi bazen de genel yaşam değişiklikleri, kişiyi yalnız hissettirebilir.

Siz de bunlar arasından fark ettiğiniz bir hal ve duygu var mı? Sebebi doğru anlamak, çözüme daha sağlam ve kalıcı şekilde ulaştırabilir.

Bu duygularla başa çıkmak zor olabilir ve haklı olarak üzgün hissediyorsun. Aile içi ilişkilerde yaşanan bu tür sorunlar sıkça karşılaşılabilir. Öncelikle, hissettiklerini ailenle açıkça paylaşmak önemlidir. Onlara hissettiklerini ve isteklerini net bir şekilde ifade etmek, duygularını anlamalarına ve seninle daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olabilir.

Ancak, bazen aile bireyleriyle iletişim kurmak zor olabilir veya sorunlar çözüme kavuşturulamayabilir. Bu durumda, dış destek almak faydalı olabilir. Güvendiğin bir yetişkinle veya bir danışmanla konuşmak, duygularını ifade etmende ve başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Unutmayın ki, senin değerin ve sevgin asla dışsal faktörlere bağlı değildir. Kendinizi değersiz hissettiğinizde, kendinizi hatırlatan pozitif düşüncelere yönelmek önemlidir. Kendinize değer vermeye ve sevmeye öncelik verin lütfen. Bu süreçte kendinize iyi bakmayı ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın olur mu? Başkalarından beklediğiniz her sevginin ve ilginin kaynağı sizde zaten fazla fazla mevcut. Sadece o kaynaklara odaklanmaya ve ulaşmaya niyet etmelisiniz :)

Kendinizi sahiplenilmiş ve ait hissettiğiniz ilişkiler diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular