Psikoloji

Kilo vermem lazım ama yeme bozukluğum var

Gizli Kullanıcı6 Haziran 2024 09:15

Kilo vermem gerekiyor çok kiloluyum ama yeme bozukluğum Da var bazen hiçbir şey yemiyorum bazen de deli gibi yiyorum özellikle hazır ve paketli gıdalardan bu durum beni çok yoruyor ne yapmalıyım acaba bilmiyorum çok zor geliyor bana ama psikolojimi etkiliyor kilo

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba sevgili danışan,

Duygularla baş edilemediği zaman beynimiz bunu dışarı aktarabilmek adına başka düşüncelere ya da davranışsal durumlara aktarım yapabiliyor. Baş edilemeyen düşünce, duygu var mı? Bunları bastırıyor muyuz? gibi soruları cevaplandırarak başlayabilirsiniz. Bunlar yaşanıyorsa öncelikle bastırdığınız, duygu ve düşünceleri tanıyıp onların temeline inebilirsiniz.

Bu düşünceyi bana kanıtlayan ne? Bu düşünce beni neden rahatsız ediyor? gibi sorular sorarak yaşadığınız durumu anlamlandırmaya ihtiyac duyabilirsiniz.


Yeme bozukluğunun şiddeti ve türünün değerlendirilmesi önem taşır. Yeme bozukluğu, içsel yaşanan karmaşaya dışsal bir çözüm getirmektir. Bu durumun fiziksel ve psikolojik durumları vardır. Öncelikle fiziksel tarafların da kontrol edilmesi önem taşır. Yeme bozukluğununu psikolojik olarak değerlendirdiğimizde, bağımlılığın duygusal düzensizlikle ilişkili olduğunu unutmamak gerekir ve kişilerin duygusal boşluklarını yemek yeme davranışıyla doldurmak istediğini, stresle başa çıkmak için yiyeceklerden destek aldıkları bilinmektedir.


Stresle baş etmek için belirli yollar vardır. Öncelikle hayatınızda sizde strese neden olan noktaları belirlemelisiniz. Stresinizi neden bastırdığınızı, stresinizi yansıtma konusunda sizi engelleyen faktörlerin ne olduğunu bulmalısınız. Özetle en temel faktör stresinizi anlamlandırmanız. Stres anında bedeninizde stres hormonunda da artış olur ve bedeniniz o sırada psikolojik durumunuzla ilgili sinyaller verir. Bedeninizde yaşadığınız durumu da analiz etmeniz bu süreçte önem taşır. Bedeninizi rahatlatmaya çalışın, gevşeme egzersizlerinden destek alın ve stresi kontrol etmek adına nefes egzersizleri, ana odaklanma egzersizleri de bu süreçte fayda sağlayacaktır.


Stresinizi kontrol altına alma aşamasında hayatınızı etkileme derecesi hala şiddetli bir şekilde devam ederse lütfen psikolojik destek almayı ihmal etmeyin.


Sağlıklı günler dilerim

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Kendi Kendime Nasıl İyi Gelebilirim?

Yaklaşık 2 ay önce sevgilimden ayrıldım. Ama normal bir şekilde konuşarak ayrılmadık. Bir kırtasiye işletiyordu. Bir gün boyunca bana önce montunu masaya değdirdiğim için bağırdı, sonra kapıda birini beklerken bir adamın içeriye bakması üzerine "Sen öyle bakarsan bakar tabi" dedi, sonrasında bir sonraki gün misafiri geleceği için her yeri temizledim o zaman da "Ne yaptın bu kadar saat" dedi ama daha neler yaptığımı görmemişti. Misafiri geleceği için artık sık görüşemeyeceğimizi söyledi. Ben de sarılmak istedim.Arkasını döndü "Böyle sarıl" dedi. Asla gönlümü almadı. Sonra beraber yürürken birilerini görüp yanımdan uzaklaştı. Gece geç saatlerdi. Bana bi yere kadar onunla yürüyüp sonra tekrar asfalt kenarından aynı yolu tekrar yürümemi teklif etti. Bana da saçma geldi.Dedim ki "Niye öyle yapalım, direkt yürüyelim sonra ayrılalım". Bunun üzerine trip attı. Kızdın mı dediğimde "Yok yok" dedi. Sonrasında ben biraz parkta ağladım. Odaya geçtiğimde olanları oda arkadaşlarıma anlattım. Beraber düşündük, ayrılmam gerektiğine karar verdik. Beni üç gün boyunca sadece çıkarı için aradı. İlk aradığında ona alacağım kulaklığı hatırlattı, ikinci de ise kırtasiye ile alakalı bi şey sordu. Diğer iki gün hiç aramadı. Sonra aradığında da ben umursamadım. Mesajlar atmaya başladı. Sinirleniyorum gibi...Bir sürü ses kaydı attı. Her yerden aramaya başladı. Ben de çok kötü hissettim. Ve her yerden engelledim. Sonrasında dükkanın anahtarı ben de olduğu arkadaşımla için iletişime geçti. O da yüz yüze konuşmak istediğini söyledi. Yarım saat boyunca beni kötülemiş. Diğer yarım saatte de benim arkadaşımın ilişkisi hakkında konuşmuş.Benim sevgilime güvenip anlattığım şeylerin hepsini arkadaşıma geri anlatmış. Ben ondan ayrıldım o bana döndü, libidosu çok yüksek ve durmadan sarılmak öpmek istiyor gibi... Çok güvendiğim bi insanın böyle yapması beni çok kırdı. 16 aydır beraberdik ve her şeyimi ona anlatıyordum. Artık ailemden dışında diğer insanlara güvenmekte zorlanıyorum. Bir şeyleri anlatırken filtreliyorum. Bir de benim ilk sevgilimdi. Bana aşık olan ilk insan...Ben normalde insanlara temasta çok zorlanırdım. Hatta bu ilişkimizin başında sıkıntı olmuştu. Ama ona o kadar güvenmiştim ki benim evim gibiydi. Yanında hiçbir şeyden çekinmiyordum. Ona sarılmayı çok özlüyorum ama yaptıkları aklıma geliyor. Bu istek o kadar yoğun ki... Nasıl geçirebilirim? Bu süreçte kendi kendime nasıl iyi gelebilirim? Hâlâ kendimi sorguluyorum ya hâlâ. Acaba yanlış mı yaptım diye. Kafamdaki sesleri nasıl susturabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.