Kişilik bozukluğu olan birine nasıl davranmalıyım

Gizli Kullanıcı16 Mayıs 2024 16:22

Arkadaşımın kişilik bozukluğu var ve ona nasıl davranacağımı onu nasıl iyileştiricem bilemiyorum ilaçlarını çoğu zaman almıyor yanlış bir şey yapmaktan çok korkuyorum onu düzeltmek istiyorum çünkü hayattan bıkmış halde lütfen yardım edin ona nasıl davranmaklıyım ne söylemeliyim ki rahatlasın huzur bulsun

  • Cevaplandı

Merhaba, öncelikle “Ben arkadaşımı niçin iyileştirmek istiyorum?”, “Arkadaşımı iyileştirecek olan kişi ben miyim?”, “Onun hayatını ben düzeltebilir miyim?” gibi sorular kendinize sormanız gereken birkaç sorudur.

Gerçeği söylemek gerekirse, arkadaşınızı siz iyileştiremezsiniz. Çünkü iyileştirecek olan kişi siz değilsiniz.

Arkadaşınıza karşı duygularınızı açık bir şekilde ifade etmeniz ona oldukça iyi gelecektir. “Bu şekilde davrandığın zaman üzülüyorum.” ya da “Böyle konuştuğunda kendimde öfke hissediyorum.” gibi duygularınızı açıklayıcı net ifadeler arkadaşınızla olan iletişiminize iyi gelecektir.

Aynı zamanda arkadaşınızın da size karşı duygularını net ve açık bir şekilde ifade etmesine izin verin.

Eğer duygular ifade edilmezse öfke patlamaları ve duygusal iniş çıkışlar oldukça sık görülebilir.

Kişilik bozukluğuna sahip kişilerle ilişki kurmak zordur. Özellikle sevgili, eş, partner ilişkileri iki taraflı olarak yıpratıcı deneyimler içerebilir. Bu konuda bir psikologdan destek alabilirsiniz. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

İlgisi azalan erkeğe nasıl davranılmalı

2 senelik bir ilişkimiz var. Uzak mesafe ilişkisi olduğu için 3 kere buluştuk. Şuanda polis akademisinde eğitimde ilk başlarda gayet normaldi müsait oldukça arıyordu 2 dk da olsa sesimizi duyuyorduk güzel sözler söylüyordu şuan çok değişti 2 kere izne geldi görüntülü konuşmadık çok nadir sesli konuştuk 5 dk falan, ilgisi azaldı eskisi gibi güzel sözler iltifatlar yok.Egitimdeyken bana ailem seni istemiyor diye yalan söyledi 2 saat sonra arayıp özür dilerim burası çok zor insan herşeyi düşünüyor bana olan sevginin azaldığını hissettim ondan böyle birşey yaptım dedi. Ben onun hep yanında olmaya çalıştım her zaman destek oldum yapabileceğine inandırdım zorlandığını bildiğim için üzerine gitmedim affettim ama bize olan inancım azalmaya başladı. Sonrasinda defalarca öyle birşey var mı diye sordum yemin ederim öyle birşey yok dedi.Aradan 1 ay geçti soğuk davranmaya başladı bunu ona defalarca söyledim fakat egitimden dolayı olduğunu insan orda duygusuz oluyo ben artık böyleyim diyo senlik birşey yok sana olan sevgim aynı dedi eski neşesi yok şakaları yok eskisi gibi konuşup sesini duyamıyorum göremiyorum bile 2 ay olmuş görüntülü konuşmuyoruz sorduğumda ailem izne geldiğimde bırakmıyorlar müsait değilim diyor. Böyle olduğu zaman kendimi kötü degersiz hissettiğimi, müsait olma zamanını kendisinin yaratmasını söyledim fakat olmuyor çok üzülüyorum ne yapabilirim?