Aile

Kıskanç mıyım?

Gizli Kullanıcı9 Haziran 2024 20:34

Merhabalar ben aynı ortam bulunmam gereken kişiler tarafından önemsenmediğimi hissediyorum bu yüzden bende yeteri kadar sıcak davranamıyorum ve bunlar ailemde birileri şöyleki onlarla ilgili hiçbir şey duymak istemiyorum ama her zaman görüşüyoruz zorlandığımı hissediyorum ne yapmalıyım

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar, 

Öncelikle, "önemsenmediğinizi hissetmek" duygusal bir reaksiyondur ve bu duygu, çevrenizdeki kişilerin davranışlarından kaynaklanabilir ya da bu hissiyat, algıladığınız davranışlarla ilgili kendi yorumlarınızı içeriyor olabilir. 


Çalıştığım ekole göre (Bilişsel Davranışçı Terapi) duygularımızı etkileyen düşüncelerimiz ve inançlarımız vardır. Eğer kendinizin önemsenmediğinizi hissediyorsanız, bu his genellikle belirli düşünceler ve inançlarla ilişkilidir. Bu konuyla ilgili bir kaç teknikten bahsedebilirim size ve yardımcı olabilir. 

 Örneğin, "Onlar beni düşünmüyorlar" veya "Onlar beni önemsemiyorlar" gibi düşünceler duygusal tepkilerinizi etkileyebilir bu yüzden düşüncenizi destekleyen kanıtlarınızı ve desteklemeyen kanıtlarınızı bulmaya çalışarak bu düşüncenizin ne kadar gerçeğe yakın olduğunu test edebilirsiniz. 


Düşünce yeniden yapılandırma tekniği yardımcı olabilecek bir diğer tekniktir. Bu teknik, duygusal tepkileri etkileyen olumsuz düşünceleri tanımlamak ve onları daha gerçekçi ve olumlu bir bakış açısına dönüştürmek üzerine odaklanır. Örneğin, "Belki de benimle ilgilenmek için fırsat bulamıyorlar, kendilerini ifade edemiyorlar" gibi daha yapıcı bir düşünceye yönelmek duygusal tepkilerinizi daha olumlu hale getirebilir.


Duygusal düzenleme tekniği, duygusal tepkileri tanımlamak, nedenlerini anlamak ve daha sağlıklı bir şekilde ifade etmek üzerine odaklanır. Örneğin, hissettiğiniz endişe veya hüzünü kabul ederek ve bu duyguları ifade etmek için uygun bir şekilde iletişim kurarak, duygusal dengeyi koruyabilirsiniz.


Ailenizle neden görüşmek istemediğinizi bilemediğim için bu konuya dair maalesef yardımcı olamıyorum fakat bu durumda şuan böyle hissetmenizi ya da düşünmenizi etkileyen bir faktör olabilir.


Zorlandığınızı hissettiğinizde ve duygusal olarak sıkıntı yaşadığınızda, bir danışman veya terapistten destek almak da faydalı olabilir. Profesyonel bir destekle, duygusal tepkilerinizi daha iyi anlayabilir ve daha etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Gönül Tanır

Cevaplanmış benzer sorular