Kıskançlığımla ilgili çözüm arıyorum

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 06:58

Kıskançlığım ile ilgili kendimi frenlemeye rahatlamaya çalıştıkça öfkeye dönüştüğünü hissediyorum bu düzey sanki zaman geçtikçe artıyor veya bir gün nefes alsam ertesi gün kaygıya dönüşüyor hiç bir sorun yokken bile sevgilimi çevremi paylaşmak zorunda gibi hissedip agresifleşiyorum veya sevgilimden örnek verecek olursak sürekli sorgulamaya başlıyorum o da yeterli gelmez ise aldığım cevaptan memnun olsam bile altını eşmeye başlıyorum bunu nasıl çözeceğim

  • Cevaplandı

Merhaba,


Kıskançlık doğal bir duygu fakat bu duygunun puanı sizde kaç? 10 üzerinden puanlayın, bu duygunun yoğunluğu sizde çok yoğunsa 10 verin, düşükse 1 verin. +7 üzerindeyse bu puan, kıskançlık duygusunun yoğunluğu fazla ve üzerinden çalışılmalı diyebiliriz.

Peki bu kıskançlık duygusu ile ne yapabilirsiniz?


Öncelikle bu kıskançlık duygusunu anlamaya çalışabilirsiniz, bu kıskançlık duygusu size ne söylemek istiyor? Bunu da şöyle somutlaştırabilirsiniz; kıskançlık duygunuz bir insan veya nesneye benzeseydi neye benzerdi? Nasıl dururdu, hali tavrı nasıl olurdu? Bunu hayal etmek için biraz zaman tanıyın kendinize.


Sonra da sorun, konuşsaydı size ne derdi? Bunları dürüstçe cevaplayamaya çalışıyor olmanız çok önemli çünkü bir duyguyu yok etmek değil amacımız, o duyguyu anlamak ve onu anlayabilmek neden orada var? Eğer yok etmeye çalışırsanız bir gün öfkeye, bir gün üzüntüye, bir gün kaygıya dönüşebilir. Bu değerlendirmeleri yapmanızı tavsiye ederim hala daha çözemediğiniz bir konu olursa bu noktada destek alabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular