Kız arkadaşıma nasıl yardımcı olabilirim?

Gizli Kullanıcı3 Mayıs 2024 14:04

iyi günler dilerim birşey soracağımda kusura bakmayın özür dilerim rahatsız ediyorum ya benim kız arkadaşım 2 defa taciz olayı yaşadı ve sevdiği çocuk ve arkadaşı vefat etti ve daha birçok taramvasi var insanların üzerinde Duman görüyor renkli ve piskologa git dediğimde piskologa güvenmediğini söylüyor bazen atak geçiriyor ve atak sırasında sanki herşey üzerine geliyormuş kontrolünü kaybediyor nefes alamıyor kafasındaki sesleri susturamiyor bunun sebebi nedir abla hangi piskolojik rahatsızlık? soruma yanıt verirseniz çok sevinirim ayrıca kendisinin insan olmadığını düşünüyor

  • Cevaplandı

Merhaba,


Kız arkadaşınız ile ilgili herhangi bir tanı söylüyor olmak etik ve doğru değil. Söylediklerinizi özetlemem gerekirse; bazı olumsuz deneyimleri mevcut ve bununla birlikte panik atak geçiriyor. Burada rahatsızlıktan veya tanıdan çok, kız arkadaşınızın zor dönemlerden geçtiğini ve ona destek olmak istediğinizi anlıyorum.


Sevdiğimiz insanların zorlu yaşantıları olması çok zorlayıcıdır. Bu durumda siz nasıl hissediyorsunuz? Öncelikle karşımızdaki kişiye yardımcı olabilmek için oksijen maskesini öncelikle sizler takmalısınız. Sonrasında karşınızdaki kişiye takabilirsiniz. Sizin insanlara yardımcı olabilecek enerjiniz deponuz ne durumda? Bu depo dolu mu? Sonra karşınızdaki kişiye aynı soruları soruyor olmak; onun deposu dolu mu? Zorlu yaşam olayları yaşadığı için deposu boşalmış ve zorlanıyor olabilir. Bu durumda; ne yaparsa deposu dolar? Direkt ve açık bir iletişimle ona bunu sorabilirsiniz. Kendini güvende hissetmek için neye ihtiyacı var? Sakinleşmek için neye ihtiyacı var? Tetikleyiciler neler?


Bir psikolog gibi yardımcı olmaktan ziyade onun deposunun boş olduğunu ona sorular sordurarak kendisinin anlamasına yardımcı olabilirseniz destek almayı kabul eder ya da deposunu doldurmak için harekete geçebilir. Onunla yaptığınız bu değerlendirmeye rağmen zorlandığı kısımlar varsa bu noktada; psikoloğa gidebilirsin demek belki onun içinde daha net ve doğru bir yol haritası gibi gözükebilir.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular