Çocuk ve Ergen

Kızım akran zorbalığına uğruyor

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 18:10

kızım sürekli soru soruyor oyun oynarken uyum sağlamak yerine kendi istediğiyle yönlendiriyor arkadaşları tarafından bu yüzdende zorbalığa uğruyor ne yapmalıyım nasıl düzeltebilirim. Çok merhametli küfür bilmez arkadaşlarına zarar vermez sadece soru sorup konuşmak istiyor sürekli nası

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Zorbalık çok önemli bir konu, bu konuyu hızlıca öğretmeni ile konuşun. Ardından bir hafta bekledikten sonra bir aksiyon alınmazsa rehber öğretmen veya psikolojik danışman ile konuşun. Bu süreçte, sizlerin yapabileceği en iyi şey; çocuğunuzun duygularını ifade etmesine destek olmak ve o duyguları duyduğunuzda eşlik ediyor olmak. Sözgelimi size: "bana vurduklarında çok korktum, üzüldüm." dediğinde o duyguya şiddetle cevap veriyor olmak değil. "evet, sana vurdukları duyduğumda ben de üzüldüm. Korkmana çok üzüldüm. Senin için ne yapabilirim?" diyerek onun duygusunu ona yansıtın ve ardından ne yapabileceğinizi sorun. O an ağlamak istiyorsanız elbette ağlayabilirsiniz fakat duyguları şiddetli yaşamak veya o şekilde gösteriyor olmak çocuk açısından zorlayıcı olacaktır. Çocuğun her zaman destekleyen ve duygusuna eşlik eden bir ebeveyne ihtiyacı var. Fakat ebeveyn her zaman bunu yapmakta zorlanabilir veya yapamayabilir. Bu ciddi bir konu zorlanmanızı da anlıyorum. Bu noktada öncelikle uzman desteği alıyor olmak; sınıf öğretmen ve rehber öğretmeni. Hala daha bir aksiyon alınmazsa mümkünse yaz tatilinde çocuğun sosyal ve duygusal gelişiminde kendini nasıl koruyabilir bunun üzerine konuşmak. Bazı zorba çocuklar ısrarcı olabiliyor. Gerekirse onlarla onların dediği gibi umursamadan, alaycı bir şekilde cevap vermeye çalışmasını evde de hazırlık süreci gibi deneyebilirsiniz. Hayatta maalesef ki, zorbalar var. Çocuklar okul süreci ile birlikte hayata hazırlık yapıyor. Hayatta sizin de başınıza gelen birçok zorlayıcı olay vardır. Çocuğu koruma isteği çok doğal ve dürtüsel bir durum. Çok haklısınız. Fakat burada çocuğu koruyabileceğiniz kısma kadar korumak için önlemler almak, sonra da onu bu konuda desteklemek. Eğer hala daha zorlanıyor ve bu süreci aşamayacağını düşünüyorsanız bu noktada bir sınıf değişikliği yapabilir. Bunun son tercih olduğunu en başta dediğim yol haritasını izlemenizi tavsiye ederim. Çoğu zaman sınıf öğretmeni ve psikolojik danışman bu süreçte ciddi rol oynayıp okuldaki zorbalarla mücadele ediyor. Umarım süreciniz en hızlı ve sağlıklı şekilde sonuçlanır. Kızınız için bu soruyu sorduğunuz ve araştırma sürecinde olduğunuz içinde sizlere teşekkür ederim.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Aile

Geçmişi her konuya dahil etmeden nasıl anda kalabilirim?

Geçmişte yaşadığım olayların etkisini üzerimden atamıyorum. Haksız yere patlanan o kişi olup işler kötüye gitmesin diye susmayı tercih ederek yada mecbur kalarak iyi olacağını düşündüğüm şeylerin sonrasında da yapılan yanlışın görülmemesi ve aynı şekilde haksız konuşmaların devam etmesi sonucunda en ufak yaşanan olayda itham da bütün kötü hissettiğim anların duyguların içimi kaplaması ve bunu biriyle paylaştığım da bana karşı yargıların oluşması mesela senin ailende böyle davrandı gibi ama ortada öyle bişey yok sırf konuyu manipüle edilmesi için söylenen asıl konudan uzaklaşmaya sebebiyet verdiği için daha çok sinirlerim anlasilmadigimi ailesine karşı korunmadigimi düşündugum için yüksek sesle konuşmaya ve fiziksel olarak kendimi iyi hissetmemeye başlıyorum geçmişte içimden atamadigim soyleyemedigim iyi olacağını düşünürek yaptığım hiçbir şeyin karşılığını ilerleyen zamanda da görmemek kalbini kırıyor ve bu kirikliklar hiç beklemedigim bı anda aklıma gelip hem düşüncelerimi hem vaktini hem enerjimi bitiriyor ama ben anı yaşamak istiyorum o an veremedigim tepkinin sorumlulugunu yada suclulugunu yaşamak istemiyorum çünkü bu hem beni hemde eşimi çok yoruyor herşey guzelken bir anda ne olduğunu anlayamıyorumyaşanılanlar annesi yüzünden yaşanılanlar içime sığmıyor hak etmediğim halde bu muameleyi görmek devam ettirilmesi canımı çok yakıyor uzaklaşmak istemiyorum ama yakında olamıyorum değersizlik hissediyorum hakkım savunulmamis gibi mutluluğum bı anda hiç alakasız biri yüzünden elimden gidince içimdeki duygulara sahip cikamadigim için kendimi suçluyorum kimden ne bekliyorum bilmiyorum neden böyle tekrarlayan düşünceler sariyo bilmiyorum çözmek ve geçmişi kiriklarla dolduran birinin geleceğimife mahvetmesine izin vermek onların manipülasyonlarina gelmek istemiyorum beni ve ilişkimi yıpratıyor siradanlasmis gibi hissediyorum sevdiğim adamı içimdeki duygularla anksiyeteyle baş edemediğim için bırakıp gitmek istemiyorum herşeyi akışına bırakmak istiyorum her zaman biriyle iyi olmaya çalışmak yada biriyle kötü olmak fikri beni neden geriyo bilmiyorum bı kerede kaybeden onlar olsun kendimi varlığımı göstermeye ihtiyacım yok ama neden bunu davranışlarına yansitamiyorum.Bu düşüncelerle başa çıkamayip anımı da kaybediyorum düşünce silsilesinden çıkmak istiyorum kendime eşime çocuğuma odaklanmak ve akışında gelen duygularla iyi ya da kötü yaşamak istiyorum eşimle bir olup bu mücadeleyi vermek bu hayatı yaşamak istiyorum enerjimi sömüren insanlardan benim hakliligimi anlamalarını istiyorum ve bunun ne yapmam lazım üstüme düşen görev ne bilemiyorum düşüncelerim içinde kayboluyorum ve durgunlasiyorum bu ilişki dinamigine iyi gelmiyo hassas bı insan miyim birazcık ilgimi bekliyorum eşimin beni sevdiğini yanımda olduğunu biliyorum ama bazen de gönlüm hoş edilsin minik jestler bekliyorum bu karışık duygu durumunu anksiyetemle öfkemle nasıl baş edil anda kalıp anı yaşayıp anı değerlendirebilirim ?