• Anasayfa
  • Sorular
  • Kızlar neden kendilerini iyi davranmayan erkeklerle beraber olur?
Romantik İlişkiler

Kızlar neden kendilerini iyi davranmayan erkeklerle beraber olur?

Gizli Kullanıcı20 Mayıs 2024 19:44

Merhaba, 27 yaşında erkeğim ve bu güne kadar hep iyi oldum kadınlara karşı 5-6 sevgilim oldu ve hemen hepsi aldattı beni. Neden diye sorduğumda ise anlık olduğunu karşı tarafın çekici olması gibi saçma sapan şeyler söyledi. Ayrıldıktan sonra da bu kişilerin çoğu onları aldatan ve ilgilenmeyen erkeklerle oldular hatta bi tanesi onun doğum gününü bile hatırlamamasına rağmen yine onunla beraber, gerçekten kafayı yememek elde değil. Neden kendilerini hiç umursamayan erkekler tercih ediliyor ve benim gibi iyi niyetli çocuklar ortada kalıyor. Kadınlar neden böyle? Lütfen anlamama yardımcı olun🙏

psikoloğa soru sorabilmek müthiş bir şey gerçekten, seçme şansım varsa Sinem hanım cevaplayabilir mi?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, öncelikle aldatılma deneyimlerinizin olması sizin adınıza talihsiz, gurur kırıcı ve üzücü bir durum olmuş. Çünkü ilişkiler samimiyet, içtenlik, sevgi ve saygı üzerine kurulu olmalıdır.

Hepimizin sevgiye, sevilmeye, değer görmeye, ilgi görmeye, kendimizi güvende hissettiğimiz yerde kalabilmeye ihtiyacımız vardır.

Aldatılan kişi neler hisseder?

Öncelikle bunlara bakalım.

Aldatılan kişi ciddi oranda üzülür, beğenilmediğini hisseder ve kendinde eksiklik arar. Aldatılan kişi duygusal anlamda üzüntü, düşünce anlamında da beğenilmeme şeklinde bir duyguyu içinde barındırır.

“Benim neyim eksik?” diye düşünür. Öz güven eksikliği yaşar.

Aldatmak bir davranış bozukluğudur. Aldatılma sonrasında aldatılan kişi karşı tarafa olan güvenini ve saygısını kaybeder.

Aldatan kişi öfke ve intikam duygularıyla aldatmış olabilir.

Sosyal medyanın günümüzde hayatımızı ele geçirmesi aldatma imkanını geliştiriyor ve böylelikle aldatma ihtimali artıyor.

Kendine güvenmeyen ve değersiz hissedip, öz saygısı düşük olan kişilerin de aldatma hikayeleri olabiliyor.

İlişki içerisinde eskisi kadar yoğun duyguları olmayan kişi “Her zaman daha iyisi vardır.” düşüncesiyle yola çıkabiliyor.

Çocukluk çağında kurulan bağlanma ilişkisinin içerisinde sıkıntılı ve olumsuz bir süreç söz konusu ise bu durum gelecekte de devam ediyor.

Bu kişiler yakınlık kurma konusunda gayet aktif gözüküyorlar, sevgi gösterileri yapıyorlar. Siz de bunlardan yola çıkarak ‘hayatımdaki kadın’ düşüncesi oluşturmuş olabilirsiniz. Fakat bu durum karşı taraf için böyle olmuyor.

Bizi fethettiği, keşfettiği an bizi bırakıp, aldatıp bir sonraki kişiye geçme durumu da söz konusu olabilir.

İlişkinin kötü gitmesi, ilişkide yaralar açılması, karşımızdaki kişiye yeterince değer vermemek ve onu önemsemeyip küçümsemek karşımızdaki kişiye zarar vereceğinden normalde aldatmaya müsait olmayan bir kişi bile kafası karışık bir biçimde hareket edip aldatmaya yönelebilir.

Aldatılan kişinin duygularını fark edip yaşamaya izin vermesi bu süreçte oldukça önemlidir.

Aldatan kişiyle yapılan karşılıklı konuşmalar sonrasında düşünüp karar verip “Bu durum bana iyi gelmiyor.” düşüncesiyle yolunuza devam edebilirsiniz.

İlişkilerinizde birkaç kere aldatılmanız sonrasında “Bu neden oldu? Altında yatan sebepler nedir? Ben neden hep aynı kişileri seçiyorum? Aldatılmak bende nasıl bir yara açtı?” gibi soruları kendinize yöneltmek duygu ve düşüncelerinizi biçimlendirme adına etkili olacaktır.

“İlişkilerimi başarısızlıklarımı tamir edeceğim bir yer olarak mı görüyorum? Karşımdaki kişiden ne istiyorum? Ben karşımdaki kişiye ne veriyorum? Neden ben hep bir aldatılma döngüsü içerisindeyim? İlişkilerimde kendimi açık ve net olarak ifade edebiliyor muyum?” gibi soruları kendinize sorarak kendinizi ilişkilerdeki haliniz için daha iyi tanıyabilirsiniz.

Kadınları aldatmaya iten birçok sebep vardır.

Duygusal olarak ihmal edilmiş hissetme, hassasiyet ve anlayış arayışının karşılanmaması, özel günlerde yapılan inceliklerin olmaması gibi nedenler aldatmaya itebilir.

Ayrıca sürekli eleştirilmek yani kadına sözel şiddet gösterilmesi, fiziksel şiddet görmek, partnerini yetersiz gördüğünden ve onunla bir gelecek görmediğinden, güven sorunu yaşadığından ve partneriyle paylaşımlarının olmamasından dolayı da aldatma durumları görülebilir.

Aldatılmanız sonrasında şok yaşayabilirsiniz. Bu durumda serinkanlı olmak, öfkeli davranışlar sergilememek, ani tepkilerden kaçınmak faydalı olacaktır.

“Beni nasıl aldatır?” sorusuna değil de “Beni neden aldattı?” sorusuna ve cevabına odaklanın.

Ve sonrasında partnerinizin kendisini ifade etmesine izin vererek, sizi neden aldattığını anlamaya çalışın.

Aldatılmayı size yönelik kasıtlı bir eylem değil, partnerinizin mevcut koşullarda gerçekleştirdiği ve hiçbir koşulda hak etmediğiniz yanlış bir tercih olarak görün. Partnerinizin duygusal ihtiyaçlarının yeterince karşılanmaması en önemli nedenlerden biri olabilir.

Çocuklukta yaşadığınız ilişkilerde eğer anne babanız bilmeden size değersiz hissettirdiyse, siz değersizlik hissiyatını kendinize uygun görüp, kendinizi değersiz hissettirecek insanları hayatınıza alıyor olabilirsiniz.

Aslında bunları yaşayarak çocukluktaki yaşadığınızın bir nevi devamını getirmiş oluyorsunuz.

Bu durumların aynısını sizi aldatan partnerleriniz için bir düşünün.

Sizi aldatan partnerinizin çocukluğunda ona kendini değersiz hissettirecek kişilerle büyüdüyse yetişkinliğinde de bu ilişki biçimleriyle hareket edecektir.

Yani kısaca aslında bildiği, ona öğretilmiş olan, onun için güvenli olan yoldan gidecektir.

Bu tür ilişkilerde değersizlik hissiyatının nasıl oluştuğunu bulup, kendi duygu ve düşüncelerinize alan açıp çözümlerseniz size kendinizi değersiz hissettirecek, aldatan ve bunun bir döngü halini aldığı ilişkilerden uzak durmuş olacaksınız. “Kadınlar neden böyle? Erkekler neden böyle?” gibi genellemelerin olduğu sorular sormak yerine “Ben hayatıma kimi ve nasıl birini almayı tercih ediyorum? Hayatımdaki kişi benim için uygun ve doğru biri mi?” gibi sorularla yaklaşım sergilemek kendi adınıza faydalı olacaktır.

Sevgiler.

Psk. Sinem Temel

Cevaplanmış benzer sorular