Aile

Kocamdan ayılmalı mıyım? - Ne yapmalıyım ben?

Gizli Kullanıcı17 Mayıs 2024 14:12

Merhaba. 5 yıldır evliyim mutlu diyilim. 4 yaşında oğlum var.Kaynanamgille yaşıyorum.Kocamın beni sevmediyini düşünüyorum. Evlendiyimizden beri bana ilgi göstermiyor. Bi güzel laf söylemez.Eve gelir 5 dakika yemeyini yer arkadaşları ile buluşmaya gider.Gece geç saatda eve gelir.Her gün arkadaşları ile görüşür. Çocuğumuzuda 3 dakika sever hemen arkadaşlarına kaçar. Beni geçdimde çocuğuza karşı ilgisizliyi beni deli ediyor.

Geçen yıl başka kızla konuşuyordu ona çok ilgi gösteriyordu.Ben öyrendikden sonra konuşmayi birakdi. Yalandan işle alakalı olduğunu söyledi bana.Aileside çok problemli her şeyimize karışıyorlar.Ayrı eve çıkmak istiyorum ama kocam ayrılmak istemiyor.

Çok mutsuzum çok. Bana karşı çok kaba. Benle sohbet etmiyor. Ancak ailesile konuşuyor her şeyi.Bana saygı göstermiyor. Böyle neden yapdigina sordugumda benim dırdırcı olduğumu söylüyor.Halbuki ben kavga çıkmasın diye hiç bir şey söylemiyorum ona.Yinede beni beyenmiyor. İşten annesini arıyor. Beni arayıp sormuyor.

Geceleri ayda bir defe yatakda istiyor beni.Ancak o zaman ilgi gösteriyor. Ne yapmalıyım ben bıktım artık her şeyden, ailesindende bıkdım.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, bir anne olarak karar vermede sorumluluk bilincinizin etkili olduğunu gözlemliyorum. Sabırlı ve özverili bir annesi olduğu için, babasından kaynaklı ilgisizliği en alt boyutlarda atlatacağını umuyorum.

Evlilik içinde yaşadığınız bu davranışlar psikolojik şiddet tanımında yer alıyor. Bazı eşler baba olsa dahi hala erkek çocuk olma halini terk edemedikleri için, eşlerine ve çocuklarına karşı sorumluluklarının bilincinde olmazlar. Çoğunlukla böyle babaların tutumlarının nedeni aileden yetiştirilme şeklidir. Anlattıklarınızın da desteklediği gibi; ailesinin karı-koca ilişkisine dair sağlıklı bir yönlendirmesi bulunmuyor. Hatta aksi yönde yani erkeğin eşine karşı ilgisizliğine teşvik eder nitelikte.

Kişinin karakteri paylaşım ve sorumluluğa açık değilse, böyle çevresel etkiler onun kendini sorgulamasının önüne geçer.

Çocukları, kendisinden önce olgunlaşan babaları eşleri eğitemez. Kendi oğlunuza bir aile yapısının nasıl olması gerektiğini hal diliyle ve eğitimle anlatabilirsiniz. Fakat araştırmalar gösteriyor ki; bir erkek kendi isteğiyle değişmediği sürece eşinin ona tepki ya da baskısıyla aile bağlılığını kavrayamaz.

Ayrılık sonrasında pişmanlık yaşayan çiftlerin ağırlıklı olarak çift terapisine şans vermedikleri gözlenmiştir. Çünkü bir çok partner, sağlıklı ilişki kurmayı daha önce öğrenemediği için evliliğinde hatalar yaptığını fark etmiştir. Bazen, kişilerin arka planda evliliği yürütmeye gönüllü olduğunu ancak bunu nasıl başaracağını, kendisini veya birbirini nasıl yönlendireceklerini bilmediklerini görürüz.

İlk olarak eşinize ayrılık düşüncenizi ve umudunuzun tükendiğini anlatabilirsiniz. Ondan yapıcı bir adım gelmesiyle fikrinizin olumlu yönde değişeceğini öğrenmeli diye düşünüyorum.

Çünkü evliliğinde tükenmiş ve en son çare olarak ayrılığa niyetlenmiş olan eşlerin bazen ortak hataları olur. Şöyle ki; süreçteki mücadelelerine odaklanmaz ve kendilerini suçlarlar. Sizin sessiz sabrınız ve tahammül süreciniz ona ulaşmamış olabilir.

Sesli ve net bir iletişim ile kendisine beklentilerinizi ve hangi konularda tahammül kotanızı doldurduğunuzu iletin lütfen.

Zihinsel, ekonomik ve öz güven bakımından hazır değilken boşanma sürecine giren hemen her kadın, evlilik boyunca yaşadığı zorlukları arayacak hale gelebiliyor.

Kendinizi yeterince iyi ifade ettikten ve güçlendirdikten sonra geçir sürecine sağlıklı ilerleyebilirsiniz.

Sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.

Sevgiler...


Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Ailesi çok problemli aile.Annesi,babasi,kardewi bir evde yawiyoruz.Annesi babasi surekli kavga ediyor.Kocamda sizin yùzùnuzden eve gelmek istemiyorum diyip çikib gidiyor.Ben ona bòyle evde çocuk yetiwmez oģlumuzun psikolojisi bozulacak,bir aile olamiyoruz diyincede kiziyor.Aileme ben bakiyorum ayri olmaz diyor.Çocuģumu alip gidicem senden bowanicam diyincede.Çık git, çoçuk burda kalicak sen çik git diyor bana.Çokda umrundasın diyor bana.Ben ona çok anlayiwli bir ewim ailesinin her iwimize kariwmasina dözùyorum.Yinede beni beyenmiyor.

Cevaplanmış benzer sorular