Aile

Kocamın ailesine karşı nasıl davranmalıyım?

Gizli Kullanıcı22 Mayıs 2024 17:25

Kocamin ailesin baştan başa sorun. Babasi çok kaba biri. Annesi otoriter olmaya çalişiyor evde. Her yerde kendi istediyi olsun istiyor. Benim aileme bile karişiyor. Biz bir evde kaliyoruz hepimiz. Kocam ayrilmak istemiyor annesine düşkun. Annesi kocam işden geliyor odamiza giriyoruz oda odamiza geliyor oģluyla sohbet etmeye. Oğlu odamiza girince oda geliyor odamiza. Kocamla yanliz kalamiyoruz. Hep yanimizdalar. Gezmeye çıkınca bile peşimizden geliyor. 2 miz bir yerlere gidip tatil yapamiyoruz onlarda geliyor. Biktim artik onlardan. Sanki kasten yapiyorlar. Annesi benim halam oluyor, akraba evliliyi amma böyle şeyler yapiyor. Kiskaniyor sanki beni. Hep istiyorki kocam onu òvsùn beni övünce kiskaniyor. O yùzden kocamda artik onlarin yaninda bana kaba davraniyor. Kaynanam, kayınbabam çok agresivler. Akrabalarda hep tartışıyorlar. Onlarla yaşayamiyorum .Psikolojik baskidayim. Onlarla yemek bile yemek istemiyorum. Sakin durunca bile insana laf çarpiyorlar.Kayinbabam bile durduk yere insani iyneliyor. Bòyle hayat geçer mi odama girip çikmak istemiyorum. Benim hiç kendime ait hayatim yok. Hep onlar var hayatimizin içinde. Her yere ördek ailesi gibi bir yerde gidiyoruz.

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, akraba evliliği yaptığınızı söylemişsiniz. O halde eşinizi ve onun ailesini tanıyorsunuz.

Bu anlattığınız tabloda ailelerin iç içe geçtiğini ve çatışmaların oldukça fazla olduğunu görüyorum.

Bu çatışmalar haliyle sizi yoruyor ve üzüyor.

Kendinizi bunalmış hissediyor olabilirsiniz.

Yanlış anlaşılmalar, iletişim eksikliği, duygusal ifadelerin yetersiz olması çatışmalara mahal veriyor olabilir.

Bu süreçte kendinize aşağıda sıralayacağım soruları sormanızı istiyorum.

Evliliğim nasıl gidiyor?

Evlilikten beklentilerim nelerdir?

Eşimle kurmuş olduğum aile ile eşimin ailesi arasında çatışmalar yaşandığında kendimde ne gibi duygular ortaya çıkıyor?

Eşimin evlilik öncesi ve evlilik sonrası hali aynı mı?

Eşimin ailesinin evliliğimiz öncesi ve evliliğimiz sonrası hali aynı mı?

Çatışmalar olduğunda nasıl davranıyorum? Neler yapıyorum?

Ben kendi duygularımı açık ve net bir şekilde ifade edebiliyor muyum?

Ben uzlaşmacı taraf mıyım yoksa çatışmaları sürdüren taraf mı?

Ben sınırlarımı belirleyebiliyor muyum?

Yukarıdaki bu soruları kendinize sorup detaylı bir şekilde cevaplandırmanızı istiyorum.

Böylelikle evliliğiniz içerisindeki çatışmaların sebeplerini anlayacaksınız.

Aile içinde sorunlar yaşamak doğaldır. Çünkü her bir bireyin kendi duygu ve düşünceleri, ihtiyaçları ve kişilikleri farklıdır.

Aile içi sorunların çözülmesi sağlıklı bir aileyi geliştirmek adına önemlidir.

Çatışmalarda hangi yolları izleyebilirsiniz sorusunun cevabını aşağıda sıralıyor olacağım.

Aile içi sorunlarda etkili iletişim oldukça önemlidir. Birbirinizi dinlemek, anlamaya çalışmak ve eleştirel olmamak fayda sağlayacaktır.

Açık ve dürüst bir iletişim kurarak ve empati yaparak sorunları konuşup eşinizi anlamaya çalışabilirsiniz.

Sorunlar hakkındaki tartışmalardan kaçınmayın.

Sorunlar için gerçekçi beklentiler oluşturmak çözüm bulma sürecini kolaylaştırabilir.

Sağlıklı iletişim için sınırlar koymanız gerektiğini unutmayın.

Sağlıklı sınırlar belirlemek hem kişisel hayatınızda hem de evlilik hayatınızda sizin duygusal olarak yeterli ve güçlü olmanızı sağlar.

Eşinizle birlikte zaman geçirmek, yürüyüşlere çıkmak, hobi edinmek, belki bir hafta sonu kahvaltısı için dışarı çıkmak, keyifli aktiviteler yapmak için kendinize ve eşinize fırsat tanıyın.

Eşinize karşı saygı ve sevginizi göstermek de eşinizle aranızdaki iletişimi sağlamlaştıracaktır.

Eğer sorunlarınız çözülmüyorsa profesyonel destek almaktan çekinmeden bir psikologdan destek alabilirsiniz.

Sevgiler.

Psk. Sinem Temel

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Evliliyim çok kötü gidiyor,benimle ilgilenmiyor kendini dùwùnùyor,oģlumuza karwidq ilgisiz baba.Evlilikden beklentim kendi hayatimiz olsun,ayri 1 odali evim bile olsa kalirim yeterki kayinvalidelerimle kalmayim.Ewimle mutlu olmak istiyorum.bizim aileyle ewimin ailesi arasinda sorun olunca ben nereye dùwďùm kendimi ne duruma soktum.Hayatimi mahv etdim dùwùncesi ile òlmek istiyorum.Kocam evlilikden öncede ilgisiz biri idi genelde soğuk bir insan.Amma beni bu durumlara düwüreceyini ailesinin kolesi gibi göreceyini düwünmüyordum.Onlar bana hakaret etseler bile hiç bir wey demiyor onlara.Annem asabi o yùzden bòyle yapiyor diyip geçirtiriyor.Ewimin ailesi hìç bòyle diyildi ben kendim ne kadar mutlu bir aile diyordum onlara.Ne kadar merhametli insanlar.Amma wimdi çok gaddar insanlar olduklarini biliyorum.Kari koca ikiside kötü insanlar.Akrabalardanda kimse sevmiyor onlari artik.Her kesle kavgalilar.kavga oldugunda evde ben kocam onlarin tarafina geçiyor ben yalniz kaliyorum.Oyle olunca evden gitmek gerektigini duwunuyorum amma cesaret edemiyorum.Benim annemde çok zayif bir kadin arkamda durmuyor.Ben kocamla konuwub rahat kavga edemiyorum.Kavga ettikde onlar duyuyor onlarda kavgamiza kariwiyorlar.Onun icinde biktim ve her weyi kendi haline birakdim.Evde mutsuz robot gibi dolawiyorum.Kocama isteklerimi söyleyince onemsemiyor.Çatiwmalari uzlawdiran tarafim.Çunki hiç bir weyin dùzelmeyeceyini biliyorum.Kocam anneci ve büyümemiw çocuk gibi.Vallah bu evde sınırmı kaldı her weyimiz iç içe.Evde ne olsa her kes her weyi biliyor.Kocam her weyini önce annesi ile paylawiyor.Sınırlarimi koyuncada evde kavga oluyor.Ben eger bu evden gidersem kocam arkamdan gelmez.Dùnden razi olur bowanmaya.Çocuģumu elimden almaya çaliwir.Annemde arkamda duran biri diyil.

sinemtemel

Merhaba, her evlilikte çatışmalar olur. Bu çatışmalar gayet doğaldır. Fakat sizin dediğiniz gibi sınırlarınız ihlal ediliyorsa, yanınızda destek olarak eşinizi göremiyorsanız, eşinizin ailesi sizi sürekli baskı altında hissettiriyor ve o şekilde davranıyorsa bunlar çözümlenmesi gereken ciddi konulardır. Öncelikle “Ölmek istiyorum.” ifadesiyle yaşamın size ağır geldiğinin ve çıkmazda olduğunuzun farkındayım. Bu süreçte ilk olarak bir bireysel terapi sonrasında ise çift terapisi ile yol almak faydalı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.