• Anasayfa
  • Sorular
  • Konfor alanımın dışındayken neden kendimi özgüvensiz ezik gibi hissediyorum?
Sosyal Hayat

Konfor alanımın dışındayken neden kendimi özgüvensiz ezik gibi hissediyorum?

Gizli Kullanıcı28 Haziran 2024 07:15

Yakın arkadaşlarımla yanında rahat hissettiğim insanların yanındayken çok atılgan girişken komik biriyken tanımadığım ya da tanısam da samimiyetimin olmadığı birilerinin yanında tam aksine donuk sessiz sıkıcı birine dönüşüyorum bu durum benim hayat konforumu fazlasıyla düşürüyor çünkü olmadığım biri gibi görünmek insanlara kendimi yanlış lanse etmek beni fazlasıyla düşüren bi durum.

Bu arada detay vermem gerekirse gözlemlerime göre özellikle kendimden herhangi bir yönüyle üstün gördüğüm birinin yanındayken daha çok tutuluyorum yani mesela benden daha güzel daha zengin daha özgüvenli daha girişken insanlar sanki benimle arkadaş olmak istemeyecek gibi bi anksiyetem var yani aslında bu durumun böyle olmadığını biliyorum arkadaşlıkta bu tarz farklılıkların aslında zenginlik getirdiğini biliyorum ama kendimi ikna edemiyorum. Bir de şöyle bi şey var atıyorum 5 kişilik bi arkadaş grubu var gruptan birileri sürekli beni de dahil etmek istiyo ama ben o gruptan 5 kişinin de beni istediğinden emin olmayana kadar kendimi onların yanında istenmeyen zorla giren kişi gibi hissediyorum.

Son bi şeyden daha bahsedicem kendimi daha iyi ifade edebilmek adına mesela atıyırum sınıftan bi arkadaşım var çok samimi değiliz ama gerektiğinde iletişimimiz var onu ben okul dışında ya da okulda bahçede dışarda bi yerde gördüğümde görmemezlşkten geliyorum çünkü o an onu görünce aşırı bi samimiyetimiz olmadığı için ne konuşacağımı bilmiyorum small talk işini beceremeyeceğimi de düşündüğüm için ondan saklanmak kaçmak daha çok işime geliyor. Ben işim gereği ilerde birçok insanla muhattap olacak bi insanım bu yüzden bu tarz küçük gibi görünen ama benim hayat kalitemi tamamen düşüren bu durumdan kurtulmak, daha rahat özgüvenli ve her ortamda kendini iyi ifade edebilen biri olmak istiyorum.

Olabildiğince detay verdiğimi ve hissettiklerimi yazabildiğimi düşünüyorum sizden bu durumla nasıl başa çıkabileceğim ve nasıl aşacağım konusunda yardım istiyorum teşekkürler

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, insanın kendi değerini bilmesi ve olan halini onurlandırması; öğrenilen bir süreçtir. Büyümeyi ve gelişmeyi genelde fiziksel ve zihinsel işlevlerimizle ölçeriz, değil mi? Esasen beden ve zihin kadar ruhsal gelişimimiz ve bilgelik yolculuğumuz da eşit özene sahip olmalı diye düşünüyorum.

Kendinizi, yaşadığınız duyguları ve davranışlarınızın aşama aşama sebep sonuç ilişkisini çok güzel ifade etmişsiniz. Bu gözlem becerisiyle, bir de ruhunuzun şimdiye kadar geçtiği erdem, olgunluk ve diğer zenginleşme yolculuğunu yakından izlemeye ne dersiniz? O zaman başka insanlara endeksli olarak kendi değeriniz ya da öz güveniniz şekilden şekle bürünmez; artış ya da azalma yaşamaz.

İnsanı diğerlerinden üstün kılan nedir? Sizden daha iyi ya da üstün olduğunu düşündüğünüz kişileri bir seviyeye yerleştirip, kendinizi o çizgiden ya da normalden eksiltiyorsunuz. Ama ruhun ölçütü fiziki ve maddi birimlerden daha adil ve denge sahibidir.

Bu yüzden kendinize yaptığınız erdem, insan yanımızın gelişimi ve değerler gibi yatırımlara gereken anlamı yüklediğinizde belki de daha farklı düşünmeye başlayacaksınız.

Başkalarının sizi nasıl gördüğünü sürekli olarak düşünmek yerine, onların da farklılıklarını ve duygularını anlamaya çalışabilirsiniz. İnsanların sizinle ilgili düşündüklerini öngörmeye çalışmak yerine, açık iletişim kurmaya odaklanabilirsiniz . Small talk becerilerini geliştirmek için pratik yapmak da faydalı olmuştur bazı insanlarda. Basit konular üzerine konuşmaya başlamak ve karşıdaki kişinin ilgi alanları hakkında sorular sormak iyi bir başlangıç olabilir. :) İnsanlar genellikle kendileri hakkında konuşmaktan hoşlanırlar, bu yüzden karşıdaki kişiyi dinlemek ve ilgi göstermek sempatik diyaloglara yol açacaktır.

İnsanların arasına karışmadan önce kendinize olan güveninizi artırmak için, başarılarınızı ve güçlü yönlerinizi sık sık hatırlamak iyi gelebilir. Kendini sürekli olarak eleştiren değil, olumlu yönlere odaklanarak kendine olan güvenini pekiştirenler daha öz güvenli ilişkiler kurabilirler. Her deneyimden bir şeyler öğrenmeye ve büyümeye odaklanmak özgüveninizi güçlendirebilir.

Kendinizden emin ve memnun olduğunuz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilinin Instagram şifresini vermemesi

2 senelik ilişkim var ve uzak mesafe ilişkisi ona güvenim tam fakat önceden Instagram yüzünden tartıştık sürekli takip ettiğim kişileri kontrol edip tek tek bu kim diye soruyordu sonrasında ikimiz de instagramlari kapattık. Kendisi polis akademisine gideceği için gruplar oluyor sorular paylaşıyorlar diyerek Instagrami geri açtı aradan 2 3 ay geçti kız kardeşimden takip ettirdim ve fenomen birinin sevmediğim bir şekilde resimlerini beğendiğini gördüm çok kızdım nedenini sorduğumda önceden de takip ediyordum zaten ne var bunda demeye başladı benim için o resim normal değildi sonrasında takip ettiği kızların ss lerini alip tek tek sormaya başladım bunun için mi kardeşinden takip ettin diyip takipten çıkarttı ve tekrar tartıştık. Ben zaten takip ettiklerimin kim olduğunu söylemiştim bana güvenmeyi öğreneceksin diyerek üste çıkmaya başladı. Aradan 2 3 ay geçti. Geçen hafta izni vardı ben tekrar Instagram konusunu açıp sifreni ver yada birinden takip etmeme izin ver diye söyledim zaten son zamanlarda doğru düzgün konuşamiyoruz (sesli görüntülü) eski sevgisini göremediğimi, şifresini vermedigi için de güvemin azaldığını birşey sakladığını düşünmeye başladım düşüncelerimi onunla paylaştım beni anlamasını istedim fakat yine aynı ona güvenmem gerektigini söyledi. Bu şekilde kendimi kötü hissediyorum.Benden herşeyi iste ama bunu isteme ne dersen yaparım diyo inatlaşıyor benim ne düşündüğüm onun için önemsiz bunu söylediğimde de seni seviyorum ama güvenmiyorum diyosun bu sekilde şifremi verdiğimde mi guveneceksin diyo hicbirsey yapmıyor. Bunun için ne yapmam gerekir? Sevgilisi olarak şifresini istemem normal değil mi ?( Onun için normal değil güven konusunu katmadan istediğimde de sifresini vermedi)