Psikoloji

Konfor alanının dışına çıkmak

Gizli Kullanıcı30 Mayıs 2024 19:41

Selam sanırım napıcağımı bilmediğim için buraya yazıyorum bugün bir yere iş başvurusu için aradım açmadılar ya çok yogundular yada müsait değildiler anneme anlattım bana dedikleri sen yapamazsın sen barınamazsın oralarda en fazla 1hafta dedi bende herkes nasıl yapıyosa bende öyle yaparım dedim sonra kendini savunmaya geçti onun tek isteği beni kendi işinde çalıştırmak ben bir yere giderim diye korkuyorlar bende aksine gitmek istiyorum sosyal hayatı mm sıfır bana böyle davranılınca kendimi çok yetersiz hissediyorum moralimi bozuyolar sürekli öyle olunca hiç birşey yapasım gelmiyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, yaşadığınız sorunlar pek konfor alanından çıkabilmekle ilgili görünmüyor. Daha çok ebeveyn kontrolünden çıkıp birey olabilmek üzerine bir mücadele verdiğiniz anlaşılıyor.

Bununla baş etmek mi yoksa büyüdüğünüzü ailenize sağlıklı bir iletişimle kabul ettirmek mi olmalı sizce ilk adım?

Bunun cevabı biraz sizin duygusal ve mental olarak hazır bulunduğunuz duruma bağlı gelişecektir. Kendi motivasyon ve özgüveninizi kazanabilmeniz için önce yetersizlikle ilgili sorunlarınızı gözden geçirelim isterseniz. Kendinizi değerli kılan özelliklerinizi ve becerilerinizi tanıyın ve bu güçlü yanlarınıza odaklanın. Başkalarının takdir ettiği veya hayranlık duyduğu yönlerinizi hatırlayarak kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz.

Yetersizlik duygusu genellikle olumsuz düşüncelerle ilişkilidir. Bu düşünceleri fark edin ve onları olumlu ve yapıcı düşüncelerle değiştirin. Kendinize nazik olun ve olumlu bir iç konuşma geliştirin lütfen.

İş yaşamı dışında yeni deneyimler edinmek konusunda çevrenizden baskı ve engel görüyor musunuz? Kendinizi geliştirmek ve yeni beceriler öğrenmek, kendinize olan güveninizi artırabilir. Kendinizi sürekli olarak geliştirmek için ilgi duyduğunuz konuları araştırın ve yeni deneyimler edinin.

Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin ve kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine kendi ilerlemenize odaklanın. Herkesin farklı yetenekleri ve başarı ölçütleri vardır. Eğer birden kendinize başarısız hissedecek ve hazırlıksız yakalandığınız hedefler belirlerseniz, gerçekleşmeyince "Onlar haklıydı, ben yetersizim." diyen bir olumsuz iç sesi uyandırmış olursunuz.

Ailenize hislerinizi açıkça ifade edin. Onlara neden kendinizi yetersiz hissettiğinizi ve başka işlere başvurmak istediğinizi anlatın. Ancak bunu yaparken sakin ve saygılı olmaya çalışın.

Ailenizle iletişim kurmakta zorlanıyorsanız veya destek almak istiyorsanız, güvendiğiniz bir arkadaşınızdan veya bir danışmandan yardım isteyebilirsiniz. Dışarıdan bir bakış açısıyla bu durumu değerlendirmek faydalı olabilir.

Kendi yaşamınızı yönlendirmek sizin hakkınız olduğu gibi, ailenizin de sınırlarınızı anlaması ve saygı göstermesi önemlidir. Sınırlarınızı belirleyin ve bu sınırlara saygı duyulmasını sağlayın.

En önemli nokta şu ki; kendi değerinizi bilmek ve kendinize güvenmek önemlidir. Kendinize olan inancınızı kaybetmeyin ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlemek için kararlı olun lütfen :)

Kendi başarı yolculuğunuz ve aile bağlarınız arasında denge kurmanızı diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...
Cevaplanmış benzer sorular