Psikoloji

Manipüle edildiğim bir ilişki

Gizli Kullanıcı1 Temmuz 2024 15:10

Manipüle edildiğim bir ilişkide kendimi sürekli yetersiz haksız ve alttan alırken görüyorum karşı tarafın değişmesini istiyorum ama değişmiyor ker seferinde aynı hataları özür dilediği halde devam ediyor bu kişi düzelir mı + onun manipülasyonundan nasıl kendimi koruyabilirim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan, 


İlişki içerisinde duygularınız görmezden geliniyorsa ya da duygularınızı bastırıyorsanız, partneriniz tarafından emin olduğunuz konularda şüpheye düşürülüyorsanız veya suçlanıyorsanız, partnerinize karşı endişeli tutumunuz varsa duygusal manipülasyon etkisi altında olduğunuzu söyleyebiliriz. Partneriniz ilişki içerisinde kontrolü kendi eline almış ve ilişkide üstünlüğü sağlamak istiyor olabilir.


Partneriniz ilişkinizin durumunu ve yaşattığı manipülasyonu farkındaysa ve değişmek için bir motivasyona sahipse, kendi istiyorsa değişim mümkündür. Ancak kendisini farkında olmadığı ve istemediği sürece değişim söz konusu olmayacaktır. 


Maruz kaldığınız duygusal manipülasyonuna karşı gelemiyor oluşunuz ilişkinin başından beri partnerinize karşı sınırlarınızı net ve keskin belirtmediğinizden kaynaklı olabilir. İlişki içerisinde sınırlarınızı net belirtmenin en temel konusu hayır diyebilmektir. Suçlanmaya, şüpheci olmaya, duygularınızın görmezden gelinmesine veye isteğiniz dışında gerçekleşen her duruma hayır diyebilmektir. 


Manipülasyondan kendinizi koruyabilmenizin en temel etkeni değerinizi ve duygularınızı farkında olmanız olacaktır. Kendinize sorabileceğiniz, ilişki içerisinde duygularınızı fark edip değerlendirebileceğiniz birkaç soru;


-Partnerinizle birlikteyken nasıl hissediyorsunuz? 


-Partnerinizle vakit geçirmediğinizde nasıl hissediyorsunuz? 


-İlişki içerisinde sıklıkla suçluluk, şüphe hissediyor musunuz? 


-İlişki içerisinde sıklıkla küçümseniyor musunuz? 


Bir diğeri etken ise sınırlarınızı belirlemek, hayır diyebilmektir. İlişki içerisinde açık ve net iletişim kurmanız. İletişiminiz ne kadar belirsizlik içerirse o kadar manipülasyona izin verirsiniz. İlişki içerisinde hayır dedikçe kendi değerinizi korur, partnerinizin size müdahale etmesini engellersiniz. Böylelikle ilişki içerisinde kendinizi kötü hissetmezsiniz. 


Unutmayın ki,


Hayır demeniz sizin bencil olduğunuzu göstermez, partnerinizle kurduğunuz ilişkide kendi sınırlarınızı koruduğunuzu gösterir. 


Hayır demeniz sizin sevilmeyeceğinizi göstermez, partnerinizle kurduğunuz ilişkide kendi sınırlarınızı koruduğunuzu gösterir. 


Son olarak partnerinizle bu konuda başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız çift terapisine veya duygusal manipülasyonla başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız psikologa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz. 


Sevgiler. 


Klinik Psikolog Pınar Özdemir.

Yorumlar

Gizli Kullanıcı

Teşekkürler ederim hocam sağolun