Romantik İlişkiler

Manipüle ediliyorum sevgilim tarafından

Gizli Kullanıcı11 Temmuz 2024 01:02

Sevgilim beni aramıyor sormuyor mesaj atmıyor çok çalışıyor ayrılmak istediğim de manipüle ediyor manipüle olmak istemiyorum araması ve bana mesaj atmasını istiyorum bunun için ne yapa bilirim doğum günüm de bile hediye almadı ailem sana değer vermiyor diyorlar ama ben seviyorum sevgi görmek istiyorum bunu nasıl sağlayacağım bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim dıştan birinin bunu dinleyip yorum yapmasına ihtacim var

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Sevgili danışan,


Partneriniz tarafından ilk zamanlarda aşırı ilgi görürken bir anda ilgi kesildiyse, değersiz hissettirildiyseniz, suçlayıcı bir tavır gördüyseniz, emin olduğunuz konularda bile sizi şüpheci hale sokuyorsa, sıklıkla azarlanma veya eleştirilmeye maruz kalıyorsanız partnerinizin manipülasyona eğilimi olduğunu söyleyebiliriz.


Çevrenizde güvendiğiniz yakınlarınız tarafından olumsuz olarak karşılansa da siz kendi düşüncelerinizde ya da partnerinize karşı hissettiğiniz duygularınızda emin olmadığınızı söylüyorsunuz. Bu durumda ne hissettiğinizi ne düşündüğünüzü tanımlamanız, farkında olmanız size bir yol haritası oluşturabilir.


-Partnerinizle birlikte vakit geçirirken, partnerinizin yanındayken ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


-Partnerinizle birlikte vakit geçirmiyorken, partnerinizden uzaktayken ne düşünüyorsunuz? Ne hissediyorsunuz?


-Partnerinize karşı kendi hakkınızda ya da hayatınızda oluşan bir değişikliği paylaşmak için heyecan ya da istek duyuyor musunuz?


-Sizde partneriniz hayatınızda hiç olmasaydı en kötü ne olurdu?

Partnerinizle olan ilişkinizle ilgili düşündüklerinizi, duygularınızı yazmanız düşüncelerinizin gerçekliğini somut bir şekilde görmeye ve farkında olmaya yardımcı olabilir.


         Sevgili danışan, partneriniz tarafından nasıl sevgi göreceğinizi söyleyemeyiz, yorumlayamayız ancak siz kendini için nasıl bir sevgi görmek istediğinize karar verebilirsiniz. İlişkiden beklentilerinizi sorgulayabilir ve farkında olduklarınızla yolculuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Belki de partneriniz ve sizin ilişkilerden beklentileri farklıdır. Mesela bir inekten uçmasını beklemeniz partnerinizden sevgi beklemenize benzer olabilir. İnekten uçmasını bekleyemeyeceğinizi fark ettiğinizde sizin için bir değişim oluşabilir. İneğin sadece yürüyebildiğini en fazla koşabildiğini yani beklentilerinizi karşılamadığını fark ettiğinizde uçabilen bir kuşun ya da güvercinin beklentinizi karşılayabileceğinizi fark edebileceksiniz. Tıpkı partnerinizden sevgi beklemek yerine sevgi beklentisine sokmadan sevgisini rahatça gösterebilen kişilerle ilişki kurabileceğinizi fark etmeniz gibi.


Son olarak ilişki içerisinde hem sizin hem de partnerinizin farkındalıklar oluşturmasına ilişkiye dair başa çıkma becerilerin oluşması için çift terapisine giderek psikolojik destek alabilirsiniz. Kendiniz için bireysel olarak bir psikoloğa başvurarak psikolojik destek alabilirsiniz.


Sevgilerle.


Klinik Psikolog Pınar Özdemir. 

Cevaplanmış benzer sorular

Sosyal Hayat

Kaygılarım için ne yapmam gerek?

Merhabalar, yıllardır bir şeyi beceremiyormuş hissiyle yaşıyorum. Üniversite sınavına girerken hep kaygılıydım. Sınavda düşüncelerle bogusuyorum. İki üniversiteyi açıktan bitirdim. Ehliyetimi aldım çeşitli kurslara katılıp kendimi geliştirmeye devam ediyorum ancak hâlâ bir şey yapamıyormuş hiçbir şey yapamamısım gibi hissediyorum.Denize gidince uzun süre suya giremiyorum. Girince de kendimi rahat bırakamıyorum dizimde olan yerde bile bogulacakmış gibi oluyorum. Artık asansöre binince bile içinde kalacakmış gibi tedirgin oluyorum.Kalabalıkta sunum yapamıyorum. Ailemden birine ulaşamayınca hemen başlarına bir iş geldi diye düşünüyorum. Bazı geceler kötü bir şey olacakmış hissi yüzünden uyuyamıyorum. Bazen kendimi seviyorum bazen kendim dahil kimseyi sevmiyorum.Eskiden ölümden korkardım ölmek istemezdim. Keşke ölsem derdim sonra iyi bir an yaşayınca onu dediğime pişman olurdum. Şu an ise ölmek benim için kötü bir şey değil. İntihar gibi bir düşüncem kesinlikle yok dinine bağlı bir insanım. İntihar etmek Allah'a isyan olduğu için öyle bir düşüncem yok. Sadece yaşamak beni çok fazla mutlu etmiyor. Hislerim karışık düşüncelerim karışık..Çok fazla sorunum var gibi ne desem bilemedim. Umarım kendimi anlatabilmişimdir Sadece kendimi sevmek çevremi sevmek ve hayata artık pozitif bakmak istiyorum. Ki hayata bazen pozitif bakabiliyorum ama bunlar uzun süreli olmuyor. Benim istediğim sağlıklı bir ruh