Manipüle ediliyorum toksik ilişkiden çıkamıyorum

Gizli Kullanıcı8 Mayıs 2024 00:12

2 yıllık bır birlikteliğim var sürekli engelleniyorum sürekli suçlu çıkarılıyorum ve dışlanıyorum. Bitti dıyorum her gun her yerden engelliyor ne yaptığını anlamıyorum beni suçluyor sürekli kendi hatalarını görmezden gelerek ne yapmam lazım artık ne yapsam olmuyor ve ne yapacagımı sasırdım ne gitmeme izin veriyor neden geliyor

  • Cevaplandı

Merhaba,


Sürekli engellenmek ve suçlanmak, ilişkinizin sağlıklı olmadığını gösteriyor. Bu durumda ilk önce kendi sınırlarınızı koymanız önemlidir.


Kendinize ve duygularınıza saygı duymak önemlidir. Eğer sürekli engelleniyorsanız ve suçlanıyorsanız, bu davranışlara karşı sınırlar belirlemelisin. Partnerinize nasıl davranılmasını istediğinizi açıkça ifade edin ve bu sınırlara uyulmadığında nasıl hissettiğinizi anlatın. Bu konuşmayı açık iletişim türünü kullanarak yapmanızı öneririm. Ayrıca onun da hislerini ve düşüncelerini dinlemelisiniz


Diğer bir yandan ilişkinizin devam edip etmeme konusunda net olmalısınız. Duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı değerlendirerek, ilişkinin size kattıklarını ve götürdüklerini terazi yaparak değerlendirmelisiniz.


Son olarak, ilişkinizin devam edip etmeyeceğine karar vermelisiniz. Eğer ilişkinizin size zarar verdiğini düşünüyorsanız ve partneriniz bu konuda değişim göstermiyorsa, ilişkiyi sonlandırmak sağlıklı bir seçenek olabilir.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular