Romantik İlişkiler

Narsist bir adamdan nasıl kurtulunur?

Gizli Kullanıcı30 Mayıs 2024 17:02

Merhaba öncelikle bir sevgilim var 3 yıldır görüşüyoruz bugün bana arkadaşlarımızın yanında bir sürü şey saydı yok senin yüzünden bir yere gidemiyorum eğlenmiyorum kadin dediğin oturaklı olur daha neler neler kadin dediğin oturaklı olur dediği yerde arkadaşlarım girdi devreye ne demek istiyorsun kiz ne yapıyor gayet oturaklı bir insan diye sonra konuşmaya çalışıyor özür diliyor her şeyi yapıp yapıp özür dinlemesinden bıktım açıkçası içimde bir şey de kalmadı ona karşı beni çok yordu ailesi burda değil ona rağmen her sıkıntısından yanındaydım herkesin içinde bu yaptığı dusunceslizkten dolayi çok soğudum ondan bu bardağı taşıran son damla oldu hep sıkıntıliydi zaten en küçük olayda geriliyor ve etrafına bağırıyor suçu olsa da olmasada ailesinde zaten fazlasıyla evlenme boşanma mevcut ne yapmalıyım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Arkadaşlarınızın arasında yaşadığınız bu tartışmanın ardından kendini böyle hissediyor olmanız ve bu ilişkiyi sorgulamanız çok normal. Çok kırıcı bu durum karşısında siz şu an gerçekten ne hissediyorsunuz? Özür dilenmesinin ardından ne hissediyorsunuz? Bu gelgitli süreç size nasıl geliyor? Bu düşüncesizliği başka konulara da yansıyor mu? Yansıyorsa buralarda nasıl bir tepki süreciniz oluyor? Nasıl bir sınır çiziyorsunuz, bu ilişkinin kırmızı çizgileri neler? Sizin geçilmez sınırınız nedir? Karşınızdaki partneriniz geçtiğinde nasıl bir tepki verirsiniz? Bu konuyu partneriniz ile ilgili açık ve dürüst bir şekilde konuştunuz mu? Neyden rahatsızsınız? Bu rahatsızlığa ne kadar dikkat ediyor? Siz onun kırmızı çizgileri hakkında ne konuşuyorsunuz ve buna dikkat ediyor musunuz? Yaşadığınız bu duygu yoğunluğunu ifade edebilme şansınız var mı? Yoksa bunu bile ifade edebilmek sizler için zorlayıcı oluyor. Bu sürecin ardından utanç, suçluluk, öfke, üzüntü ve hayal kırıklığı hissediyor olmanız çok normal. Önemli olan, bu ilişkide bundan sonraki gelecek planınız neler? Eğer bahsettiğiniz gibi bu konuda tolere etme şansınız yoksa bir çift terapisi düşünür müsünüz? Yoksa bu süreci komple mi yakmak istiyorsunuz? Yakmak istiyorsanız bu üç yıl içinde neleri öğrendiniz? Bir ilişkideki beklentileriniz ve istekleriniz neler?


Son bir damla bardağı taşırıyorsa tolereniz azaldı diye düşünebiliriz. Bu noktada; son noktaya gelene kadar sınırlarınız ve çizgileriniz ihlal mi ediliyordu? İhlal ediliyorsa siz şu an nasılsınız? Sağlığınız nasıl? Tolerenizi arttırmak mı istiyorsunuz yoksa bırakmak mı istiyorsunuz? Bunlar önemli ve kıymetli sorular. Lütfen bunları tek tek yazın ve konuşmaya çalışın. Başlıkta özellikle narsist diye belirtmişsiniz. Narsisten ziyade; kendinizi, beklentinizi, duygunuzu net bir şekilde ifade ettikten sonra bunu ne kadar yapabiliyor, yapamıyor bunlara göre nasıl hareket edip aksiyon alıyor bunlara odaklanın. Zaten bu noktada siz sınırlar çizebildiğiniz yerde sizin tepkileriniz süreci belirleyecektir. Zor da olsa istemediğiniz yerden uzaklaşabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular