Aile

Narsist bir anneden nasıl kurtulurum?

Gizli Kullanıcı12 Haziran 2024 15:24

Evliyim ama annemin narsist yapısı yüzünden emrinde çıkamıyorum resmen yuvam dagilmak uzereyken zar zor toparladım fakat hala kurtulamıyorum bize yaşattığı şeyler çok ağır hala unutamıyorum ve kurtulmayı o kadar cok istiyorum ki ilk torunu ben verdim kızıma cok düşkün ama artık eşim bile cok rahatsız olmaya başladı 🙏

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhabalar, yaşadığınız bu durum sizin için zorlayıcı olabilir. 

Bir çocuk dünyaya geldiğinde ilk ilişki kurduğu kişi annedir ve dünyayla bağlantısını anne üzerinden kurar. Bu yüzden kendilik simgesini temsil eder. 

Yetişkin olup büyüdüğünde ise kendisine verilen sevginin ve ilginin koşullu olduğunu fark edebilir. 

Bu durum ise kendinizi fark etmeden terk edilmeye, reddedilmeye ya da eleştirilmeye karşı korumak adına savunmaya geçmenize neden olabilir. 

Aynı zamanda olumsuz olan bu erken yaşam deneyimleriniz sosyal yetkinlik seviyenizi, ilişkilerinizi, kaygı seviyenizi ve öfkenizi de etkileyebilir. 

Annenizin yaşınız kaç olursa olsun, kendisinden bağımsız bir birey olduğunuzu unutmasından dolayı da kendi kararlarınızı vermek ve sınırlarınızı koymak sizin için daha da zorlayıcı olabilir.

 Bu nokta da yapabileceğiniz bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum. 

  • Annenizle aranıza sınırlar koymaya çalışabilirsiniz.  Ona bir yetişkin olduğunuzu kendi kararlarınızı alabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer sınır koymayla ilgili bir problem yaşıyorsanız da bir terapisten destek alabilir, sınır koymayı ve sağlıklı iletişim yollarını öğrenebilirsiniz.
  • Eşinizle annenizle olan bu durumun sizi ne kadar zorlandığınızı anlatabilir, duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Birlikte neler yapabileceğinizi de konuşabilirsiniz.
  • Eşinizle aynı takımda olduğunuzu ve birbirinizi desteklemenin birlikte çözüm bulmamın evliliğinizi güçlendirebileceğini hatırlatabilirsiniz. 
  • Kendi mental sağlınızı korumak adına  bireysel bir destek alabilirsiniz.

Narsist bir ebeveynle büyümek zorlayıcı etkiler doğurabilir ve çocukluk dönemlerinizde yaşadığınız olayların üzerinizde olumsuz etkileri devam ediyor olabilir bunlara çözüm bulmak sizin ve evliliğinizin üzerinde de olumlu etkiler bırakabilir. 


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Gönül Tanır 

Cevaplanmış benzer sorular