Romantik İlişkiler

Narsist miyim

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 22:27

Kendimi aslında güzel buluyorum ama başka birilerinin beni güzel bulmaması çok normal geliyor. Sevilmeyi hakettiğimi düşünüyorum. Ama asla hiçbir zaman seviliceğimi düşünmüyorum. Kriterlerim ve hayallerim neden bu kadar yüksek?

Hiç ilişkim olmadı. Benimle romantik bi ilişki yaşamak isteyenlerden daha iyisine layık olduğumu düşünüyorum ama aynı zamanda ilerde bile daha iyisini bulabiliceğimi düşünmüyorum. Hayal dünyamda bi partner var ve sanırım herkesi onunla kıyaslıyorum. Çok fazla sevgiyi hakettiğimi düşünüyorum çok fazla sevgi bekliyorum.

  • Cevaplandı

Selam değerli danışan, kişinin kendisinin narsist olma ihtimaliyle ilgili iç muhasebede bulunması bile gayet yapıcı bir yaklaşım.

Narsist tanımı için bir danışanla daha fazla gözlem yapmak gerekir. Sosyal medyanın da etkisiyle son zamanlarda bir kaç yaygın belirtiyi kendinde gören kişiler "Ben de narsist olabilir miyim" diye kendini sorgulamaya başladı. Fakat narsistik davranışlarla narsist birey olmak arasında tekrarlanmış ve arka planı dolu bir takım kriterlerin aynı anda bulunması gerekir.

En ayırt edici narsist özelliklerinden biri aşırı bencil ve empati yoksunu olmaktır. Her durumda, herkese karşı kibir ve yoğun bencillik duyuyor musunuz? Sizden başka kişilerin ilgi görmesine, öne çıkmasına tahammülünüz yok mu? Sadece ve en çok siz mi sevilmek istiyorsunuz? Sağlıksız sayılabilecek tutumlar bunlara benzer işaretlerdir.

Fakat sevilmeye ve sevmeye dair seçici olmak, çıtayı yüksek bir seviyeye taşımak başka nedenlerden ötürü olabilir. Öncelikle hayat algımız, karakter yapımız burada etkilidir.

Sonrasında bu çıtaya ve seçici tavra sebep olan bir öykümüz var mı diye bakılır. Kişi eğer şimdiye kadar bir çok hakedişten mahrum bırakıldıysa, hep en aza layık görüldüyse ya da en büyük fedakarlığı-emeği hep o gösterdiyse; bir yerden sonra daha azına razı olamayabilir.

Bazen de belirli bir konuda derin açlığımızı, yaramızı, eksiğimizi sevgi konusunda kapatmaya çalışabiliriz. Yetmez. Yetmeyenin, tatmin etmeyenin sevgi olduğunu düşünürüz.

Lakin yetmeyen başka bir kişiye ya da konuya olan doyumdur.

Kendimize bir de bu boşlukları gözlemleme yoluyla bakarsak, bize hitap eden ve doyurabilecek kaynakları daha berrak görebiliriz.

Çünkü bazen geçmişin etkisiyle, ön yargılı ve yanlış değerlendirmelerle sevilesi olgulara, kişilere yüz çevirebiliyoruz.

Sevgiye ve saygıya doyduğunuz bir ömür diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilinin rahatsızlanması

3 senelik ilişkim var uzak mesafe ilişkisi şuan sevgilin polislik eğitiminde aramız iyi değil ben aynıyım fakat o çok değişti konuşmak istemiyor gibi sorduğumda birşey yok diyor eğitimden dolayı ben artık böyleyim diyor ilgisi sevgisi azaldı. Sormak istediğim şey şu sevgilim öncesinde de (eğitimde olmadan önce) bir baygınlık yaşadı öyle söyledi ve hastaneye gittiğinde doktor psikiyatriye gitmesini söylemiş böyle birseyin neden olduğunu bilmiyorum ikizler burcu ve çok düşünüp olayları çok büyüten biri ben ise balık burcuyum çoğu konuda sabır gösterip uzatmıyorum. Sevgilim şuan eğitimde ve geçen hafta mesaj attığımda ulaşamadım ve bana sonrasında hastanede olduğunu bayginlik geçirdiğini söyledi, gözlerimi hastanede açtım dedi. Doktor yine psikiyatriye gitmen gerekiyor demiş dekan ve doktor konuşmuşlar buna karar vermişler.Akademide yemeklerin iyi olmadığını ve kötü yapıyorlar yiyemiyorum diyordu eğitim de zorlu ondan olmuş olabilir mi yada bünyesi mi zayıf düşünüyor, zayıf biri ama dış görünüşüne göre güçlü biri. Psikiyatriye git demek ki birşey var senin için iyi olur dediğimde hayatım kararır mesleğim olmaz elimden alırlar dedi. Bu baygınlığı neden yaşıyor olabilir? dediğim gibi eğitimden öncesinde de evde 2 kere baygınlık geçirmiş ve hastaneye gitmiş psikiyatriye yönlendirmişler fakat o randevu alıp gitmiyor.