Romantik İlişkiler

Nasıl terk edilme korkusunu atlatabilirim?

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 15:44

Daha önceden bir anda, sebepsiz yere terk edilmiştim. Şimdi başka bir ilişki içindeyim. Bu korkum yüzünden tartışmalar yaşıyoruz , benim yüzümden, sonra konular uzuyor, katlanarak devam ediyor üstesinden gelemiyorum. Şimdi yine aramız bozuldu, toparlamaya çalıştım ama artık elimden bir şey gelmiyor. Nasıl atlatabilirim?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, yaşadığın duyguları ve endişeleri kabul etmek dönüşümün en önemli adımı bu durumda. Terk edilme deneyimi, sonraki ilişkilerde güven sorunlarına neden olabilir. Ancak, bu korkuları aşmak ve ilişkinizi sağlıklı bir şekilde yönetmek mümkün olabilir.

Duygularınızı birlikte olduğunuz kişiye net ifade ediyor musunuz?

Partnerinizle dürüst bir şekilde konuşup hislerinizi paylaşın lütfen. Ona neden güvensizlik yaşadığınızı, terk edilme korkunuzun nereden geldiğini anlatabilirsiniz. Tek başınıza bu korkuyu taşımak yerine açığa çıkarıp birlikte çözümüne bakmanız daha yararlı olur.

Kendi duygu durumunuzu zaman zaman askıya alıp empati kuruyor musunuz? Partnerinizin sizin duygularınızı anlamasına yardımcı olmak için onun bakış açısını anlamaya çalışmalısınız. Empati kurmak, ilişkinizi güçlendirebilir.

Geçmişle bir kere sağlıklı bir yüzleşme gerçekleştirilmezse tekrar tekrar kendi bildiği şekilde olumsuz yollarla kendini hatırlatır. Terk edilme deneyiminizi iyileştirmek için gerekiyorsa bir terapistle çalışabilirsiniz. Geçmişteki travmaları ve anıları doğru şekilde tekrar işleyerek, ilişkinin geleceğine danışanlarımızı odaklamaya destek olabiliyoruz.

Güven inşa etmek hem kendi iç dünyanız hem de ilişkiniz için temel ihtiyaç gibi görünüyor. İlişkide güven inşa etmek zaman alabilir. Ancak, partnerinle tutarlı bir şekilde iletişim kurarak ve birbirinize karşı güven duygusu geliştirerek bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Bunların hepsini yönetirken size öz güven kaynağı gerekli. Kendine güvenmek ve kendi değerini bilmek, sağlıklı ilişkilerin temelidir. Kendi içsel gücünüzü ve değerinizi hatırlamak için kendine zaman ayırın olur mu?

Ayrıca olumsuz döngüleri kırmak adına daha önce ne tür çabalar gösterdiniz? Tartışmaların olumsuz bir döngüye girmesini engellemek için iletişim becerilerini geliştirmeye odaklanın. Tartışmaların yapıcı bir şekilde sonuçlanması için birlikte çalışın. Uzlaşma gereken yerde birbirinize küsüp mesafe koymayın olur mu? :)

Kaybetme korkusuyla partnerinizden güven talep etmekten vaz geçiyor musunuz? Hiç korkmayın, çünkü siz kedi değer ve sınırlarınıza saygı duyduğunuz, isteğinizin ne kadar haklı olduğunu kabul ettiğiniz zaman karşınıza çıkan kişiler de bu emin duruşa saygı duyacaktır. Bu kez o kişiler sizin prensiplerinize göre ilişkiye emek ve özen göstermeye başlar. İhtiyaçlarınızı ve sınırlarınızı net bir şekilde belirleyerek, ilişkideki beklentilerinizi partnerinizle paylaşın bu yüzden. Sınırlarınızı korumak ve kendi ihtiyaçlarınıza öncelik vermek öz sevginizi de besler :)

Güven ve sevgiye doyduğunuz bir ilişki diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...