Psikoloji

Ne hissettiğini bilmemek

Gizli Kullanıcı29 Mayıs 2024 12:46

Ne hissettiğimi ne istediğimi bilmiyorum gün içinde bu duygu çok ağır olmasa da geceleri beni uykumdan ediyor durup dururken içimde kötü bir his beliriyor tabi buna göz yaşlarım da eşlik ediyor sabahları uykusuzluk yüzünden sorun yaşasam da gece her şey benim için daha fazla zorlaşıyor

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Ne hissettiğinizi bilememek çok zorlayıcı olan bir noktada. İnsanın duygularına erişemiyor gibi hissetmesi veya ulaşamıyormuş gibi hissetmesi bir yandan da insanı kısıtlayan bir noktada olabilir. Özellikle geceleri yaşadığınız bu zorlu duygunun yoğunluğu sizleri psikolojik ve fiziksel olarak zorluyordur. Uyku saatlerinizin aksaması günlük rutinlerinizi bozar, gün içinde yaşadığınız duygu durumlarını dalgalandırır, eğitim ve ilişkilerinize yansır. Uyku hayati bir öneme sahip olduğundan lütfen hızlıca aile hekimliğinden bir tahlil yaptırın. Sonuçlarınıza göre vitamin isteyin. Bazen d vitamini eksikliği de, uyku bozukluğu yapabiliyor. Öncelikle fizyolojik durumların varlığını yok edin. Sonrasında psikolojik tabanı için neler yapacağınızdan bahsetmek istiyorum. Elbette, gün içinde bazı şeyleri hissetmeye veya düşünmeye hiç vaktiniz yok bu yüzden geceleri daha çok düşünüyor ve hissediyor olabilirsiniz. Gün içinde neler hissettiğinizi bir duygu günlüğü yaparak yazabilirsiniz. Gün içinde neler yaşadınız, neler hissettiniz? Tek tek yazın. Bunun için birileri kontrol eder gibi bir endişeniz varsa sembolik resimler ve yazılar yazarak bunu aktarabilirsiniz. Duygu okuryazarlığı çok düşük bir ülkeyiz. Bu sebeple duyguları araştırın, dört beş duygudan fazla duygu ifadesi kullanmıyoruz. Bu sebeple, elinizden geldiğince duyguları ve anlamlarını araştırın. Nefes egzersizlerini düzenli yapmanız zihninizi netleştirmekte size iyi gelir, meditasyonlar özellikle gevşeme ve beden tarama meditasyonları yapmanızı tavsiye ederim. Bedeniniz ile iletişim haline geçebiliyor olmanız için nefes ve meditasyonlar yapmak iyi bir yoldur. Yatmadan önce uyku hijyeninize dikkat etmenizi tavsiye ederim. Karanlık bir ortamda en az iki saat önce ekran temasını keserek uyumaya çalışın. Uyumadan önce bir rutininizin olması iyi gelecektir. Banyo yapmak, uyku getirici bitki çayları içiyor olmak (kan tahlilinden sonra doktora sorun lütfen), duygularınızı düşüncelerinizi yazıyor olmak (en az 750 kelime) gibi belirli zihni ve bedeni rahatlatan egzersizler yapabilirsiniz.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Sevgilinin rahatsızlanması

3 senelik ilişkim var uzak mesafe ilişkisi şuan sevgilin polislik eğitiminde aramız iyi değil ben aynıyım fakat o çok değişti konuşmak istemiyor gibi sorduğumda birşey yok diyor eğitimden dolayı ben artık böyleyim diyor ilgisi sevgisi azaldı. Sormak istediğim şey şu sevgilim öncesinde de (eğitimde olmadan önce) bir baygınlık yaşadı öyle söyledi ve hastaneye gittiğinde doktor psikiyatriye gitmesini söylemiş böyle birseyin neden olduğunu bilmiyorum ikizler burcu ve çok düşünüp olayları çok büyüten biri ben ise balık burcuyum çoğu konuda sabır gösterip uzatmıyorum. Sevgilim şuan eğitimde ve geçen hafta mesaj attığımda ulaşamadım ve bana sonrasında hastanede olduğunu bayginlik geçirdiğini söyledi, gözlerimi hastanede açtım dedi. Doktor yine psikiyatriye gitmen gerekiyor demiş dekan ve doktor konuşmuşlar buna karar vermişler.Akademide yemeklerin iyi olmadığını ve kötü yapıyorlar yiyemiyorum diyordu eğitim de zorlu ondan olmuş olabilir mi yada bünyesi mi zayıf düşünüyor, zayıf biri ama dış görünüşüne göre güçlü biri. Psikiyatriye git demek ki birşey var senin için iyi olur dediğimde hayatım kararır mesleğim olmaz elimden alırlar dedi. Bu baygınlığı neden yaşıyor olabilir? dediğim gibi eğitimden öncesinde de evde 2 kere baygınlık geçirmiş ve hastaneye gitmiş psikiyatriye yönlendirmişler fakat o randevu alıp gitmiyor.