Ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı28 Nisan 2024 17:38

Durduk yere gerekli gereksiz yerde ağlama düşüncesi veya ufak sorunlarda yada durduk yere anı öfkelenme ve sinir krizi aşırı uykusuzluk stres duygu değişimleri aşırı düşünmek ve özlem duygusu bunları nasıl alabilirim ne yapmam gerekiyor ona karşı aşırı özlem duyuyorum ve yaşadığımız şeyleri çok düşünüyorum ayrılık sonrası yaşamaya basladim anı öfkelenme ve kontrol edemediğim sinir en ufak bir korkma veya tartışma esnasında titremeye başlıyorm ve nefes alamıyorum

  • Cevaplandı

Merhaba,


Yazdıklarınızdan yorulduğunuzu, zorlandığınızı anlıyorum. Bu noktada; acaba kaynaklarınız boşalmış olabilir mi? Eğer kaynaklarım ne diyorsanız; hayatta devam ediyor olmamız için depomuzun dolu olması gerekir. Depomuz okul, iş, arkadaş ve aile hayatı gibi konularda enerji gerektiren yerlerde depomuz boşalır. Bize olumlu, hoş, iyi gelen ve sağlıklı yaptığımız şeylerde depomuzu doldurur. Deponuza yüzdelik verin. Eğer yüzde elliden aşağıdaysa sinyal veriyor demektir. Bu sinyal size deponuzu doldurmanız için sizin neye ihtiyacınız var, neler yapmalısınız gibi sorulara oturup yazmanız ve değerlendirmeniz gerekir. Bol bol duygu düzenleme egzersizleri yapmanızı tavsiye ederim. Hala daha zorlandığınız kısımlar olursa bir psikolojik destek almanızı öneririm.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Aile

Geçmişi her konuya dahil etmeden nasıl anda kalabilirim?

Geçmişte yaşadığım olayların etkisini üzerimden atamıyorum. Haksız yere patlanan o kişi olup işler kötüye gitmesin diye susmayı tercih ederek yada mecbur kalarak iyi olacağını düşündüğüm şeylerin sonrasında da yapılan yanlışın görülmemesi ve aynı şekilde haksız konuşmaların devam etmesi sonucunda en ufak yaşanan olayda itham da bütün kötü hissettiğim anların duyguların içimi kaplaması ve bunu biriyle paylaştığım da bana karşı yargıların oluşması mesela senin ailende böyle davrandı gibi ama ortada öyle bişey yok sırf konuyu manipüle edilmesi için söylenen asıl konudan uzaklaşmaya sebebiyet verdiği için daha çok sinirlerim anlasilmadigimi ailesine karşı korunmadigimi düşündugum için yüksek sesle konuşmaya ve fiziksel olarak kendimi iyi hissetmemeye başlıyorum geçmişte içimden atamadigim soyleyemedigim iyi olacağını düşünürek yaptığım hiçbir şeyin karşılığını ilerleyen zamanda da görmemek kalbini kırıyor ve bu kirikliklar hiç beklemedigim bı anda aklıma gelip hem düşüncelerimi hem vaktini hem enerjimi bitiriyor ama ben anı yaşamak istiyorum o an veremedigim tepkinin sorumlulugunu yada suclulugunu yaşamak istemiyorum çünkü bu hem beni hemde eşimi çok yoruyor herşey guzelken bir anda ne olduğunu anlayamıyorumyaşanılanlar annesi yüzünden yaşanılanlar içime sığmıyor hak etmediğim halde bu muameleyi görmek devam ettirilmesi canımı çok yakıyor uzaklaşmak istemiyorum ama yakında olamıyorum değersizlik hissediyorum hakkım savunulmamis gibi mutluluğum bı anda hiç alakasız biri yüzünden elimden gidince içimdeki duygulara sahip cikamadigim için kendimi suçluyorum kimden ne bekliyorum bilmiyorum neden böyle tekrarlayan düşünceler sariyo bilmiyorum çözmek ve geçmişi kiriklarla dolduran birinin geleceğimife mahvetmesine izin vermek onların manipülasyonlarina gelmek istemiyorum beni ve ilişkimi yıpratıyor siradanlasmis gibi hissediyorum sevdiğim adamı içimdeki duygularla anksiyeteyle baş edemediğim için bırakıp gitmek istemiyorum herşeyi akışına bırakmak istiyorum her zaman biriyle iyi olmaya çalışmak yada biriyle kötü olmak fikri beni neden geriyo bilmiyorum bı kerede kaybeden onlar olsun kendimi varlığımı göstermeye ihtiyacım yok ama neden bunu davranışlarına yansitamiyorum.Bu düşüncelerle başa çıkamayip anımı da kaybediyorum düşünce silsilesinden çıkmak istiyorum kendime eşime çocuğuma odaklanmak ve akışında gelen duygularla iyi ya da kötü yaşamak istiyorum eşimle bir olup bu mücadeleyi vermek bu hayatı yaşamak istiyorum enerjimi sömüren insanlardan benim hakliligimi anlamalarını istiyorum ve bunun ne yapmam lazım üstüme düşen görev ne bilemiyorum düşüncelerim içinde kayboluyorum ve durgunlasiyorum bu ilişki dinamigine iyi gelmiyo hassas bı insan miyim birazcık ilgimi bekliyorum eşimin beni sevdiğini yanımda olduğunu biliyorum ama bazen de gönlüm hoş edilsin minik jestler bekliyorum bu karışık duygu durumunu anksiyetemle öfkemle nasıl baş edil anda kalıp anı yaşayıp anı değerlendirebilirim ?