Romantik İlişkiler

Neden bu kadar fevriyim?

Gizli Kullanıcı13 Haziran 2024 06:32

Özellikle sevgilimle tartışma anında çok kötü kelimeler kullanıyorum. Bunlar küfür değil fakat karşımdakini kendimden küçük görüyorum ben bunları hak etmiyorum yeter ayrılalım diyorum ama bir süre sonra çok pişman oluyorum ve onsuzluğa dayanamıyorum geri dönmesini istiyorum. Ama onu cümlelerimle kelimelerimle çok kırdığım için bu mümkün olmuyor. Sonra tekrar ben geri dönüyorum özür diliyorum neden böyle yaptım bilmiyorum diyorum. Ben fevri miyim, narsist miyim, öfke kontrolüm mü yok çözemiyorum kendimi

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, tartışma anında söylediğiniz kötü kelimeler ve sonrasında yaşadığınız pişmanlık, öfke kontrolü sorunu yaşadığınızı gösterebilir. Bu durum, anlık duygusal tepkiler verme eğilimini ifade eder. Bu tepkilerin ardından hissedilen pişmanlık, sizin aslında ilişkinin devamından yana olduğunuzu ve karşınızdaki kişiyi incitmek istemediğinizi gösteriyor.

Narsistlik, başkalarını küçümseme veya kendi duygularını öncelikli görme eğilimini ifade eder. Eğer tartışma anında karşı tarafı küçümseme veya ona zarar verme eğiliminiz varsa, bu bir kişide narsistik özelliklerin olabileceğini düşündürebilir. Ancak, pişmanlık ve geri dönme isteğin, bir kişinin narsistik bir kişilik olduğunu tek başına göstermez. Daha çok, duygusal dürtülerin ve kontrol edilemeyen tepkilerin varlığını işaret eder. bu tür davranışlar.

Önemli olan, bu durumu fark etmiş olmanız ve net değişim isteğiniz. Kendinizi neden bu şekilde davrandığını anlamak ve davranışlarınız hakkında genel bir farkındalık kazanmak adına bir terapistten destek alabilirsiniz. Öfke yönetimi veya duygusal kontrol konularında uzmanlaşmış bir terapist, daha kalıcı duygu durum yönetimi için faydalı olabilir.

İçeride neler oluyor diye benliğinize daha etkin şekilde bakabildiniz mi daha önce? İçerideki kavganın dışa vurumu mu bu eylemler?

Bu süreçte, kendiniz de karakter yapınızı daha arkadaşça tanıyarak ve duygusal tepkilerinizi daha sağlıklı bir şekilde yönetmeyi öğrenerek ilişkinizde daha mutlu olabilirsiniz. Algıda seçicilikle odaklandığınız kısımlar; size göre sorunlu veya yıkıcı görünen taraflar belki de. Ancak olumlu olumsuz- iyi-kötü gibi keskin iki kutupta incelemek çok yüzeysel bir bakış olmaz mı duygu dünyamıza? Bileşenleriyle, öncesi-sonrası ilişkilendirerek ve birikimleri de göz önünde bulundurarak tutum ve davranışlarımızı anlayabilmek çok daha adil ve yapıcı bir yaklaşım olacaktır.

Kendi kişisel ihtiyaçlarınıza ve duygu karmaşanıza odaklandınız mesela; doğru analiz sonrası gereken çözüm ve onarım sürecine de girdiniz. Netleşmiş- daha dengeye gelmiş halinizle ilişkilerinizi yeniden ve daha bilinçli değerlendirebilirsiniz. Eğer gerçekten ilişkini sürdürmek istiyorsanız, karşı tarafı incitmemeye dikkat etmelisiniz. İletişimde daha yapıcı ve sakin olmayı hedefleyerek, duygusal tepkilerini kontrol altına almayı başaracağınızı umuyorum. İlişkinin her iki taraf için de sağlıklı olabilmesi için, empati kurma ve karşı tarafın duygularını anlama çabası göstermek iç dengeye kavuşunca daha mümkün olabilir :)

Kendinizle ve hayatla barışı yakaladığınız bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

alinti

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. sorunumun önemsendiğini hissettim. öfke kontrolü için bir desteğe ihtiyacım olduğunu zaman zaman düşünüyordum fakat sizin cevabınızla birlikte emin oldum diyebilirim. değerli vaktinizden ayırdığınız için teşekkür ediyorum sağlıcakla kalın :)

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Duygularımla Nasıl Başa Çıkabilirim?

Merhaba 10 gün önce 3 aylık ilişkim bitti 3 yıldır uğraşıyordu hayatıma girmek için ama ben yaş farkından dolayı kabul etmiyordum (onun 34 benim 24)daha sonra şans vermek istedim çokta güzel gidiyordu ilgi alaka zirvedeydi her yönden uyuşuyorduk ailelerden tutun benim dikkat ettiğim ve kendimde sevdiğin en ayrıntılı özelliğe kadar beni çok beğendiğini çok hoşlandığını dile getiriyordu sürekli bana evlilik istediğini yaşının geçtiğini dile getirdi ama benim okulumun 1.5 yıl daha süresi vardı ve evlilikle okulu beraber yürütüp yürütemeyeceğimi sordu bende düşünmem gerektiğini bunun zor bir karar olduğunu söyledim (mimarlık okuyorum)daha sonra bu konuşmanın üzerine bir iki hafta girdi 1 ay başka şehire gitti ve biz görüşemeyince aramıza soğukluk girdi daha sonra yanına gittim aramız düzeldi birkaç gün sonra ordan ayrıldığımda ve biraz zaman geçtiğinde soğuk yapmaya başladıyurt dışından iş teklifi gelmişti ve bana ben gitme kararı aldım diye mesaj attı ben de bunu benimle neden almadığını benim onun için okulumu yurt dışına taşıyabileceğimi onsuz olmak istemediğimi dile getirdim o da senin hayatını çalmak istemiyorum okulunu okuyamazsan ileride beni suçlarsın bu adam için mi yaptım dersin böyle bi fedakarlık isteyemem senden dedi ben ısrarla onun için bişiyleri uzatma yada oraya taşıma pahasına yapabileceğimi söyledim fakat o ısrarla bitirdiğini söyledi .Ben baştan evliliği kabul etmediğim ve okulumu engel gördüğü için daha uğraşmadı (ya da ben öyle sandım🥲)Ben evliliği asla okulla beraber düşünen bir insan değildim evlilik aklımda dahi yokken beni 3 ay boyunca ikna etmeye çalışıp bide ikna edip yola çıkarıp yarı yolda bıraktı ve bana son konuşmada keşke başta olmayacağımızı konuşup uzatmasaydım dedi vicdan azabı çekiyorum dedi ve bitirdi.sürekli baktığım her yerde anılarımızı görüyorum nefesim daralıyor onunla gittiğim en sevdiğim yere giremiyorum en sevdiğim yemeği yiyemiyorum şarkı dinleyemiyorum çalan en ufak bir müzik kırıntısına ağlıyorum hemen kapattırıyorum onun yanına gittiğim şehrin resimleri karşıma çıkınca hemen kapatıyorum nefesim daralıyor bakamıyorum sürekli ağlıyorum aynı arabadan benimde var sırf onunkiyle aynı olduğu için binemiyorum uykularımdan ağlayarak ve nefes darlığı ile uyanıyorum olduğu semte gidemiyorum😭🥹 anlatacağınız kendimle ve duygularımla baş edemiyorum ne yapmalıyım nasıl baş edebilirim şimdiden çok teşekkür ediyorum.