Romantik İlişkiler

Nefes alamayacak kadar çaresiz ve kararsız hissediyorum

careariyorum21 Mayıs 2024 21:42

Evlemek üzereyim ama yaşadığım şeylerden dolayı kafam çok karışık ayrılmak istiyorum ama ayrıntından sonraki süreci yaşamak çok korkutuyor beni imkansız geliyor o süreci düşününce vaz geçiyorum istemeyerek mi isteyerek mi burdayım bilmiyorum çaresizlik mi yoksa kararsızlık mı araftayım yardım istiyorum

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Evlenme sürecinde olmak bazen tahmin ettiğinizden daha fazla kafa karıştırıcı olabilir. Tıpkı sizin şu an yaşadığınız gibi. Önce kendinize bir ilişkide ne bekliyorsunuz, bu ilişkide sizi ne mutlu ediyor, ne mutsuz ediyor bunları sormuş olun. Şu anki partnerimle gelecekte kendimi mutlu ve huzurlu görebiliyor muyum? Karşılıklı beklentilerimiz ve hayallerimi uyuşuyor mu? Bunları tek tek sorun ve yazmaya çalışın. Sizin bu hayatta yaşama anlamınız neler, hangi değerler sizin için çok önemli? Kırmızı çizgileriniz neler? Karşınızdaki kişinin kırmızı çizgileri neler? Değerleriniz ve kırmızı çizgileriniz uyumlu mu? Bu soruları sorduktan sonra baktınız; gelecekteki onunla devam etmek istemiyorsunuz. O zaman ayrılık sonrası ile ilgili konuşuyor hatta planlıyor olmak kıymetli olacaktır. Ayrılık sonrası sizi en çok ne korkutuyor? Bu korkuları kimlerle paylaşıp destek alabilirsiniz? Hangi baş etme yöntemlerini kullanabilirsiniz? Sağlıklı baş etme yönteminiz ne olurdu? Siz ayrılık sürecinizde size ne iyi gelirdi? Acaba burada sizi korkutan yer; ailenizin size söyleyeceği şeyler mi? Yoksa partnerinize mi bunu söylemek çok zor? Siz neden kendinizi çaresiz hissediyorsunuz? Daha önce çaresiz hissettiğiniz durumlar oldu mu? Bu kararsızlık mı değil mi yukarıdaki sorular aslında bunu cevaplamış olacaktır. Bununla birlikte partneriniz ile korkularınızı, endişelerinizi paylaşabilirsiniz. Ne yapacağımı bilmiyorum diyebileceğiniz biri mi? Duygunuzu, düşüncenizi, hissettiklerinizi paylaşabileceğiniz biri mi? Belki onunla açıkça konuşuyor olmak, ona da size de iyi gelecektir. Endişelerinizi dindirecek biri mi yoksa körükleyecek biri mi? Bir yandan da bu kısımda belki bu ilişkide neyi bekliyorsunuz, rahat olabiliyor musunuz? Bunları da görme şansınız olacaktır diye düşünüyorum. Evlilik süreci büyük bir karar, bu tarz kararlar verirken mümkün olduğunca zamanla yavaşça karar vermek sürecinize belki katkı sağlayacaktır. Sizi ne mutlu edecek, hangi karar iyi gelecek bilmiyorum. Size mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yaşam dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

İş Hayatı

Bir işe başlarken hep kendimi eksik buluyorum. Mükemmel arayışım var

Fotoğrafçıyım, senelerdir bu iş ile uğraşıyorum. Çekimini yaptıklarım , beraber çalıştığım bir çok firma oldu ve işlerimi gayet beğendiler. Bende içeriklerimi, ortaya çıkardığım işleri beğeniyorum. Lakin bu sektörde olan rakiplerime bakarak kendimin bir işe yaramadığını, ne yaparsam yapayım insanların beni beğenmeyeceğini düşünüyorum. Halbuki herkes, bende dahil olmak üzere yaptığım işleri çok beğeniyorum. Ama kendimi toparlayacak gücü kendimde bulamıyorum.Normalde sosyal medya uzmanıyım. İşim için önceden çektiğim çiftlerin fotoğraflarını düzenleyip sosyal medyada kendime bir yol çizmem lazım. Nasıl içerik üretmeliyim, nasıl reklam vermeliyim, en ince detayına kadar biliyorum. Ama maalesef bu işe başlamak için kendimi yeterince motive edemiyorum. Tam fotoğrafları düzenleyip sektöre yeniden atılacağım diyorum aklımda bir sürü düşünce beliriyor; o kadar fotoğrafçı var senin fotoğraflarını kimse beğenmez, çekim alırsan insanların en güzel gününe ortak olacaksın ya çekimi beğenmezlerse, çok güzel çekimlerin var ama insanlar ya seni keşfedemezse ya ekipmanınla dalga geçerlerse, ya tipimle yargılarlarsa, ya o kadar fotoğraf atıp kimseye ulaşamazsam. O kadar fazla kaygım oluyor ki bununla baş etmek istiyorum.Çünkü etrafıma bakıyorum, işin ehli bile olmayan eline makine aldım diye Fotoğraf çekip para kazananlar var. Ben o kadar güzel işler başarmışken neden sahadan geri kalayım ki. Şuan aktif çalıştığım freelance işler var ama asıl mesleğimden uzaklaşmış olmak beni çok üzüyor ve yıpratıyor.Belki sürece katkısı olur diye eklemek istiyorum; 2 sene önce çalıştığım firma geri işe çağıracaklarını söyleyerek bana 1 ay izin verdiler. 1 ayın sonunda arkamdan dönen dedikodulara inanıp benimle yollarını ayıracaklarını; uygunsuz, aşalayıcı bir üslupla söylediler. O süreçten sonra her iş başvurumda kaygım ileri derecede oluyor. Halbuki alanımda iyi olduğumu biliyorum ve her daim değişim, dönüşüm ve ilerlemeye hazırım.