Nişanlımı kendimden sıkılma derecesine getirdim ilişkimi nasıl kurtarabilirim?

Gizli Kullanıcı1 Mayıs 2024 23:32

2.5 senedir sevgiliyiz ve 6 aydır nişanlıyız. Düğünümüze 4 ay var evimiz bile tutuldu ve tüm her şeyimiz hazır. Ayrı anne baba çocuğuyum ve bir çok ilişki açısından travmalar yaşadım. Önceden çok ilgiliydi çok düşkündü bundan dolayı sevgisini daha önce hiç kimsede görmediğim için çok fazla sahiplenici davrandım fakat biraz ilgisi azaldı gibime geldi hafif kıskanç bir yapım var ama ona güvenim dahi olsa içimde bir yerlerde istem dışı güvensizlik seziyorum.

İlgi eksikliğinden dolayı ufak detaylara bile takılmaya başladım ve takıntılar eşliğinde kafamda kurguları da oluşturdu. Ben çok dışa vuran bir insanım ama o içinde yaşayan bir insan derdini kimseye anlatmaz kızsa bile içinde yaşar. Çabuk parlayıp çabuk sönen ve bazen sinirlendiğimde çok kırıcı olabilen birisiyim. Karşımdaki hatalı da olsa sakinleştiğimde saatlerce onun iyiliğine yaptığımı açıklamaya çalışıyorum ve nişanlımın çaba gösteren bir yanı yok. Benim yaşadıklarıma nazaran çok mutlu bir ailede çok rahat büyüyen ve sorumluluk bilinci olmayan bir insan. Yönetici bir yapım var ve onu bu yüzden sıktım biraz maddi yönden de düğün telaşımız var diye iyiliğimizi düşünerek kısıtlamaya da soktum bu yüzden benden soğudu.

2 ay önce benimle eskisi kadar ilgilenmediğini tekrarladığım mesajlarda bir tartışma yaşadık ve her şey o gün patlak verdi. Gönlümü almasını beklediğim yerde uzun süredir bir bekleyiş içinde geri dönüş alamadığımdan olay gurura ve inada bindi ve bunu yapmasına çok şaşırdım. Beni hala sevdiğini sadece patlama yaşadığını benim sorgulamamdan gerek birikmişlerden dolayı çok sıkıldığını içinde çok mutsuz olduğunu bu mutsuzluğa da anlam veremediğini bana yanaşmak istese bile yanaşamadığını söylüyor. Neredeyse 2 aydır birbirimize haber vermek dışında muhabbet bile edemiyoruz. Anlaşamadığımız ve bişeylerin bizi birbirimize karşı ittiğini söylüyor. Ayrılmak istemediğini ara ara ağlamaları uykusuzlukları bana olan özlemi olduğunu iştahsızlık ve dalıp gitmelerinin olduğunu belirtti.

Haftanın 1 günü izin gününü maddiyatsızlıktan ailesinin evinde onun odasında geçiriyoruz. Yan yanayken eski ilgisi olmasa da iyiyiz tam cinsellik yaşamadık ama öpüşmeler yaşıyoruz bu konuda hala bana yakın ama 2 aydır evlerinden çıktığımız an iletişimimiz bitiyor. İlişkimi tekrar nasıl düzeltebilirim? Soğuyan bir erkek eski ilgisine geri döner mi?

  • Cevaplandı

Merhaba,


İlişkide dengelerin bozulduğunu ifade ediyorsunuz. Siz ufak detaylara takıldığıınızı onun da bundan rahatsız olduğunu anlıyorum. Bu durumda yan yana geldiğinizde bu konuları açmıyorsunuz ama telefonla konuştuğunuzda bu konuları konuştuğunuz için sevgiliniz sizinle görüşmek istemiyor olarak anlıyorum. İlişkilerin başında olan ilgi düzenli olarak devam etmeyebilir. Önemli olan aradaki sevgi bağıdır. Bu sevgi bağının devam ettiğini düşünüyorsanız; o zaman sevgiliniz ile bu konuyu açıkça konuşabilirsiniz. Soğuduğunu düşündüğünüz için daha çok üstüne gittiğinizi, ne yapacağınızı bilemediğini ifade edebilirsiniz. Çoğu zaman duygularımızı ve düşüncelerimizi partnerimize açık ve sakin bir dille söyleyemeyebiliyoruz. Bununla birlikte partnerinizin bu konuda size rahatsız olduğu konuyu açıkça söyleyebilmesi ve konuşabilmesi de çok önemli. Kısacası, soğuyan bir erkeğin geri ilgisinden ziyade aranızdaki iletişim sorununun çözülmesi gerekir. Bunun için ilişkide ben dilini kullanabilirisniz. "böyle davrandığında kendimi çok kötü hissediyorum, beni bırakacağın endişesiyle daha çok üstüne geliyorum. bunun için üzgünüm." diyebilirsiniz. Burada ben dilini kullandık. Suçlayıcı olmadan hissetlerinizi paylaşabiliyor olmanız çok kıymetli. Partneriniz ile sakin bir zaman dilinde birbirinizden beklentilerinizi, sınırlarınızı ve ilişkide rahatsız olduğunuz kısımları açıkça konuşmanızı tavsiye ederim. Hala daha zorlandığınız bir kısım olursa bir psikolojik destek almanızı öneririm.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular