O kişiyle olmuyor ama onsuz da olmuyor

valeria30 Nisan 2024 13:59

Onunlayken sürekli boş sebeplerden tartışma yaşıyoruz bazen ondan kaynaklı bazen benden ve ardından ayrılma isteği oturuyor üstüme ama 1 gün bile ayrı kalamıyorum ayrılmaktan çok korkuyorum fakat onunla da pek iyi anlaşabildiğim söylenemez. Sorumluluk sahibi bir insan değil onunla gelecek kurmaktan çok korkuyorum çünkü evine bakamaz ne yapmam lazım 🥲

  • Cevaplandı

Merhaba,


Bu zorlu durumla başa çıkmanız için önerebileceğim bazı adımlar:


1- Duygularını Anla: İlk adım, kendi duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı anlamak olmalı. Neden sürekli tartıştığınızı ve neden ayrılma isteği hissettiğinizi düşünmek önemli.


2- İletişimi Güçlendir: Tartışmaların sebebini açıkça konuşun. Karşılıklı saygı ve anlayışla, duygularınızı ifade edin ve onun duygularını da anlamaya çalışın.


3- Sınırlar Belirle: Sorumluluklarınızı ve beklentilerinizi net bir şekilde belirleyin. Ortak kararlar alarak geleceğe dair planlar yapın.


4- Destek Al: Bir çift terapisti veya ilişki danışmanından destek almayı düşünebilirsiniz. Bu, iletişim becerilerinizi güçlendirmenize ve ilişkinizi daha sağlıklı hale getirmenize yardımcı olabilir.


5- Bağımsızlık ve Güveni Güçlendir: Kendi yeteneklerinize güvenin ve bağımsızlığınızı koruyun. Partnerinizin davranışları sizi etkilese bile, kendi hayatınızı yönlendirmekten korkmayın.


6- Kararlılık: Kararlarınıza sadık kalın. Korkularınız sizi ilişkide tutmamalı, mutlu ve sağlıklı bir ilişki için adımlar atmaktan çekinmemelisiniz.


Eğer partnerinizle geleceğiniz hakkında ciddi endişeler yaşıyorsanız ve ilişkiniz sizi mutsuz ediyorsa, ilişkinizi sorgulamak ve gerektiğinde ayrılma kararı almak da doğru olabilir. Bu durumda, duygusal olarak destek alabileceğiniz bir psikologla çalışmak önemli olacaktır.


Psk. Eslem Yılmaz

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Ya olursa korkumu nasıl aşabilirim

Öncelikle merhabalar bu konu kaç gündür içim içimi yiyor kalp çarpıntısı haline geldi cevabınız benim için çok önemli . Babam iyi bir baba veya iyi bir eş olmadı . Kendisi yurtdışında biz Türkiyedeyiz ben küçükken 3 yılda bir gelirdi iş yeri kendisine aitti . Yani hiçbir zaman hayatımda baba rolü olmadı ve orda sevgilisi var diye söylem çıktı bundan 10 sene önce 10 yaşındaydım telefonunda da sürekli uygunsuz içerikler kadınlar görüp bunların hepsini anneme söylüyordum .Ve sürekli bir eleştiri haline geldi bu ben de annemin üzülmesini hiç istemediğim için anneme sürekli ya boşansaydin, bıraksaydın yok şöyle yok böyle sürekli bir babamı kötüledim anneme neden çektin cekmeseydin diye . Şimdi çok güzel giden 1.5 yıla yakin bir ilişkim var, erkek arkadaşım çok değer veren incitmeyen , çok güzel seven bir insan . Her konuda beni dinler elinden geleni yapar .Hayatımda verdiğim her kararda da arkamda durur . Sadece geçenlerde instagram hesabının keşfetinde bi kaç tane açık kadın görünce onun da kendimin de psikolojisini mahvettim . Genel olarak zaten kaygılı bir insanım üst düzeyde her şeyin en kötüsünü ya da daha olmamış şeyleri bile kesin bilmek isterim . Öyle de olunca şuan 2,3 gündür ya babam gibi olursa ya babam gibi yaparsa kesin ben babamı bu kadar eleştirdiğim için oldu kesin başıma gelirse diye içimde konuşan bir ses var . Sevgilimin sevgisinden hiç şüphelenmedim kendisine de güveniyorum sadece o açık kadın resimlerini görünce aradan zaman geçti aramızı düzelttik . Ama 2 , 3 gündür bu konu geldi yine aklıma . Ne yapmalıyım