Okb miyim?

Gizli Kullanıcı15 Mayıs 2024 23:20

Öncelikle pis bir şeye dokunmasam bile elim pismiş gibi hissediyorum el konusunda çok hassasım tuvaletten çıktıktan sonra birisi bana deyse oturur ağlarım ama genellikle bu hassasiyetim elle alakallı ve bir kişi elini yıkamadığı için ondan soğurum yabancı kişilerin bana deymesinden rahatsız oluyorum tuvalet kapılarına dokunamam kapıyı kilitlediğim ve her şeyin kapalı olduğuna dair videolar çekerim 2güne bir banyo yapsam bile kötü kokuyor gibi hissediyorum ois bir şeyin yanından elim geçse o şeye dokunmasam bike dokunmuş gibi hissediyorum dokunmadığımı biliyorum ama içim içimi yiyor ve gidip elimi yıkıyorum

  • Cevaplandı

Merhaba,


Buradaki amacımız tanı koymak değil, zaten psikologlar olarak bizler de tanı koymuyoruz. Bu süreç ile ilgili şüpheleriniz varsa bir psikiyatrist desteği alabilirsiniz. Fakat yazdıklarınızdan şunu anlıyorum; sizin temizlik ile ilgili hassasiyetiniz var. Bu hassasiyetiniz takıntı düzeyinde mi? Takıntı düzeyinde ise bu davranışları yaparken "bu yaptığım davranış gerçek mi, değil mi?" diye sorabilirsiniz. Örnek veriyorum. Defalarca elinizi temizlediniz hala daha temiz olmadığını düşündüğünüz kısımdan önce kendinize sürekli bu soruyu sorun. Defalarca kontrol etmeye çalıştığınız yerden lütfen uzaklaşın. Uzaklaştıktan on dakika sonra tekrar alana geldiğinizde zihniniz biraz daha rahatlayacaktır. Temizlik takıntısı pandemi ile birlikte daha da görünür olmaya başladı. Bununla birlikte yazdıklarınıza bakınca şunu görüyorum; zorlanıyorsunuz. Bu zorluk size anlatıyor? Destek almak istiyor musunuz? Psikiyatriste gitmek sizin için çok zor mu? Bu durumda terapiyi öneririm. Dediğim gibi sorunuz OKB miyim olduğu için genel hatlarıyla cevaplamaya çalıştım.


Sağlıklı günler dilerim.


Psk. Merve Ulusoy

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Beraber olduğum kişi bakire olmadığımı öğrendi

32yasinda bayanim sevgilim 36yasinda farklı şehirlerdeyiz.yillar önce istemeyerek bir ilişki yaşadım sonrasında isteyerek birlikte olduğum kişiler oldu daha sonra bu hayatı tamamen bırakıp dine yonelip hayatımı değiştirdim.internetten biriyle tanıştım o da benim gbiydi ve her konuda birbirimizin ikizi gbiydik 2 ay kurban olayım, Allah seni başımdan eksik etmesin diye iltifatlarla yaşadım asla acaba demedim onun için. gerçekten mükemmel biriydi. Hemen evlilik hazırlıklarına başladı ailesine söyledi kartlarını açık oymadi yani.Lakin ben bakire degildim amacım bunu saklamak değil sadece otelemekti ve onunla birseyler yaşadık o an anlatmak istedim onun için yaşadım zaten ama o anlamamışı oynadi ama yüzü düşmüştü aksi gbi kan da gelmişti regl degildim sanırım damar çatlaması falan oldu.sehrime geldiğimde biraz kafamı topladığımız söylerim dedim sustum ve döndüm.o daha öncesinde ne yasadiysan kabulüm diyorsun ama ben diyemedim. Yani onu kandırmış salak yerine koymuş sanki bu iş olmuş da üzerine kalmak istiyormusum gibi gelişti olaya değil yalan söyleyip sakladığım için ayrıldı. Engelledi defol git dedi dinlemedi.onun şehrine gittim ozur diledim asilce veda ettim ağlayıp sizlanmadim defolup gidiyorum istediğin gbi dedim. kendi şehrime dönene kadar engelli kaldırdı eve geldim engelleyebilirsin dedim. Istemiyorum guvenemem bizden olmaz bitti demelerine devam etti ama engellemedi ve ilk günler hiç girmiyordum şimdi günde Bi kez iki kez anca giriyor watsapa.İyi kaliteli güvenilir kendi işinde gücünde biri kadın peşinde koşma dönemlerini çoktan aşmış biri ve ben onu geri kazanmak istiyorum.Ne yapmaya çalışıyor ve en önemlisi ben onu kaybetmemek için ne yapmalıyım?