Ölüm korkusundan nasıl kurtulabilirim

Gizli Kullanıcı5 Mayıs 2024 11:31

merhaba. Gün içinde sürekli eşimi ya da çocuğumu kaybedecekmişim ya da ben ölecekmişim gibi düşünceler beynimin içinde dönüp duruyor. Sürekli kötü bir şeyler olacak da sevdiklerimi kaybedeceğim ya da bana bir şey olacak da onlar bensiz kalacaklar diye düşünmekten çok yoruldum. Bunu sürekli düşünmenin normal olmadığını kendime tekrar ediyorum, düşünmemeye çalışıyorum ama vazgeçemiyorum. İnandığım dine göre dua ederek biraz olsun kafamdan uzaklaştırsam da tamamen silemiyorum bu düşünceleri. Ne yapmam gerekiyor

  • Cevaplandı

Merhaba, ölüm kaygısı kişinin ölümle ilgili düşünce, korku ve endişe hissettiği duygusal bir deneyimdir.

Bütün bireylerde var olan ölümlülük olgusuna karşı hissedilen evrensel bir korkudur ve ölüm korkusuna genellikle ölümün ardındaki bilinmezlik yol açmaktadır.

Korku veya kaygı arttığında ve kontrol edilemediğinde kişilerde yoğun bir sıkıntı ve huzursuzluk hali görülür. Hayattan keyif alamaz hale gelirler.

Sevdiklerini kaybetmek, sağlık durumları ile ilgili çeşitli kaygılar, kişinin dini inançları doğrultusunda ölümden sonra cezalandırılacağı düşüncesi, kişinin yaşamında belirlediği hedeflere ulaşamaması, ölümün algılanış biçimi gibi sebepler ölüm korkusunu arttırabilir.

Kendini gerçekleştiren kişiler daha az ölüm korkusu yaşamaktadırlar. Kendini gerçekleştirme, kişinin potansiyelini tam anlamıyla sergileyebilmesi ve hayattaki amaçlarına ulaşabilmesi demektir.

Yapılan araştırmalara göre hayatta amacına ulaşmış kişiler ölüme karşı daha kabullenici bir tavır sergilemekte ve ölümü normal bir olgu olarak görmektedir.

Gerçeği olduğu şekliyle algılamak ve kabullenmek, kişinin kendisiyle ve çevresiyle barışık olması, güçlü bağlar ve ilişkiler kurabilmesi, çevresindeki problemlere karşı duyarlı olması ve kendi kendine yetebilmesi kendini gerçekleştirmede önemli noktalardandır.

Ölüm kaygısı deneyimlendiğinde kişide korku, endişe, panik, huzursuzluk ve depresif duygular görülebilir.

Ayrıca iştah değişiklikleri, uyku bozuklukları, sosyal çekilme ve konsantrasyon güçlüğü görülmektedir.

Yakın birinin kaybı, ciddi bir hastalık teşhisi, medyadaki ölümle ilgili haberler ve travmatik olaylar ölüm kaygısını beslemektedir.

Ölüm korkusu (kaygısı) ile başa çıkmak için korkularla yüzleşmek, ölümle ilgili kaynaklardan bilgi edinip gerçekçi bir şekilde anlamak, derin nefes alma, meditasyon, yoga, kas gevşetme egzersizleri yapılabilir.

Aynı zamanda destek grupları ile duygusal destek ve yönlendirme, olumsuz düşünceler yerine olumlu ve gerçekçi düşünceler geliştirmek, hobilerle ilgilenmek, doğa yürüyüşleri, egzersiz yapmak stres yönetiminde etkili olabilir. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular