Psikoloji

Olumsuz düşüncelerden nasıl kurtulurum

Gizli Kullanıcı19 Mayıs 2024 19:12

Sürekli olumsuz düşünüyorum eskiden yaptığım hatalarıma kafamı çok takıyorum ve bazen panik atak geçiriyorum bundan nasıl kurtulabilirim

Kendimi çok stresli hissediyorum bazen delirecek gibi hissediyorum ailemden bu yuzden uzaklaştığımı hissediyorum ve bu beni çok üzüyor. bunun için ne yapmalıyım

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, yaşadıklarımız bizde izler bırakır ve bizim bugünkü biz olmamızı sağlar.

Hayatta tecrübe ettiğimiz konularda tercihlerimiz, bakış açımız, yorumlamalarımız ve yaklaşımlarımız değişir.

Ama bir de geçmişin bir anıdan ve tecrübeden daha ileriye gidip bugünümüzü ve bizi esir aldığı durumlar vardır.

Sürekli geçmişi hatırlamak onu zihnimizde sürekli yeniden yaşamamıza sebep olur.

Geçmişte yapılan hataları düşünmek onlar üzerine keşke demeyi getirir. “Şunu söylemeseydim. Böyle yapmasaydım.” der dururuz. Ancak bunun hiçbir faydası olmaz.

Geçmişe takılıp kalırsanız içinde bulunduğunuz anı kaçıracaksınız ve kaçırdığınız anlar da bir gün geçmişte kaldığında onlar için de aynı şeyler yaşanacak. Bu bir döngü halini alacak.

“Ben geçmişe neden takılıyorum?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız öncelikle neden geçmişe takılıp kaldığınızı bulmanız gerekecek.

Geçmişe takılıp kalmanın nedenlerinden biri geçmişte duygularınızı gerektiği gibi yaşayamamanızdır. Bir duygu varsa mutlaka yaşanacaktır, ondan kaçış yoktur.

Geçmişi ardınızda bırakmak bir süreçtir. Bu süreç içerisinde belirli aşamalar vardır ve her aşamada yaşanan duygular vardır. Bu evrelerde duygularınızı yaşamadıysanız bir hayalet gibi peşinizi bırakmazlar.

Geçmişte takılıp kaldığınız anlara bir bakın. Bazen bu bir kaçıştır.

Geçmiş sizin için bilindiktir, olayları ve sonuçlarını bilirsiniz ama gelecek belirsizdir.

Geleceğin yarattığı belirsizliklerle başa çıkmamak için geçmişe sığınıyor olabilirsiniz.

Geçmişe takılıp kalmaktan bir liste yaparak kurtulma yolunda ufak da olsa bir adım atarak başlayabilirsiniz.

Geçmişte nelere takıldığınızı bir liste yapın. Geçmişte olaylarla ilgili o kişilere mektup yazın ve o mektubu birkaç gün sonra tekrar okuyun. O kişinin ağzından kendinize cevap yazın.

O günkü o yaşınızla yaptığınız davranış, söz o gün için doğruydu, bugün size yanlış gelir çünkü birçok tecrübe edinmiş oluyorsunuz.

Büyümüş halinizle geçmişi değerlendirirseniz hepsi hatadır, geçmişi değerlendirirken o günkü yaşınız ve ortama göre değerlendirin.

Geçmişi unutmaya çalışmayın geçmiş sizin bir parçanızdır.

Uzun süreli ilişkiler, yarım kalmış hikayeler unutulmaz bizimle kalır, arada aklınıza gelmesi normaldir.

En nihayetinde sürekli geçmişi düşünmek ve geçmişe özlem duymak ya da geçmişe takılıp kalmak bizi bugünü yaşamaktan alıkoyar.

Eğer halen ciddi zorlanıyor ve günlük yaşamınızı etkiliyorsa bir psikolog desteği alabilirsiniz.

Sevgiler.

Psk. Sinem Temel

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

İlgisi azalan erkeğe nasıl davranılmalı

2 senelik bir ilişkimiz var. Uzak mesafe ilişkisi olduğu için 3 kere buluştuk. Şuanda polis akademisinde eğitimde ilk başlarda gayet normaldi müsait oldukça arıyordu 2 dk da olsa sesimizi duyuyorduk güzel sözler söylüyordu şuan çok değişti 2 kere izne geldi görüntülü konuşmadık çok nadir sesli konuştuk 5 dk falan, ilgisi azaldı eskisi gibi güzel sözler iltifatlar yok.Egitimdeyken bana ailem seni istemiyor diye yalan söyledi 2 saat sonra arayıp özür dilerim burası çok zor insan herşeyi düşünüyor bana olan sevginin azaldığını hissettim ondan böyle birşey yaptım dedi. Ben onun hep yanında olmaya çalıştım her zaman destek oldum yapabileceğine inandırdım zorlandığını bildiğim için üzerine gitmedim affettim ama bize olan inancım azalmaya başladı. Sonrasinda defalarca öyle birşey var mı diye sordum yemin ederim öyle birşey yok dedi.Aradan 1 ay geçti soğuk davranmaya başladı bunu ona defalarca söyledim fakat egitimden dolayı olduğunu insan orda duygusuz oluyo ben artık böyleyim diyo senlik birşey yok sana olan sevgim aynı dedi eski neşesi yok şakaları yok eskisi gibi konuşup sesini duyamıyorum göremiyorum bile 2 ay olmuş görüntülü konuşmuyoruz sorduğumda ailem izne geldiğimde bırakmıyorlar müsait değilim diyor. Böyle olduğu zaman kendimi kötü degersiz hissettiğimi, müsait olma zamanını kendisinin yaratmasını söyledim fakat olmuyor çok üzülüyorum ne yapabilirim?