Sosyal Hayat

Ortamlarda sesimi çıkartamıyorum kendime güvenim yok

Gizli Kullanıcı2 Haziran 2024 14:33

Özgüvenimi eksik hissediyorum ortamlarda sesimi çıkaramıyorum ama çekingen de değilim kendimi açamıyorum elime iş hayatında da fırsatlar geliyor ama ben hep korkuyorum ya yapamazsam diye hep kötüleri düşünüyorum yeni şeyler korkutuyor yeni bir kafe bile

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, özgüven eksikliği ve yeni şeylere karşı duyulan korku oldukça yaygın duygulardır. Bu tür duygularla başa çıkmak için hemen herkesin ihtiyaç duyduğu benzer bakış açısı ve alışkanlık türü bulunuyor.

İlk olarak zorlanmadan uygulayacağınız küçük adımlarla başlamanızı öneririm. Kendinizi zorlamadan önce küçük adımlarla başlayarak güveninizi artırabilirsiniz. Mesela, yeni bir kafeye gitmek yerine öncelikle tanıdık bir arkadaşınızla gidebilirsiniz.

Geçmişte başarılı olduğunuz anları hatırlamak, kendinize olan güveninizi artırabilir. Bunlar küçük başarılar bile olsa, kendinizi hatırlamak önemlidir.

Olumlu düşünme alışkanlığı edinmeyi denediniz mi daha önce? Kendinizi sürekli olarak kötü senaryolar üzerine odaklanmaktan alıkoyun. Pozitif düşünce alışkanlığı geliştirmek, kendinize olan güveninizi artırabilir.

Kendinize hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için adımlar atın lütfen. Bu, kendinize olan güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak hedefleriniz gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdır.

Kişisel gelişim için doğru ve nitelikli ortamlara katılmayı düşündünüz mü? Kendinizi geliştirmek için seminerlere, kurslara veya kulüplere katılarak yeni beceriler edinin. Bu, kendinize olan güveninizi artırmanıza ve yeni deneyimlere daha açık olmanıza yardımcı olabilir.

Negatif düşüncelerle başa çıkmak için bilinçli olarak olumlu düşüncelere yönelmeye çalışın. Kendinizi, her durumda bir olumlu yan bulmaya teşvik edin.

Her gün minnettar olduğunuz şeyler için birkaç dakika ayırın. Bu, genel olarak daha pozitif bir bakış açısı geliştirmenize faydası olacaktır. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, zihinsel ve duygusal sağlığınızı güçlendirebilir. Düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek, yeterince uyumak ve stres yönetim tekniklerini uygulamak karamsarlıkla mücadelede çoğunlukla işe yarar :)

Kendinize ve hayata daha güzel baktığınız bir ömür dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...