Othello sendromu

Gizli Kullanıcı10 Mayıs 2024 23:01

Sevgilimin davranışları hakkında ufak bir araştırma yaptım ve Othello sendromu ile karşılaştım. Belirtileri Othello sendromuna uyuyor bu şekilde kendisini harap ettiğini parçaladığını görmek beni çok üzüyor ve ona yardımcı olmak istiyorum ama bunu ben yapmak istiyorum ne yapacağımı bilmiyorum Bana yardım eder misiniz?

  • Cevaplandı

Merhaba, othello sendromu kişinin yakın ilişkide olduğu bir kişiye karşı duyduğu saplantı, güvensizlik ve aşırı kıskançlık durumudur.

Bu sendromun nedenleri kesin olarak bilinmese de bazı etkenler tetikleyicidir.

Bu kişiler genellikle düşük öz güvene sahiptir. Düşük öz güven sebebiyle partnerlerinin kendilerini aldatacağı ya da terk edeceği inancına sahiptirler. Bundan dolayı kıskançlık durumu gösterebilirler.

Geçmiş ilişki deneyimleri de tetikleyici unsurlar arasındadır. Geçmişteki travmatik ilişki deneyimleri, sadakatsizlik, güvensizlik ve aldatılma gibi durumlar bu sendromun gelişimine katkıda bulunabilir.

Kişi gerçekte olmayan ama olumsuz şekilde oluşan yanılsamalar, güvensizlik ve kıskançlık duygularını tetikleyebilir.

Depresyon ve anksiyete durumları da doğrudan olmasa da dolaylı olarak bu sendromu tetikleyebilir.

Kişinin karamsar düşüncelerle güvensizlik ve kıskançlık duyguları artabilir.

Othello sendromunda kişide aşırı ve mantık dışı kıskançlık söz konusudur. Bir gerekçe olmadan sürekli partnerlerinin sadakatinden şüphe duyarlar.

Bu sendromdaki kişiler partnerlerini sürekli takip etme ve kontrol etme ihtiyacı hissedebilirler.

Şiddet içeren saldırganca davranışlar ve sözel ya da fiziksel saldırganlık görülebilir.

Tüm bu belirtiler doğrultusunda partnerinizin othello sendromu yaşadığından endişe duyuyorsanız bir psikiyatrist ya da psikolog ile değerlendirme görüşmesi yapabilirsiniz.

Ayrıca bu yaşadığınız duruma othello sendromu demeden önce partnerinizle birlikte bir ilişki terapisti ya da çift terapistinden destek alabilirsiniz. Sevgiler.

Cevaplanmış benzer sorular