Psikoloji

Özgüven problemi ve güven

Gizli Kullanıcı2 Haziran 2024 11:15

ben kimseye güvenemiyorum uzaktan bakıldığımda özgüvensiz olduğum çıkıyor ben nasıl özgüvenli insan olabilirim. Kendimi bazen umutsuz olarak hissediyorum ve kimseye güvenemiyorum. Bunu nasıl baş çıkacağını bilmiyorum ama yardım istiyorum ve nasıl insanlara güvenebileceğim ve yardım eder misin🫶🏻

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, özgüven eksikliği ve güven konusundaki zorluklar oldukça yaygın ve üstesinden gelinmesi gereken bir durumdur. Kendine güven kazanma ve başkalarına güvenme süreci zaman alabilir, ancak adım adım atılabilir. Bu yüzden kendinize karşı başlarda sabırlı ve hoşgörülü olmanızı öneriyorum.

Kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Kendini tanımak ve kabul etmek, özgüveninizi artırmak için önemlidir. İyi ve kötü yanlarınızı kabul edin ve bu özellikleri geliştirmek için çaba gösterin. Yeteneklerinizi keşfedin ve onları geliştirmek için çalışın. Becerilerinizi artırdıkça, kendinize olan güveniniz de artacaktır.

Olumlu düşünme alışkanlığı kazanmaya gayret ettiniz mi? Ya da daha önce böyle bir bakış açısına yöneldiniz mi? Kendinizi olumlu bir şekilde düşünmek, kendinize olan güveninizi artırabilir.

İnsanlar bazen ufak tefek görünen başarı ve güzellikleri hafife alıp erkenden pes ederler. Büyük hedeflere odaklanmak yerine, küçük hedefler belirleyin ve onlara ulaşmak için adım adım ilerleyin. Her başarı, özgüveninizi artırır.

Sağlıklı derecede riskler alıyor musunuz? Yeni deneyimler edinmek ve sınırlarınızı zorlamak, özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilir. Korkularınızla yüzleşmek ve onları aşmak, kendinize olan güveninizi artırabilir.

Ayrıca duygularınızı ve düşüncelerinizi ifade etmek, kendinize olan güveninizi artırabilir. Başkalarıyla iletişim kurmak ve kendinizi ifade etmek için fırsatlar yaratın.

Desteği doğru yerde mi arıyorsunuz? Aile üyeleri, arkadaşlar veya bir terapist gibi güvendiğiniz kişilere duygularınızı açmak ve destek istemek önemlidir. Başkalarının desteğiyle, güven duygunuzu artırabilirsiniz. Sizi yargılayacağını ve anlaşılmayacağınızı düşündüğünüz kişilerde ısrarcı olmanızı da tavsiye etmem.

Önce gözlemci olabilirsiniz, sonra hayal kırıklığı ve güven kıracak ihtimallerden en başında kaçınmış olursunuz. Hayal kırıklığı ve güvensizlik kutusunu bir yandan doldurmamak adına, objektif olmaya özen göstermeliyiz :)

İçeride ve dışarıda güvene doyduğunuz bir yaşam diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...