Sosyal Hayat

Özgüven sorunuyla nasıl başa çıkabilirim?

Gizli Kullanıcı30 Mayıs 2024 22:30

Çok özgüvensizim. kimse beni beğenmez diye düşünürüm. kalabalık ortamlardan kaçarım. kendimi hep çirkin hissederim. Kendimi beğenmem. başkaları da beğenmez diye düşünürüm bana yardım edin lütfen bu soruna bir çözüm bulmam gerek. ben arkadaş ortamında hep dışlanmış gibi hissederim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, size öz güvensiz hissettiren durumlar ya da olaylar nelerdir? Önce buna bir bakalım.

Öz güven düşüklüğünde kişi kendini yetersiz hisseder ve kişinin kendi ile ilgili negatif düşünceleri vardır.

Kişi alıngan ve kırılgandır.

Kişi kendine karşı ağır yargılarda bulunur, hiçbir şeyden memnun olmaz, kolay arkadaş edinemez ve sosyal ortamlara girmekten çekinir.

Ancak öz güven eksikliği genetik temelli değil, öğrenmeye dayalı bir özelliktir.

Aslında tam da bu noktada kişinin kendini eleştirmeden, olduğu gibi, değiştiremeyeceği özellikleri bilmesi ve bunları kabul etmesi, değiştirebileceği koşulları değiştirme cesareti göstermesi, değiştirebileceği ve değiştiremeyeceği koşulların ayırdına varması oldukça önemlidir.

Kendinizi sık sık eleştirdiğinizde kendinizi dipsiz bir kuyuda gibi hissederseniz. Oysa daha o kuyuya düşmeden geçilecek yollar vardır, yürünecek yollar farklıdır.

Farklı yolları deneyimleme cesaretini göstermek sizin önemli bir adım atmanızı sağlar.

Yaşadığınız her bir günü bir fırsata dönüştürmek için iç sesinizle olan çatışmayı azaltmalı ve adım atma cesaretinde bulunmalısınız.

Dıştan onay almak yerine kendinizi içten değerlendirip “Ben bu konuda kötüyüm ama başka bir konuda iyiyim. Ben şunu yapamıyorum ama bunu yapmak benim için oldukça kolay oluyor.” şeklinde gerçekçi yaklaşımlarla neyi yapıp neyi yapamadığınızı görebilirsiniz.

Arkadaş edinmek zaman zaman zor olabilir. Yeni sosyal ortamlara girmek, hobiler edinmek, farklı yerler görüp gezmek arkadaş edinme konusunda size yardımcı olabilir.

Bunların haricinde örneğin size üzerinizdeki kıyafetin çok yakıştığını söyleyen birine karşı teşekkür etmek yerine “Üzerimdekini indirimden aldım.” gibi açıklayıcı bir cümle kurmak karşınızdaki kişide size karşı olumsuz ilgi uyandırabilir.

Kendinize hedefler koymak, bu hedefleri adım adım gerçekleştirmek, hayal panosu oluşturup bu hayal panosundaki gerçekleşenleri işaretlemek sizi motive edecektir.

Öz güveninizi geliştirmek ve öz güvenli olmak için iç sesinizi not alın.

1 hafta boyunca iç sesinizin size neler söylediğini bir kağıda yazın. Bu sizin adınıza eleştirel tarafı değiştirmek ve öz güven kazanmak için önemli bir adım olacaktır.

Sevgiler.

Psk. Sinem Temel