Psikoloji

Özgüvenimi kaybettim kazanmak için ne yapmalıyım

Gizli Kullanıcı25 Mayıs 2024 05:16

Eskisi gibi kendimi ifade edemiyorum sabah uyandığımda mutsuz uyanıyorum insanlarla iletişim haline geçemiyorum bir şey anlatırken çekiniyorum öfkemi kontrol edemiyorum sürekli düşünceli ve kaygılıyım hatta bazen düşünmekten uyuyamıyorum sizce ne yapmalıyım yardım edebilirseniz çok mutlu olurum🙏

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba, öz güven geliştirmek için öncelikle işe kendinizi tanımakla başlamalısınız.

“Ben nelerden hoşlanıyorum? Neleri yapmak beni mutlu eder? Hangi ortamlarda olmaktan keyif alırım?” gibi sorularla başlayabilirsiniz.

Size kendinizi iyi hissettirecek insanlarla aynı ortamda bulunmak ve etkinlikler yapmak, kendinize hedefler koymak ve o hedefler doğrultusunda ilerlemek faydalı olacaktır.

İlgi alanlarınızı belirlemek, kişisel ve mesleki gelişime yatırım yapmak da size öz güven kazandırır.

İç sesinizi dinlemek ve onu olumlu bir tarafa yönlendirmek, korkularınızı tanımak ve onların üzerine adım adım gitmek size fayda sağlar.

Korkularınızı tanımakta güçlük çekiyorsanız bunları yazılı bir şekilde belirlemek ve hangi konularda daha fazla öz güvene ihtiyacınız olduğunu belirlemek sizin için uygun bir adım olacaktır.

İnsanlarla iletişim kurmak, onlara sorular sormak ve onları dinlemek konusunda kendinizi deneyin.

Bir işi mükemmel olarak yapma düşüncesi yerine hata yapsanız da o işi yapmış olmanın size adım attıracağını görebilirsiniz.

Gerçekten ne istediğinizi bildiğinizde, kendinize ve çevrenizdekilere karşı esnek olduğunuzda öz güveniniz gelişim gösterecektir.

Sevgiler.

Psk. Sinem Temel