Sosyal Hayat

Özgüvenimi nasıl geliştirebiliriz?

Gizli Kullanıcı1 Haziran 2024 20:40

İnsanların arkamdan ne dediklerini aşırı önemsiyorum. Bu da beni her konu da geri planda tutuyor.

Haklı olmama rağmen kendimi savunduğum da o kişiyi üzdüm mü diye kendimi yiyip bitiriyorum bu da hakkımı savunmama engel oluyor ne yapmalıyım?

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, diğer insanların düşünceleri ve eleştirileri doğal olarak önemlidir, ancak kendi hakkınızı savunmanız da önemlidir. İki arasında bir denge bulmak zor olabilir, ancak sağlıklı bir denge kurmak için kendinizde bazı değişimlere gidebilirsiniz :)

Öz saygınızı güçlendirmek için özel bir çabanız oldu mu? Kendinizi sevmek ve değer vermek, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünden daha önemlidir. Kendinize güveninizi artırmak için kendinizle ilgili olumlu düşünceler geliştirin ve güçlü yönlerinizi takdir edin lütfen.

Empatiyi sağlıklı biçimde kuruyor musunuz? Kendinizi savunurken, karşınızdaki kişinin duygularını anlamaya çalışın. Onların perspektifinden bakarak, kendinizi ifade etme şeklinizi ayarlayabilir ve onları üzmeden hakkınızı savunabilirsiniz.

İletişim becerilerinizi geliştirerek, duygularınızı etkili bir şekilde ifade edebilirsiniz. Empati kurarak ve nazik bir dille konuşarak, kendinizi savunabilir ve karşı tarafa zarar vermeden durumları açıklayabilirsiniz.

Kendi standartlarınızı belirleme konusunda denemeleriniz oldu mu? Başkalarının beklentilerine uymaya çalışmak yerine, kendi değerlerinize ve standartlarınıza bağlı kalın. Kendi doğrularınızı takip etmek sizi daha güçlü ve özgüvenli yapacaktır.

Geri bildirimleri süzgeçten geçirmeye çalışın olur mu? İnsanların söylediklerini ciddiye alın, ancak her eleştiriyi kabul etmek zorunda değilsiniz. Olumlu geri bildirimleri değerlendirin ve gerektiğinde kendinizi geliştirmek için kullanın, ancak haksız eleştirilere aşırı reaksiyon göstermekten kaçının.

Kendinizle ilişkinizi güçlendirmek bir süreçtir. Emek ve bilinçli bir tasarım ister. Gerektiğinde danışmanlık almaktan ve kaynağını anlayıp onarmaktan çekinmeyin lütfen.

Kendi merkezinizde kalabildiğiniz nitelikli ilişkiler diliyorum.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...