Özgüvenimi nasıl yükseltebilirim

Gizli Kullanıcı1 Mayıs 2024 11:24

Bazen kız arkadaşlarımın yanındayken kendimi onlardan bı tık çirkin ve özgüvensiz buluyorum ve kendimi kötü hissediyorum yada bir ortamda bulunurken konuya dahil olmak için konuşacağım ama söyleyeceğim şey bana göre saçma olacağını hissediyorum söyleyeceğim şeyden vazgeçiyorum aile ortamındada bu şey çok fazla oluyor özgüvenimi nasıl yükseltebilecegimi bilmiyorum sizce bunu nasıl yapabilirim

  • Cevaplandı

Özgüveninizi artırmak için ilk adım, kendinizi kabul etmeyi ve değer verdiğiniz şeyler üzerine odaklanmayı öğrenmektir. Kendinizi eleştirmek yerine, güçlü yönlerinizi tanıyın ve onlara odaklanın. Ayrıca, olumsuz düşüncelerinizle başa çıkmak için kendinize nazik olmayı öğrenin ve başkalarının sizi nasıl gördüğünden ziyade, kendinizin nasıl hissettiği önemlidir. Ayrıca, kendinizi geliştirmek için küçük adımlar atın ve başarılarınızı kutlayın. Bunlarla birlikte, kendinize zaman ayırın ve kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Nişanlımı kendimden sıkılma derecesine getirdim ilişkimi nasıl kurtarabilirim?

2.5 senedir sevgiliyiz ve 6 aydır nişanlıyız. Düğünümüze 4 ay var evimiz bile tutuldu ve tüm her şeyimiz hazır. Ayrı anne baba çocuğuyum ve bir çok ilişki açısından travmalar yaşadım. Önceden çok ilgiliydi çok düşkündü bundan dolayı sevgisini daha önce hiç kimsede görmediğim için çok fazla sahiplenici davrandım fakat biraz ilgisi azaldı gibime geldi hafif kıskanç bir yapım var ama ona güvenim dahi olsa içimde bir yerlerde istem dışı güvensizlik seziyorum.İlgi eksikliğinden dolayı ufak detaylara bile takılmaya başladım ve takıntılar eşliğinde kafamda kurguları da oluşturdu. Ben çok dışa vuran bir insanım ama o içinde yaşayan bir insan derdini kimseye anlatmaz kızsa bile içinde yaşar. Çabuk parlayıp çabuk sönen ve bazen sinirlendiğimde çok kırıcı olabilen birisiyim. Karşımdaki hatalı da olsa sakinleştiğimde saatlerce onun iyiliğine yaptığımı açıklamaya çalışıyorum ve nişanlımın çaba gösteren bir yanı yok. Benim yaşadıklarıma nazaran çok mutlu bir ailede çok rahat büyüyen ve sorumluluk bilinci olmayan bir insan. Yönetici bir yapım var ve onu bu yüzden sıktım biraz maddi yönden de düğün telaşımız var diye iyiliğimizi düşünerek kısıtlamaya da soktum bu yüzden benden soğudu.2 ay önce benimle eskisi kadar ilgilenmediğini tekrarladığım mesajlarda bir tartışma yaşadık ve her şey o gün patlak verdi. Gönlümü almasını beklediğim yerde uzun süredir bir bekleyiş içinde geri dönüş alamadığımdan olay gurura ve inada bindi ve bunu yapmasına çok şaşırdım. Beni hala sevdiğini sadece patlama yaşadığını benim sorgulamamdan gerek birikmişlerden dolayı çok sıkıldığını içinde çok mutsuz olduğunu bu mutsuzluğa da anlam veremediğini bana yanaşmak istese bile yanaşamadığını söylüyor. Neredeyse 2 aydır birbirimize haber vermek dışında muhabbet bile edemiyoruz. Anlaşamadığımız ve bişeylerin bizi birbirimize karşı ittiğini söylüyor. Ayrılmak istemediğini ara ara ağlamaları uykusuzlukları bana olan özlemi olduğunu iştahsızlık ve dalıp gitmelerinin olduğunu belirtti.Haftanın 1 günü izin gününü maddiyatsızlıktan ailesinin evinde onun odasında geçiriyoruz. Yan yanayken eski ilgisi olmasa da iyiyiz tam cinsellik yaşamadık ama öpüşmeler yaşıyoruz bu konuda hala bana yakın ama 2 aydır evlerinden çıktığımız an iletişimimiz bitiyor. İlişkimi tekrar nasıl düzeltebilirim? Soğuyan bir erkek eski ilgisine geri döner mi?