• Anasayfa
  • Sorular
  • Panik atak başlangıçım olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
Psikoloji

Panik atak başlangıçım olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 19:11

Bir kaç haftadır durduk yere kendimi öncesinde gayet huzurlu ve mutlu hissettiğim yerlerde, ya da tamamen alakasız yerlerde bir anda hızlı hızlı nefesler almaya, titremeye başlıyorum.Aklıma utanç verici, beni üzen, kötü hissettiğim anlar geliyor.Ağlama isteğim oluyor.Kısa sürüyor ve genellikle bir dakika içinde derin nefesler alarak sakinleşiyorum.Bu bana kötü hissettiriyor.Neyim olduğu konusunda bir fikrim yok. Neyim olduğunu anlamama yardımcı olup e-mailime yanıt verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.Arz ederim

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Merhaba,


Son dönemlerde sizi etkileyen bir durum veya olay oldu mu? Bahsettiğiniz gibi mutlu mesut olduğunuz mekanlarla bir ilgisi veya alakası olmayabilir. Daha çok olumsuz hissettiğiniz dönemlerin ardından bunu yaşıyor olabilirsiniz ya da zorlu bir süreç atlattıysanız en rahatladığınız dönemlerde bu tarz durumlar olabilir. Şimdi sizden şunu isteyeceğim; günün hangi saat, yer, olay, davranış ve durumun ardından panik atak geçiriyorsunuz? Nasıl hissediyorsunuz o an? Öncesinde veya sonrasında. Nasıl baş ediyorsunuz? Mesela yazdığınız kadarıyla sağlıklı bir baş etme yönteminiz var ve nefes egzersizleri yapıyorsunuz. Bu sağlıklı bir yöntem. Bunu ne kadar sağlıklı bir şekilde devam ettirebilirseniz o kadar rahatlarsınız. Gün içinde bol bol nefes egzersizleri çalışmaları yapabilirsiniz. Bununla birlikte bu kaygı durumu belki de size bu aralar çok yorulduğunuzu, üzüldüğünüzü, kırıldığınızı ifade ediyor. O anlar aklınıza geliyor çünkü o zamanlar bu duygunuzu belki de hiç yaşayamadınız. Şu an başlıyor. O zaman kendinizi rahatlatan, sizi mutlu, huzurlu eden aktiviteler ve hobilere yönelmenizi tavsiye ederim. Siz kaygılandığınızda ne yaparsanız rahatlarsınız bunu bir inceleyin ve değerlendirin.


Panik atak her zaman anksiyete başlangıcı demek değil, bu konuda endişelenmeden önce bir kendinize odaklanın ve dediğim gibi bir haftalık gözlem yapmanızı tavsiye ederim. Daha önceleri yaşamış olduğunuz bir travmanın etkisi ile mi yapıyorsunuz? Bunu netleştirmeden önce sizlerden bir de şunu yapmanızı tavsiye ederim. Sağlık ocağından güncelde kan tahlillerinize baktırmanız ve kontrol ettirmeniz panik atak başlangıcı olup olmadığını netleştirebilir. Fizyolojik sebepleri eledikten sonra psikolojik olup olmadığına bakılması her zaman daha sağlıklıdır. Eğer gözlemlerinizi yaptınız, travmanız ile alakalı bir süreç var. Kan değerlerinizde bir sıkıntı çıkmadı. O zaman bir psikolojik destek almanızı tavsiye ederim.


Sağlıklı günler dilerim.

Psikolog Merve Ulusoy