Psikoloji

Panik atak uzun bir aradan sonra tekrarlar mı?

Gizli Kullanıcı31 Mayıs 2024 10:33

1 sene önce panik atak geçirdim ve tekrarlar diye çok korkuyorum ara ara çarpıntı ve kaygı korku oluyor yine o kötü günler gelirse diye ama takmamaya çalışıyorum panik atak tekrarlar mı ya da ara ara yoklar mı

  • Cevaplandı

  • Paylaş:

Selam değerli danışan, panik atak yaşamak gerçekten zorlayıcı olabilir ve sonrasında tekrar yaşama korkusu oldukça doğal bir tepkidir. Ancak, panik ataklar genellikle tekrarlayıcı değildir veya zamanla azalır. Birçok insan, panik atak yaşadıktan sonra tamamen iyileşir ve tekrar yaşamaz. Ancak, bazı kişilerde zaman zaman tekrarlayabilir.

Panik ataklarınızın tekrar etme olasılığı hakkında kesin bir şey söylemek zor. Ancak, bazı yöntemlerle bu olasılığı azaltabilirsiniz.

Öncelikle, hayatınızdaki panik atakların tetikleyicilerini tanımak önemli. Stres, uyku eksikliği, kafein, alkol gibi faktörler panik atağı tetikleyebilir. Bu tetikleyicileri tanıyarak ve mümkün olduğunca kaçınarak atakları önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca, gevşeme ve stres yönetimi tekniklerini uygulamak da faydalıdır. Derin nefes almak, meditasyon yapmak, yoga gibi teknikler panik atak sırasında sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Daha önce yaşadığınız bir travma, kayıp, ayrılık, başarısızlık ya da yetersizlik hissi, gelecek kaygısı gibi farkında olduğunuz bir tetikleyici var mı?

Panik atakla ilk bağ kurduğunuz sebepleri ve öyküyü bilmemiz de kaynağından çözmeye yardımcı olur. Tekrar maruz kalmamak adına veya bu duyguya benzer bir durumu önlemek adına arka planı anlayabilmemiz çok kıymetli.

Her danışanımın panik atak nedeni ile onunla baş etme yöntemi de çeşitlilik gösteriyor. Örneğin yaşam kalitenize bakalım, yaşam doyumunuz ne düzeyde? Yoğun stres, travma veya yaşamda önemli değişiklikler panik atakları tetikleyebilir. Geçmişte yaşanan travmatik olaylar, özellikle anksiyete bozuklukları olan kişilerde panik atak riskini artırabilir.

Bir kısım danışanımla da karakter ve bakış açılarını güçlendirerek bu süreçleri aşabildik. Çünkü bazı kişilik özellikleri, özellikle aşırı endişe veya korku eğilimi, panik atak riskini artırabilir.

Kendinize bir de bu yönlerden gözlem yaparak hayatınızda olumlu değişimlere gitmenizi, gerekirse destek almanızı öneriyorum :)

Huzur, neşe ve denge dolu yaşam dilerim.

Sağlık dileği ve sevgilerimle...

Cevaplanmış benzer sorular

Romantik İlişkiler

Duygularımla Nasıl Başa Çıkabilirim?

Merhaba 10 gün önce 3 aylık ilişkim bitti 3 yıldır uğraşıyordu hayatıma girmek için ama ben yaş farkından dolayı kabul etmiyordum (onun 34 benim 24)daha sonra şans vermek istedim çokta güzel gidiyordu ilgi alaka zirvedeydi her yönden uyuşuyorduk ailelerden tutun benim dikkat ettiğim ve kendimde sevdiğin en ayrıntılı özelliğe kadar beni çok beğendiğini çok hoşlandığını dile getiriyordu sürekli bana evlilik istediğini yaşının geçtiğini dile getirdi ama benim okulumun 1.5 yıl daha süresi vardı ve evlilikle okulu beraber yürütüp yürütemeyeceğimi sordu bende düşünmem gerektiğini bunun zor bir karar olduğunu söyledim (mimarlık okuyorum)daha sonra bu konuşmanın üzerine bir iki hafta girdi 1 ay başka şehire gitti ve biz görüşemeyince aramıza soğukluk girdi daha sonra yanına gittim aramız düzeldi birkaç gün sonra ordan ayrıldığımda ve biraz zaman geçtiğinde soğuk yapmaya başladıyurt dışından iş teklifi gelmişti ve bana ben gitme kararı aldım diye mesaj attı ben de bunu benimle neden almadığını benim onun için okulumu yurt dışına taşıyabileceğimi onsuz olmak istemediğimi dile getirdim o da senin hayatını çalmak istemiyorum okulunu okuyamazsan ileride beni suçlarsın bu adam için mi yaptım dersin böyle bi fedakarlık isteyemem senden dedi ben ısrarla onun için bişiyleri uzatma yada oraya taşıma pahasına yapabileceğimi söyledim fakat o ısrarla bitirdiğini söyledi .Ben baştan evliliği kabul etmediğim ve okulumu engel gördüğü için daha uğraşmadı (ya da ben öyle sandım🥲)Ben evliliği asla okulla beraber düşünen bir insan değildim evlilik aklımda dahi yokken beni 3 ay boyunca ikna etmeye çalışıp bide ikna edip yola çıkarıp yarı yolda bıraktı ve bana son konuşmada keşke başta olmayacağımızı konuşup uzatmasaydım dedi vicdan azabı çekiyorum dedi ve bitirdi.sürekli baktığım her yerde anılarımızı görüyorum nefesim daralıyor onunla gittiğim en sevdiğim yere giremiyorum en sevdiğim yemeği yiyemiyorum şarkı dinleyemiyorum çalan en ufak bir müzik kırıntısına ağlıyorum hemen kapattırıyorum onun yanına gittiğim şehrin resimleri karşıma çıkınca hemen kapatıyorum nefesim daralıyor bakamıyorum sürekli ağlıyorum aynı arabadan benimde var sırf onunkiyle aynı olduğu için binemiyorum uykularımdan ağlayarak ve nefes darlığı ile uyanıyorum olduğu semte gidemiyorum😭🥹 anlatacağınız kendimle ve duygularımla baş edemiyorum ne yapmalıyım nasıl baş edebilirim şimdiden çok teşekkür ediyorum.